Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 cech psychopaty. Co, jeśli twój kolega z pracy jest psychopatą? Jak to sprawdzić? Jak się zachować? Czy może ci grozić niebezpieczeństwo?

Michał Korn
Michał Korn
Psychopata to znany nam termin, który kojarzymy głównie z filmami grozy, thrillerami, thrillerami psychologicznymi, gdzie jeden z głównych bohaterów swoim zachowaniem znacznie odbiega od szeroko pojętej "normalności". Życie pokazuje jednak, że na co dzień również obcujemy z tego typu osobowościami. Jak funkcjonuje psychopata? Kim jest? Czy powinniśmy się go bać? A może właśnie z nim pracujesz nie wiedząc o tym? Jak to sprawdzić?Zobacz również: Psychopaci wyglądają i zachowują się normalnie, to nie jest tak, że jakoś obnoszą się z psychopatiąŹródło:Dzień Dobry TVNPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:
Psychopata to znany nam termin, który kojarzymy głównie z filmami grozy, thrillerami, thrillerami psychologicznymi, gdzie jeden z głównych bohaterów swoim zachowaniem znacznie odbiega od szeroko pojętej "normalności". Życie pokazuje jednak, że na co dzień również obcujemy z tego typu osobowościami. Jak funkcjonuje psychopata? Kim jest? Czy powinniśmy się go bać? A może właśnie z nim pracujesz nie wiedząc o tym? Jak to sprawdzić?Zobacz również: Psychopaci wyglądają i zachowują się normalnie, to nie jest tak, że jakoś obnoszą się z psychopatiąŹródło:Dzień Dobry TVNPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE: 123 rf
Psychopata to znany nam termin, który kojarzymy głównie z filmami grozy, thrillerami, thrillerami psychologicznymi, gdzie jeden z głównych bohaterów swoim zachowaniem znacznie odbiega od szeroko pojętej "normalności". Życie pokazuje jednak, że na co dzień również obcujemy z tego typu osobowościami. Jak funkcjonuje psychopata? Kim jest? Czy powinniśmy się go bać? A może właśnie z nim pracujesz nie wiedząc o tym? Jak to sprawdzić?

Psychopata to znany nam termin, który kojarzymy głównie z filmami grozy, thrillerami, thrillerami psychologicznymi, gdzie jeden z głównych bohaterów swoim zachowaniem znacznie odbiega od szeroko pojętej "normalności". Życie pokazuje jednak, że na co dzień również obcujemy z tego typu osobowościami. Jak funkcjonuje psychopata? Kim jest? Czy powinniśmy się go bać? A może właśnie z nim pracujesz nie wiedząc o tym? Jak to sprawdzić?

Jest niezwykle miły
Tego typu zachowanie ma jeden konkretny cel. Dzięki pochlebstwom, drobnym kłamstwom osoba o cechach psychopatycznych może błyskawicznie jednać sobie ludzi. Z jednej strony kreuje siebie, jako kogoś normalnego, z poczuciem humoru, przejmującego się cudzym nieszczęściem i jednocześnie wzbudza zaufanie swoich potencjalnych ofiar. Dzięki temu w późniejszym czasie łatwiej mu będzie nami manipulować.

Doskonale potrafi wykorzystać twoje niedoskonałości
Osoba ze skłonnościami psychopatycznymi dąży do tego, aby być przywódcą i kontrolerem tego, co wokół niej się dzieje jednocześnie dając do zrozumienia innym, że to właśnie ona tutaj rządzi. Doskonale potrafi wyczuć wszelkie słabości swoich potencjalnych ofiar i wykorzystać je. Nie wykluczone, że w grę będą wchodziły najpierw małe, a później coraz większe szantaże. Wspomniane zachowanie zostanie na tyle inteligentnie rozegrane, iż będzie świadczyło o tym, że działa jako osoba pomagająca nam, robiąca wszystko w dobrej wierze.

Wzbudza w nas poczucie winy
Psychopata może nagle postawić nas w sytuacji, w której zostajemy pchnięci do odegrania impulsywnej reakcji. Kiedy już do tego dojdzie nagle dowiadujemy się, że... to był żart. Wówczas ofiara manipulacji po opadnięciu emocji zaczyna się obwiniać o sprowokowanie całego zamieszania, którego w rzeczywistości nie jest sprawcą. Celem tego typu zagrywek jest publiczne podważenie wiarygodności drugiej osoby.

Wstydu nie ma, do winy się nie poczuwa
Jeśli normalna osoba zrobi coś złego, skłamie, uderzy kogoś, pod wpływem emocji wywoła awanturę, prędzej czy później dopadną ją wyrzuty sumienia. I to jest naturalne zachowanie. Osoby ze skłonnościami psychopatycznymi z kolei są zawsze dumni ze swojej roli i świadomi, że to, co robią sprawia innym przykrość, wywołuje cierpienie. Do tego dochodzi regularne kłamanie. Musimy również wiedzieć, że jeśli taka osoba podejmie decyzję o przeprosinach to na 99 proc. ma w tym jakiś konkretny cel, a my jesteśmy jednym z narzędzi do jego osiągnięcia.

