Abonament RTV 2019/2020. Koniec opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Kiedy przestaniemy płacić? Niepłacący unikną kary? [10.09.2019]

(red.)Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Abonament RTV 2019/2020. Wiele wskazuje na to, że to koniec abonamentu radiowo-telewizyjnego. Czas, kiedy przestaniemy płacić zbliża się wielkimi krokami. To jedno z tych zagadnień, które na przestrzeni lat przysparzało wielu kontrowersji. Doszło do tego, że Polacy zaczęli bojkotować opłaty. Kiedy przestanie obowiązywać abonament RTV?
Trwa głosowanie...

Jesteś za likwidacją abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Likwidacja abonamentu RTV 2019/2020

Likwidacja abonamentu RTV wiązałaby się z tym, że pensja listonosza byłaby mniejsza o około 50 zł. Przypomnijmy, że Poczta Polska aktualnie pobiera 6 proc. opłat z tytułu opłacania przez nas radia i telewizji. Dokładnie ten sam procent pobierany raz w przypadku odsetek za zwłokę w płaceniu abonamentu RTV. Połowa kar finansowych inkasowana jest przez PP w przypadku odkrycia posiadania niezarejestrowanego odbiornika.

Jak wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2018 roku Poczta Polska z tytułu abonamentu RTV odnotowała zysk na poziomie 792,4 mln złotych. Dzięki temu placówka uzyskała 50 mln zł. Podobne kwoty udało się zgromadzić na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Trwa głosowanie...

Jesteś za finansowaniem mediów publicznych z budżetu państwa?

Koniec abonamentu RTV w 2020 roku?

Koniec abonamentu RTV wydaje się być przesądzony. Dąży do tego nie tylko PiS ale także opozycja. Sam temat opłat jest bardzo kontrowersyjny. Doszło do tego, że Polacy zaczęli bojkotować opłaty abonamentowe. Zgodnie z informacjami Głównego Urzędu Statystycznego telewizor ma 96,4 proc. z 13,6 mln gospodarstw domowych w Polsce. Zarejestrowanych odbiorników jednak jest zaledwie 6,6 mln. Połowa z tego, czyli około 3 mln to odbiorniki należące do osób, które są ustawowo zwolnione z płacenia abonamenty RTV. Generalnie efekt tego jest taki, że inni sami się zwalniają z obowiązku płacenia abonamentu i finalnie opłat dokonuje jedynie 990 tys. gospodarstw domowych oraz firm.

Abonament RTV 2019/2020. Kiedy przestaniemy płacić?

W przyszłej kadencji rząd ma w planach wprowadzić rozwiązania, które zapewnią finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa.

Zobacz również: Gorzów. Pan Damian spłacił zaległy abonament RTV, ale ściągnęła go także skarbówka

Abonament RTV 2019/2020: wysokie kary za niepłacenie

Przypomnijmy jednak, że zanim dojdzie do likwidacji abonamentu RTV obowiązujące kary za jego niepłacenie są bardzo wysokie. Oczywiście nie wszyscy jednak zgadzają się z egzekwowaniem opłat. Sam fakt, że urzędnik może przyjść i skontrolować czy posiadamy odbiornik radiowy, telewizyjny lub radiowo-telewizyjny w domu już powoduje u nas podwyższone ciśnienie. Jakie prawa nam przysługują? Kto nie musi płacić abonamentu? To musisz wiedzieć o abonamencie RTV!

Abonament RTV 2019/2020 - ile to kosztuje miesięcznie?

Opłata za 1 miesiąc w przypadku radioodbiornika wynosi 7 złotych (za 12 miesięcy jest to koszt 84 zł).
Opłata za 1 miesiąc w przypadku telewizora wynosi 22,70 zł (za okres 12 jest to koszt 272,40 zł).

Na tych, którzy do 25 stycznia opłacą abonament RTV za cały rok czeka 10-procentowa zniżka. Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc, które dostępne są poniżej.

Abonament RTV 2019/2020. Opłaty za radioodbiornik:

 • 2 miesiące - 13,60 złotych
 • 3 miesiące - 20,15 złotych
 • 4 miesiące - 27,15 złotych
 • 5 miesięcy - 33,75 złotych
 • 6 miesięcy - 39,90 złotych
 • 7 miesięcy - 46,90 złotych
 • 8 miesięcy - 53,50 złotych
 • 9 miesięcy - 60,05 złotych
 • 10 miesięcy - 67,05 złotych
 • 11 miesięcy - 73,65 złotych
 • 12 miesięcy (rok) - 75,60 złotych

Abonament RTV 2019/2020. Opłaty za telewizję:

 • 2 miesiące - 44,05 złotych
 • 3 miesiące - 65,35 złotych
 • 4 miesiące - 88,05 złotych
 • 5 miesięcy - 109,40 złotych
 • 6 miesięcy - 129,40 złotych
 • 7 miesięcy - 152,10 złotych
 • 8 miesięcy - 173,45 złotych
 • 9 miesięcy - 194,75 złotych
 • 10 miesięcy - 217,45 złotych
 • 11 miesięcy - 238,80 złotych
 • 12 miesięcy - 245,15 złotych

Abonament RTV 2019/2020. Kto nie musi płacić?

 • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Aby zostać zwolnionym z płacenia abonamentu RTV trzeba uzyskać specjalne zaświadczenie. Te można dostać na podstawie przedstawienia na poczcie dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia z abonamentu.

Abonament RTV 2019/2020 - jak opłacić?

Aby zapłacić za abonament RTV trzeba mieć numeru rachunku bankowego abonenta, który został nadany podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi. Raz nadany numer rachunku bankowego nie ulega zmianie. W przypadku nieznajomości numeru można go ustalić na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. podając 8-cyfrowy numer identyfikacyjny abonenta:

 • Ustal nrb po indywidualnym numerze identyfikacyjnym
 • telefonicznie w dni robocze w godzinach 8:00 - 20:00, pod numerem (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora)

Zobacz również:

Gdzie płacić za abonament RTV?

Opłaty za abonament RTV można dokonać we wszystkich placówkach pocztowych lub poprzez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. bez ponoszenia dodatkowych opłat. Można to zrobić również korzystając z bankowości.

Abonament RTV do likwidacji. Ile musimy płacić za radio i telewizję?

 • Przypominamy, że wpłat z tytułu abonamentu rtv należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta.
 • Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny.
 • Osoby fizyczne uiszczają jedną opłatę abonamentową (radiową, telewizyjną lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie.

Abonament RTV 2019/2020: Kary za niepłacenie

W przypadku nieuregulowania opłat abonamentowych, egzekwowanie zadłużenia nastąpi w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

Abonament RTV 2019/2020. Kto może cię skontrolować?

Kontroli dokonują specjalnie upoważnieni do tego pracownicy Poczty Polskiej, którzy legitymują się odpowiednim dokumentem. Prawdą jest, że taki urzędnik może odwiedzić każde mieszkanie oraz zweryfikować czy dane gospodarstwo domowe posiada taki czy inny odbiornik.

Czy muszę wpuścić kontrolera Poczty Polskiej do domu?

Oczywiście nie. Niezależnie od tego, jakim dokumentem się posługuje nie ma obowiązku wpuszczenia go do domu i nie jest to też specjalnie egzekwowane przez prawo. Jeśli jednak dojdzie do ustalenia, że posiadamy odbiornik radiowy czy telewizyjny to może dojść do tak zwanej egzekucji administracyjnej, za którą odpowiedzialni są urzędnicy skarbówki. W takim przypadku jesteśmy zobowiązani do wpuszczenia poborcy podatkowego, który przeprowadzi odpowiednie czynności.

Zobacz także: Emeryci nie chcą płacić abonamentu radiotelewizyjnego. Protest przed siedzibą BBC w Londynie

Mam telewizor, ale oglądam. Płacę abonament RTV?

Posiadanie, ale nie oglądanie takiego odbiornika nie jest wymówką. Chodzi tutaj o zasadę domniemania, że jeśli telewizor jest podłączony do anteny, to oznacza to, że teoretycznie jest w nim odbierany sygnał telewizyjny. Można próbować się bronić jeśli telewizor jest odłączony od prądy i nie ma podłączonej anteny. Nie wiadomo też jak traktowane są odbiorniki, które służą za monitor do komputera czy konsol.

Płacę rachunki za telewizję cyfrową. Czy muszę opłacać abonament RTV?

Tak, bowiem jest informacja, że posiadamy i korzystamy z odbiornika.

Abonament RTV 2019/2020. Do kiedy opłacić?

Opłata za abonament RTV uiszczana jest do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Istoty jest tutaj termin dokonania wpłaty, a nie zaksięgowania przelewu.

Abonament RTV 2019/2020. Kara za niepłacenie

W przypadku posiadania odbiornika radiowego, kara wynosi 210 złotych. Jeśli chodzi o telewizor jest to kwota 681 złotych. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego**pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej** obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Koniec abonamentu RTV. Co go zastąpi?

W planach jest całkowite zniesienie abonamenty RTV. Ma go jednak zastąpić opłata w wysokości około 15 złotych do każdego rachunku za energię elektryczną.

Czytaj także

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 49

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mateusz

Koniec i nie będzie puszczania kontrolera do domu my nie chcemy być kontrolowani

G
Gość
6 września, 8:34, Gość:

Ja płacę. Trzeba to trzeba. Ale będzie wygodniej opłacać z rachunkiem za prąd. Jestem za.

6 września, 19:45, Lilka:

Może masz taką kasę że nie liczysz się z każdym grosze chcesz moja emeryturę? 1100zł gdzie 380 wydaję na leki ajestem sama nie ma mi kto pomóc i co ty na to a takich jak ja jest dużo więcej

6 września, 23:49, Jestes leming:

Zrezygnuj z internetu... sredni kosz za neta to okolo 20zl/mies. Na to cie* stac.

7 września, 0:05, Gość:

I płac rachunki na poczcie gdzie opłaty za przelewy przewyższają koszty internetu o czasu nie wspomnę. Pomysł troszkę zanim coś napiszesz.

7 września, 17:48, Lilka:

Nie musisz mnie pouczać co mam robić i jak myśleć gospodarzyć nie mam internetu jeśli cię tociekawi a tak na marginesie to trochę kultury w stosunku do mej osoby mam88lat ichyba należymisię szacunek najwidoczniej nie wiesz co to ciężko zapracować na życie to lepiej nie zabierajgłosu wcale bo obrażasz takich ludzi jak ja lilka

8 września, 3:46, GOŚĆ 11111:

Przecież jeśli emerytura nie wynosi 50 % średniego wynagrodzenia (4950) to takie osoby są zwolnione z opłaty RTV czyli 1100 się zalicza do takiej ulgi!

Gość nie prawda w multimedia trzeba płacić do końca życia min wuj ma 84 lata i nie musi płacić.

G
Gosc

sprzedac media publiczne i koniec z manipulowaniem ludzmi ,a problem abonamentu rozwiazuje sie sam

Z
Zmartwiony

Nie płaciłem mam do zapłaty 900 zl i co ? Muszę płacić. Komornik mnie ściga.

L
Lilka
6 września, 8:34, Gość:

Ja płacę. Trzeba to trzeba. Ale będzie wygodniej opłacać z rachunkiem za prąd. Jestem za.

6 września, 19:45, Lilka:

Może masz taką kasę że nie liczysz się z każdym grosze chcesz moja emeryturę? 1100zł gdzie 380 wydaję na leki ajestem sama nie ma mi kto pomóc i co ty na to a takich jak ja jest dużo więcej

6 września, 23:49, Jestes leming:

Zrezygnuj z internetu... sredni kosz za neta to okolo 20zl/mies. Na to cie* stac.

7 września, 0:05, Gość:

I płac rachunki na poczcie gdzie opłaty za przelewy przewyższają koszty internetu o czasu nie wspomnę. Pomysł troszkę zanim coś napiszesz.

7 września, 17:48, Lilka:

Nie musisz mnie pouczać co mam robić i jak myśleć gospodarzyć nie mam internetu jeśli cię tociekawi a tak na marginesie to trochę kultury w stosunku do mej osoby mam88lat ichyba należymisię szacunek najwidoczniej nie wiesz co to ciężko zapracować na życie to lepiej nie zabierajgłosu wcale bo obrażasz takich ludzi jak ja lilka

8 września, 3:46, GOŚĆ 11111:

Przecież jeśli emerytura nie wynosi 50 % średniego wynagrodzenia (4950) to takie osoby są zwolnione z opłaty RTV czyli 1100 się zalicza do takiej ulgi!

Yo tylko ty tak twierdzisz idź na pocztę isię wykłucaj ja na wózku inwalickim byłam 3 razy i nic nie wskórałam dosyć mam nerwów jestem po obozie wyjeżdżam do kuzynki na wieś przynajmniej tam dożyje starości w spokoju

P
Piotr

G prawda,w tym rozwiązanie nie przestaniemy płacić abonam3ntu tylko będzie on ukryty w podatkach tym sposobem ci,którzy teraz nie płacą bedą go płacić w podatkach nawet o tym nie wiedzac.Czyli zamiast zlikwidować znaleźli sposób na to jak ściągnąć więcej abonamentu wmawiając ludziom,że go nie płacą.😡

G
Gość
8 września, 11:19, wont:

na pisoPROPAGANDĘ ani grosza

Proszę udać się do psychiatry

G
GOSTEK766

Strach pomyśleć ile będziemy płacili na utrzymanie tego stwora po zniesieniu abonamentu. Czy naprawdę nie mogą zakodować sygnału i sprzedawać dostęp czy aż tak kiepskie są wyniki oglądalności że mogą zbankrutować (ale przecież państwowa firma nie może zbankrutować ) i naszym obowiązkiem jest sztucznie ją utrzymywać pompując w nią miliony (a raczej wyrzucając je w błoto

G
Gość

Dlaczego tvp dotowac tym bardziej płacić abonament stacje komercyjne utrzymują się z tego co zarobią a tvp liczy na darmoche jest to spółka skarbu państwa powinna jak każda firma powinna postarać się zarobić chore prawo.

I
Irena

Jeżeli abonament nie zniknie to idę na pocztę i wyrejestruję telewizor, którego musiałam zarejestrować w komunie.

g
gosc

w kraju gdzie prawie 50% wyplaty jest opodatkowane mam jeszcze placic za tv ? smieszne.

P
Polak

15zl to dużo teraz abonament opłaca może 15% Polaków to jak dać to do opłaty za prąd i by wszyscy płacili to wystarczyło by 5zl. Co miesiąc

G
Gość

Do płacenia abonamentu RTV i radia nikt nie ma prawa nas zmusić i nakłania jeżeli płacimy za tel cyfrową Polsatu czy NC lub jaką kolwiek inną to nie mamy takiego obowiązku płacić .A to dla tego że nie zwieralismy i niepodpisaliśmy żadnej umowy z tv abonamentu .Więc niech mam nikt nie wciska że myślimy płacić. Dowiadowywałem się u swojego operatora i absolutnie nie ma takiego obowiązku płacenia! A swoją drogą to nasz operator powinien część płacić na tv jeżeli szum jest oto. A nie my klienci - ludzie.

G
Gość

A co wtedy jak nie posiadam odbiornika tv też muszę płacić?

g
gość

Nie podniecajcie się przecież już tydzień temu się z tego pomysłu wycofali więc o co cho.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3