MKTG SR - pasek na kartach artykułów

800 plus dla pracujących rodziców? Przed nami zmiany w świadczeniu? Kryterium dochodowe to propozycja Ryszarda Petru. Oto stanowisko MRPiPS

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmiany w 800 plus? Obecnie świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Tymczasem poseł Polski 2050 Ryszard Petru ocenił, że należałoby wprowadzić kryterium dochodowe lub, żeby 800 plus przyznawane było tylko pracującym rodzicom. Do propozycji polityka w sprawie 800 plus odniosło się już Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Spis treści

800 plus tylko dla pracujących rodziców? Ryszard Petru mówi o zmianach

Poseł Polski 2050 – Trzeciej Drogi Ryszard Petru, powiedział niedawno w Radiu Zet, że jest zwolennikiem tego, by „albo wprowadzić kryterium dochodowe, czyli żeby osoby bogate nie dostawały 800 plus”. Drugi scenariusz, o którym mówił polityk, zakłada, że tylko pracujący rodzice otrzymywaliby 800 plus. Ryszard Petru podkreślił jednak, że jest to jego propozycja, a nie polityczna zapowiedź. Stwierdził też, że racjonalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie progu dochodowego dla 800 plus, powyżej którego rodzice nie otrzymywaliby wypłat od państwa.

– Trzeba zrobić ewaluację tego programu. Pojawiały się różne propozycje, Trzecia Droga mówiła o tym, że powinien być to program wyłącznie dla osób pracujących, ale tego w tym momencie nie ma na stole – przyznał.

MRPiPS: „800 plus zostaje w takim kształcie, w jakim jest”

W poniedziałek 8 lipca o słowa Ryszarda Petru podczas konferencji prasowej w Szczecinie, została zapytana Aleksandra Gajewska (KO), wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiceministra zdecydowanie zaprzeczyła, jakoby rząd pracował nad zmianami w programie 800 plus. – Nie prowadzimy żadnych prac, by warunki tego programu miały się zmienić. Te inicjatywy są indywidualnymi inicjatywami poszczególnych parlamentarzystów. Program poprawił sytuację rodzin w wymiarze finansowym. Wiemy, że rodziny planują te środki w swoich budżetach, dzięki temu mogą realizować wiele niedostępnych do tej pory dla nich celów, więc program ten pozostaje w takim kształcie, jakim jest – podkreśliła Aleksandra Gajewska.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Zmiany w 800 plus. Na razie dla Ukraińców w Polsce

Od nowego roku szkolnego, od 1 września 2024 roku, będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Połączony będzie z pobieraniem zasiłku 800 plus.

Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) informowała w połowie czerwca, że od 24 lutego 2022 roku, w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny w Ukrainie, do Polski przybyły 3 mln uchodźców z Ukrainy, z czego 43 proc. to dzieci do 17. roku życia.

– Nie wiemy dokładnie, ile spośród nich zostało w Polsce, ale wiemy, że w polskich szkołach spośród grupy uchodźców, którzy przybyli do nas po napaści Rosji na Ukrainę, nadal uczy się 145 tys. ukraińskich dzieci i 34 tys. w polskich przedszkolach – przekazała.

Wiceministra edukacji poinformowała ponadto, że liczba dzieci, które nie zostały wysłane do polskiej szkoła była szacowana na 150 tys. – Z naszych szacunków wynika, że jest ona mniejsza (...) prawdopodobnie o połowę mniejsza – dodała. Wyjaśniła, że szacunki przeprowadzono m.in. na podstawie danych z bazy PESEL ukraińskiego i z bazy osób pobierających świadczenie 800 plus. – Zaprosimy te dzieci do polskiej szkoły – mówiła.

Joanna Mucha przekazała wówczas, że od 1 września ukraińskie dzieci będzie obowiązywał obowiązek szkolny, który będzie polegać na tym, że będą chodzić do polskich szkół. – Co więcej, obowiązek szkolny będzie połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus – poinformowała. Zmiana została wprowadzona nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 800 plus dla pracujących rodziców? Przed nami zmiany w świadczeniu? Kryterium dochodowe to propozycja Ryszarda Petru. Oto stanowisko MRPiPS - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska