800 przestępstw, 400 fałszywych faktur i straty ponad 600...

  800 przestępstw, 400 fałszywych faktur i straty ponad 600 tys. zł. Akt oskarżenia wpłynął do sądu [WIDEO]

  rik, mat.pras. policji

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze wpłynął akt oskarżenia przeciwko osobom podejrzanym o oszustwa oraz posłużenie się fałszywymi dokumentami, poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Oszuści działali na szkodę jednej z firm transportowych województwa lubuskiego. Sprawę prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zielonogórskiej komendy miejskiej.
  800 przestępstw, 400 fałszywych faktur i straty ponad 600 tys. zł. Akt oskarżenia wpłynął do sądu [WIDEO]
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat. prasowe policji

  Policjanci ustalili, kim jest osoba, która będąc pracownikiem firmy transportowej, oszukiwała swojego pracodawcę dla korzyści finansowych. Okazało się, że jest to jeden z dyrektorów, który wykorzystując swoją pozycję w firmie, doprowadził do strat finansowych. Jak ustalili policjanci, do księgowości firmy wprowadzane były tzw. puste faktury, czyli fałszywe dokumenty, poświadczające wykonanie usług na jej rzecz przez inne podmioty.

  Czytaj również: Przestępcza grupa "Ziela" rozbita - zatrzymano 13 osób. Handlowali narkotykami, anabolikami, tytoniem i alkoholem [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Policjanci rozpracowali mechanizm współdziałania. Dyrektor firmy współpracował z siedmioma innymi podmiotami gospodarczymi, które wystawiały fikcyjne faktury za różnego rodzaju usługi, a dyrektor te faktury zatwierdzał, wyłudzając w ten sposób pieniądze. Kwotami, które wpływały na konta firm, właściciele dzielili się z „przedsiębiorczym” dyrektorem. Proceder trwał przez cały 2016 rok.

  Pięć spośród siedmiu osób przyznało się do zarzucanych czynów, natomiast dwie osoby nie przyznały się i odmówiły składania wyjaśnień.

  - W tej sprawie policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z początkiem roku 2017 wszczęli postępowanie, podczas którego zgromadzony został obszerny materiał dowodowy. Pozwolił on na przedstawienie zarzutów siedmiu osobom. Policjanci ustalili, że wytworzono ponad 400 fałszywych faktur VAT na łączną kwotę ponad 600 tys. zł., które następnie wprowadzono do obiegu prawnego. W sumie osoby zamieszane w proceder popełniły wspólnie ponad 800 przestępstw. Zarówno dyrektor, jak i przedstawiciele wszystkich siedmiu firm czerpali z tego tytułu korzyści majątkowe - informuje nadkom. Marcin Maludy rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

  W tej sprawie zarzuty usłyszało siedem osób. Sześciu przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a dyrektorowi także zarzuty oszustwa oraz posłużenia się fałszywymi dokumentami. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

  Pięć spośród siedmiu osób przyznało się do zarzucanych czynów, natomiast dwie osoby nie przyznały się i odmówiły składania wyjaśnień. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Na poczet przyszłych kar i ewentualnego zadośćuczynienia uczynienia wyrządzonej szkody, policjanci zabezpieczyli od podejrzanych majątek w wysokości 810 tys. zł.


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia