Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9 października nie pozwól wybrać za siebie

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Wybory parlamentarne odbędą się 9 października
Wybory parlamentarne odbędą się 9 października sxc.hu
12 posłów i trzech senatorów wybiorą Lubuszanie 9 października. Jakie nowości w tych wyborach? Przede wszystkim: nowe godziny otwarcia lokali wyborczych - od 7.00 do 21.00 i głosowanie większościowe w wyborach do Senatu.

Okręgi wyborcze

* Sejm: okręg wyborczy nr 8 - całe woj. lubuskie
* Senat:
- okręg wyborczy nr 20 - powiaty: krośnieński, świebodziński, zielonogórski oraz miasto na prawach powiatu: Zielona Góra
- okręg wyborczy nr 21 - powiaty: gorzowski, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki, słubicki, sulęciński oraz miasto na prawach powiatu: Gorzów Wlkp.
- okręg wyborczy nr 22 - powiaty: nowosolski, wschowski, żagański, żarski

Październikowe wybory w całej Polsce wyłonią 460 posłów i 100 senatorów. Posłowie stworzą Sejm, a senatorowie - izbę wyższą parlamentu. Sejm i Senat sprawują w Polsce władzę ustawodawczą, co oznacza, że ich głównymi zadaniami jest tworzenie prawa obowiązującego każdego z nas. Jednak musimy pamiętać, że Sejm ma też największy wpływ na skład personalny Rady Ministrów, czyli rządu. A to rząd sprawuje tzw. władzę wykonawczą, która sięga do naszego życia codziennego np. za pomocą urzędów, do których musimy chodzić oraz poprzez funkcjonowanie policji, wojska czy straży pożarnej.

9 października głosowanie odbędzie się już według nowego kodeksu wyborczego. Jakie są najważniejsze zmiany? Nowe godziny otwarcia lokali wyborczych - od 7.00 do 21.00, możliwość głosowania przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych z użyciem alfabetu Braille'a, głosowanie korespondencyjne dla wyborców przebywających za granicą, głosowanie korespondencyjne oraz przez pełnomocnika dla niepełnosprawnych,
Liczba posłów wybieranych w danym okręgu wyborczym - woj. lubuskie jest jednym okręgiem - zależy od liczby mieszkańców. Najmniej może być ich siedmiu - wyznacza to ustawa. Najwięcej posłów wybierzemy w okręgu wyborczym Warszawa I - 20. W Lubuskiem zdecydujemy o obsadzeniu 12 mandatów.

Przed wyborami nie jesteśmy w stanie określić, jaka liczba głosów będzie potrzebna, by nasz kandydat dostał się do Sejmu. W pierwszej kolejności komisje wyborcze ustalają, jaką ilość mandatów wyborcy przydzielili okręgowym listom określonych komitetów. Partia, która uzyska najwięcej głosów, wprowadzi do parlamentu największą ilość swych kandydatów z okręgów. Po wyborach w 2007 r. zwycięska Platforma Obywatelska zdobyła w naszym województwie sześć mandatów, z PiS mieliśmy trzech lubuskich posłów, z Lewicy - dwóch, a z PSL jednego. Mandaty w okręgach są przydzielane tym politykom, którzy uzyskali kolejne najlepsze wyniki indywidualne. Czyli ich "być albo nie być" w Sejmie zależy od liczby głosów, a nie od miejsca na liście. Jeśli numer 1 dostanie mniej niż konkurenci z tej samej listy, może nie uzyskać mandatu. Wiele więc zależy od wyborców, którzy nie zadając sobie trudu potrzebnego dla poznania poszczególnych kandydatów, często głosują "z automatu" na pierwszego kandydata z listy określonego komitetu wyborczego.

Po raz pierwszy głosowanie do Senatu odbędzie się w jednomandatowych okręgach wyborczych, w uproszczeniu: głosujemy na nazwisko, nie na partię. W każdym okręgu będziemy wybierać jednego senatora, a więc do parlamentu dostanie się tylko kandydat z największą liczbą głosów. W województwie lubuskim mamy trzy okręgi do Senatu (czytaj w ramce) i tylu przedstawicieli będziemy mieli w nowej kadencji w izbie wyższej. Siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej jest Zielona Góra.

Jak poznać kandydatów? Możemy to zrobić na kilka sposobów. Źródłem takiej informacji są obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej o zarejestrowanych komitetach wyborczych i wykazie nazwisk kandydatów. Muszą one zostać rozplakatowane do przyszłego czwartku. Plakaty będą też dostępne przed wejściem do obwodowej komisji wyborczej. Kolejnym sposobem jest strona internetowa Państwowej Komisji Wyborczej - www.pkw.gov.pl i zakładka wizualizacja wyborów parlamentarnych 2011, gdzie można zapoznać się z nazwiskami kandydatów. My zachęcamy do odwiedzin naszego serwisu - www.gazetalubuska.pl/wybory. Znajdziecie tam bieżące informacje o wyborach, a także pełną listę kandydatów i wyniki naszych prawyborów.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska