Kolejny to wszelkiego rodzaju zabiegi masażu. Ostatni obejmuje zabiegi fizykoterapii, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami - krioterapia, prądy różnego rodzaju.
Kiedy pacjenci zwykle udają się do fizjoterapeuty? - Najczęściej zgłaszają się z dolegliwościami, które w dzisiejszych czasach są najpowszechniejsze. Mam tu na myśli zespoły bólowe kręgosłupa w odcinku szyjnym, a także lędź-wiowym. Występują również problemy z innymi stawami - z barkiem, kolanami czy stawem biodrowym. Nie zapominajmy, że fachowej pomocy potrzebują pacjenci po różnego typu urazach, na przykład skręceniach, wypadkach komunikacyjnych. Zgłaszają się również osoby z wadami postawy, szczególnie dzieci i młodzież - mówi Hubert Smuga, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego „Zdrowie” w Kielcach.
Kręgosłup - to na niego skarży się dziś wiele osób i od razu prosi o pomoc fizjoterapeuty. Aby zapobiec takim bólom, ważna jest profilaktyka - odpowiednia pozycja w trakcie siedzenia, ruch, dieta. Gdy ból zaczyna dokuczać - warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia wzmacniające nasz kręgosłup. Skorzystajmy z jego pomocy, gdy bóle podczas podnoszenia jakiś rzeczy czy schylania się utrzymują się dłużej niż siedem dni.
Z pomocy fizjoterapeuty korzystają coraz częściej dzieci. Wady postawy, a wśród nich wady kręgosłupa, klatki piersiowej i kończyn dolnych, to problem, z którym spotykamy się coraz częściej. Ich przyczyn jest wiele, a głównym powodem występowania tego rodzaju schorzeń jest znacząca zmiana trybu życia, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich lat. Dzieci spędzają mnóstwo czasu w szkole, gdzie wiele godzin siedzą, po powrocie do domów uczą się i odpoczywają również w pozycji siedzącej, co ma fatalny wpływ na ich rozwój - osłabia ich sprawność oraz wydolność organizmu. Wczesne wykrycie wad jest ważne, ponieważ pozwala na podjęcie odpowiednich działań i skorygowanie postawy dziecka, gdy ciało wciąż się zmienia.
Kiedy wykryjemy, że postawa dziecka nie jest prawidłowa, możemy zastosować różne metody leczenia. W rehabilitacji często stosowane są metoda PNF i metoda Vojty. W ostatnich latach popularność zyskał również kinesiotaping, polegający na oklejaniu pacjenta specjalnymi taśmami, które stymulują układ limfatyczny, poprawiają krążenie, regulują napięcie mięśniowe i aktywują układy uśmierzające ból. Dostępne są również specjalistyczne produkty, które pomagają zniwelować wady postawy.
Obecnie bardzo popularną metodą leczenia, którą zalecają fizjoterapeuci, jest wspomniany już kinesiotaping. Tejpami leczy się daną chorobę lub stosuje się je jako działanie wspomagające w rehabilitacji. Kinesiotaping ma zastosowanie w rehabilitacji kręgosłupa - gdy występuje rwa kulszowa, różnorodne bóle, również u kobiet ciężarnych. Wspomaga leczenie dyskopatii i skoliozy. Można go stosować także w przypadku wielu innych chorób: zapewnia szybszą regenerację po porażeniu nerwów, szybsze wchłanianie się siniaków i rozległych krwiaków, pozwala na prawidłowe ustawienie stawów, ma bardzo szerokie zastosowanie w ortopedii. Sportowcy stosują plastry również po to, by zapobiec kontuzjom.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie
(Źródło: Newsroom 360)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?