Kłamca, kłamca, kłamca
Psychopata prawie zawsze kłamie. W jej słowach nie ma szczerości, emocji. Nawet jeśli prawda jest lepsza, to ta osoba mimo wszystko wybiera kłamstwo. A jeśli zostanie przyłapana na nieszczerości, to błyskawicznie całe zajście potrafi obrócić na swoją korzyść i jednocześnie sprawić, że osoba osądzająca (mimo posiadanych dowodów) zaczyna zastanawiać się, czy aby na pewno jej pretensje są słuszne.

Człowiek człowiekowi wilkiem
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Tak działa psychopata, który najpierw ma na celu skłócenie ze sobą osób, powiedzmy zagrażających jego pozycji, a w późniejszym czasie skrupulatne wykorzystanie całej sytuacji. Załóżmy, że osoba ze skłonnościami psychopatycznymi spotyka się z kimś z pracy i wymyśla na temat osoby trzeciej wyssane z palca kłamstwa. Oczywiście w jego zachowaniu wszystko rzekomo rozgrywa się w dobrej intencji, a celem głównym ma być dobro innych. W praktyce wygląda to tak, że ofiara naszego psychopaty za pomocą kłamstw na jej temat staje się coraz mniej lubiana.

Wierność nie jest jego domeną
Jeśli kiedyś spotkacie się z taką sytuacją to wiedzcie, że rzekomy przyjaciel jest jedynie narzędziem do osiągania celu. Po kilku miesiącach, kiedy potencjalna ofiara zostanie już przez naszego psychopatę wykorzystana i stanie się bezużyteczna, to w mig zastąpi ją kimś innym. Osoba ze skłonnościami psychopatycznymi przyjaciela czy przyjaciółkę wywyższa. Mówi mu lub jej, że jest wyjątkowa, niezastąpiona, często spotyka się z taką osobą i jednocześnie nie waha się przed przedstawieniem jej w złym świetle w innym towarzystwie.

Jego mowa ciała wiele mówi
Jeśli dana osoba ma skrzyżowane ręce podczas rozmowy, wodzi wzrokiem w różnych kierunkach, ma skrzyżowane nogi, odchyla swoje ciało do tyłu to... może to oznaczać, że obcujesz z potencjalnym psychopatą. Nie jest to oczywiście reguła tylko jedna z cech zachowania pozwalająca wszcząć tego typu przypuszczenia.

Sztuczne łzy
Ponoć psychopaci nie potrafią płakać. To również jedynie poszlaka pozwalająca rozgryźć osobę z taką osobowością, bowiem nie jest to nigdzie jednoznacznie stwierdzone. 25 października 1994 roku Susan Smith zgłosiła się na policję i opowiedziała, że jej pojazd został skradziony przez czarnoskórego mężczyznę. W środku miały znajdować się jej dzieci. Przez ponad tydzień kobieta występowała z dramatycznymi prośbami w telewizji publicznej o ich uratowanie. Błagała o pomoc zalewając się przy tym łzami. Tak przynajmniej wynikało z telewizji. U normalnych ludzi jednak łzy wylewają się z obu gałek ocznych. Smith podczas swojego zachowania wycierała tylko jedną część twarzy, co wzbudziło niepokój i zainteresowanie ekspertów. Jak się później okazało
po intensywnym śledztwie i ogólnokrajowych poszukiwaniach 3 listopada 1994 roku przyznała się. Kobieta utopiła samochód ze swoimi dziećmi w pobliskim jeziorze John D. Long Lake. Jej motywacja miała podobno być w stanie utrzymywać relacje z miejscowym bogatym człowiekiem, mimo że nie miał zamiaru założyć rodziny. Powiedziała, że ​​nie ma motywu ani nie planowała morderstw, stwierdzając jednocześnie, że nie była w dobrym stanie umysłu.

Zabijanie to chleb powszedni
Jednym z przykładów psychopatycznego zachowania w stosunku do zwierząt jest ich podpalanie, nagminne bicie i w efekcie zabijanie.

Lekkomyślne, impulsywne zachowanie
Psychopaci na co dzień np. w pracy mogą wydawać się normalni. Poza pracą zaś mogą mieć skłonności do hazardu lub innych nieprzemyślanych zachowań związanych z utratą finansów. Taki brak odpowiedzialności może rzutować na sferę życia nie tylko tej konkretnej osoby, ale i jej bliskich.

Źródło: Świat na Dłoni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 11 cech psychopaty. Co, jeśli twój kolega z pracy jest psychopatą? Jak to sprawdzić? Jak się zachować? Czy może ci grozić niebezpieczeństwo? - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska