Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79 lat temu świat dowiedział się o Katyniu. W Zielonej Górze oddano hołd pomordowanym

OPRAC.: bt
13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pod zielonogórskim Pomnikiem Katyńskim przy ul. Bohaterów Westerplatte odbyły się uroczystości ku pamięci zamordowanych ofiar.
13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pod zielonogórskim Pomnikiem Katyńskim przy ul. Bohaterów Westerplatte odbyły się uroczystości ku pamięci zamordowanych ofiar. fot. Jarosław Zasacki
Zbrodnia rosyjska na 22 tysiącach Polaków została dokonana 82 lata temu. Dopiero 3 lata później Niemcy, którym masowe groby wskazało dwóch miejscowych chłopów: Iwan Kriwoziercew i Parfien Kisielew, przekazali informację o ludobójstwie do wiadomości publicznej.

13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pod zielonogórskim Pomnikiem Katyńskim przy ul. Bohaterów Westerplatte odbyły się uroczystości ku pamięci zamordowanych ofiar. Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00, a poprzedziła je uroczysta msza święta w parafii pw. Świętego Zbawiciela. Na obchodach pojawili się m.in przedstawiciele Lubuskiej Rodziny Katyńskiej, przewodniczący Rady Miasta Piotr Bartczak, radna sejmiku Wioleta Haręźlak i przedstawiciele wojewody lubuskiego.

17 września 1939 r., po sowieckiej agresji na Polskę, w niewoli znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego. 5 marca 1940 roku na najwyższym szczeblu sowieckich władz zapadła decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. 3 kwietnia 1940 r., po trwających miesiąc przygotowaniach, rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później - obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów do miejsc kaźni. Z Kozielska 4 404 osoby przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy, zaś 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. Z kolei 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer) i pochowano w miejscowości Miednoje.

Łącznie zamordowano 14 587 jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Prawda o sprawcach ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na prawie 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska