Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A żużlowiec odpoczywa… Ostatnia okazja, żeby zobaczyć „Żużel w sztuce” w zielonogórskiej Galerii BWA. Na finał zabrzmi „Hymn dla wszystkich”

Redakcja
Galeria BWA w Zielonej Górze. Wystawa „Żużel w sztuce” czynna do niedzieli, 30 września 2018 r.
Galeria BWA w Zielonej Górze. Wystawa „Żużel w sztuce” czynna do niedzieli, 30 września 2018 r. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Wystawa „Żużel w sztuce” wywołała kontrowersje w Gorzowie. Jeszcze tylko do niedzieli prace można oglądać w Galerii BWA w Zielonej Górze. Wiszącej myszki nie ma…

To już ostatnie dni wystawy „Żużel w sztuce” w Galerii BWA, gdzie możemy oglądać, inspirowane „czarnym sportem” prace takich artystów współczesnych, jak Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Wojciech Bąkowski, Michał Jankowski, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański, Dominika Olszowy, Tomasz Mróz, Marcin Maciejowski, Sławek Czajkowski, Przemek Matecki.
Kuratorem wydarzenia jest Dawid Radziszewski.

Co możemy zobaczyć w zielonogórskiej Galerii BWA? Postać żużlowca w kevlarze Grzegorza Walaska – w pozie antycznego Umierającego Gala. Autorem jest znany w świecie Paweł Althamer.
Inny słynny artysta Wilhelm Sasnal namalował „Ramę silnika motoru Jawa”.

Ale „Żużel w sztuce” to także kawał historii. Spinka do krawata wyprodukowana na Drużynowy Puchar Świata w 2001 r. Motor żużlowy Jawa. Buty Tomasza Golloba. Złoty kask Zenona Plecha z 1973 r. Taśma startowa… Do tego programy zawodów żużlowych.
Po myszce, która wzbudziła takie kontrowersje w Gorzowie, został tylko sznur.

Wystawę „Żużel w sztuce” można zwiedzać w Galerii BWA w Zielonej Górze: środa, czwartek, piątek, sobota – 12.00-19.00, w niedzielę od 11.00. Bilety: 1-1,50 zł.

W niedzielę, 30 września 2018 r., o 19.00, na finał ekspozycji, performance „Hymn dla wszystkich” wykona Maria Magdalena Kozłowska.

Prace Marii Magdaleny Kozłowskiej są zwykle połączeniem kazania, stand-upu i koncertu estradowego. Performerka wymyśla i wciela się w ekscentryczne, często znajdujące się na granicy załamania nerwowego postaci o niejasnym statusie społecznym. Ironiczne monodramy powołują do życia małe światy, w których ambicja przeplata się z upadkiem, wulgarność z operowym patosem, charyzmatyczność góry z kruchością diwy – femme fatale.

Tym razem ukaże się jako tytanowa hybryda – efekt eksperymentów w podziemiach Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wnuczka słynnego żużlowca, która nie umie jeździć nawet na rowerze, zaproponuje mieszkańcom żużlowych miast Rytuał Zgody – uniwersalną kibicowską pieśń pozwalającą na wspólne przeżywanie dumy, rywalizacji i radości ze zwycięstwa.

Maria Magdalena Kozłowska – urodzona w 1986 r. Performerka, reżyserka, autorka muzyki i tekstów. Jej prace pokazywane były między innymi przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej U-jazdowski, Galerię Raster, a także podczas Biennale w Wenecji. Pracuje z reżyserami teatralnymi i choreografami jako wokalistka i performerka. Wraz z Marią Tobołą tworzy duet Małpeczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska