Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A to niespodzianka. Dworzec PKS w Sulechowie to perełka architektury? Przecież to ruina

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Dziś niemal nikomu budynek dworca nie kojarzy się z architektoniczną perełką
Dziś niemal nikomu budynek dworca nie kojarzy się z architektoniczną perełką Mariusz Kapała
Oj, to jest pewnie niespodzianka dla wielu sulechowian i nie tylko. Dworzec PKS w Sulechowie wpisany został do rejestru zabytków. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu utrzymał w mocy decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisie do rejestru zabytków dworca PKS w Sulechowie, wzniesionego w latach 1963-1965. To przykład architektury modernistycznej.

Trudno w to uwierzyć - patrząc na stan tego obiektu - ale to obiekt, który zasługuje na miano cennego zabytku. A jeszcze niedawno miasto zabiegało o jego rozbiórkę, zamierzając przenieść dworzec autobusowy w pobliże kolejowego. Argumentacja była prosta - budżet jest zbyt skromny, aby udźwignąć remont starego dworca.
Co wiemy o "nowym" zabytku? Jak wynika z dokumentacji LWKZ projekt wykonano w Wojewódzkim Biurze Projektów w Zielonej Górze, a jego autorem był mgr inż. arch. Eugeniusz Stochel. Dworzec składa się z trzech części: głównego budynku na planie centralnym, usytuowanego pośrodku oraz dwóch mniejszych obiektów po bokach, wzniesionych na planie koła, które połączono z budynkiem dworca płytami żelbetowymi stanowiącymi zadaszenie.

Międzyrzecz. Miejska wieża ciśnień wybudowana około 1911-1916 r. Już nieczynna. Wysokość wieży to ok. 47 m.

Lubuskie. Są piękne, a widok z nich obłędny! Zobacz niezwykł...

Przetrwał bez zmian

W budynku dworca znajdowały się: poczekalnia, kasa biletowa, przechowalnia bagażu, lokal gastronomiczny oraz toaleta. Jeden z bocznych obiektów (od wschodu) przeznaczono na pokój dyżurnego ruchu, a w drugim obiekcie, od strony zachodniej, funkcjonował kiosk RUCH-u. Dodatkowo wykonano perony oraz oświetlenie terenu dworca. Zgodnie z opinią sporządzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Zielonej Górze dworze stanowi interesujący przykład rozwiązań architektoniczno-inżynieryjnych i technologicznych kwalifikujących do objęcia ochroną. Na uwagę zasługuje, iż zabytek nie uległ większym przekształceniom, zachował pierwotną modernistyczną bryłę i artykulację elewacji. Wnętrze dworca, pomimo przekształceń (m.in. likwidacja lokalu gastronomicznego), nie utraciło pierwotnego układu.

Akcja ratunkowa

Częściowo zachowana została oryginalna stolarka drzwiowa i okienna. Oceniono, iż zabytek imponuje interesującymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i charakteryzuje się ekspresyjną, dynamiczną i nowoczesną formą, która wynika zarówno z założeń technologiczno-ergonomicznych, jak i świadomości estetyczno-urbanistycznej projektanta. W opinii tej stwierdzono m.in., że połączone ze sobą trzy obiekty wzniesione na rzucie koła, z mocno przeszklonymi ścianami, tworzą interesującą i oryginalną architekturę (…). Symetrycznie i proporcjonalnie wzniesione obiekty wkomponowały się w sulechowski krajobraz.
A tak na marginesie, to akcja... ratunkowa. Lubuska wojewódzka konserwator zbytków podjęła decyzję o prawej ochronie budynku, aby zapobiec jego rozbiórce.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska