reklama

ABONAMENT RTV 2020. Nowe stawki za abonament podała Poczta Polska. Czy będą podwyżki? Kto nie musi płacić abonamentu RTV? [20.11.2019]

oprac.maw

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Abonament RTV w Polsce musi płacić ten, kto ma w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny. Od dłuższego czasu mówiono, że abonament RTV zostanie zlikwidowany. Miało to nastąpić w 2020 roku. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że nie ma żadnych planów związanych z likwidacją abonamentu RTV. Jest za to nowy cennik abonamentu RTV na 2020 rok. Poczta Polska opublikowała już stawki, jakie obowiązywać będą w 2020 roku. Czy coś się zmieni?

Abonament RTVdo likwidacji?

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory, abonament RTV zostanie zlikwidowany. Kilka miesięcy temu do takich informacji dotyczących abonamentu RTV dotarł serwis wirtualnemedia.pl kilka miesięcy temu.- Mam nadzieję, że uda nam się w przyszłej kadencji stworzyć system finansowania mediów publicznych, który nie byłby dolegliwy dla Polaków, a najlepiej w ogóle nieangażujący obywatela - mówił w lipcu wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Likwidacji abonamentu RTV chciały też inne partie. "Niezależnie od tego, kto wygra październikowe wybory, pożegnanie z opłatą abonamentową na publiczne radio i telewizję wydaje się przesądzone" - mogliśmy przeczytać w poniedziałkowy (26 sierpnia br.) "Dziennik Gazeta Prawna".

W Polsce abonament RTV płacić muszą osoby, które posiadają w domu odbiornik radiowy czy telewizyjny

Czytaj również: Abonament RTV 2019 można zapłacić ze zniżką PYTANIA i ODPOWIEDZI Cennik opłat za abonament radiowo-telewizyjny

Teraz sytuacja się zmienia. Czy abonament RTV zostanie zlikwidowany? Premier Mateusz Morawiecki zdementował wszelkie doniesienia o likwidacji abonamentu telewizyjnego. W rozmowie z dziennikarzem portalu Money.pl przyznał, że nie ma także żadnych planów co do zmiany dotychczasowej formuły abonamentu.

- Byłbym ostrożny w głoszeniu tezy, że rok 2019 jest ostatnim, gdzie obowiązywać będzie opłata za abonament radiowo-telewizyjny. Zapowiedzi i dobre chęci są, ale prawo wciąż obowiązuje - mówił we wrześniu na antenie Radia Kraków Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Nie ma planów przebudowy żadnej, takiej bardzo konkretnej, jeśli chodzi o abonament RTV - wyjaśnił podczas rozmowy z money.pl premier Mateusz Morawiecki, jednocześnie przyznając, że obecnie niewiele osób opłaca abonament RTV i należy się spodziewać, że potrzebne będą zmiany w abonamencie RTV, aby ten stan zmienić.

Trwa głosowanie...

Abonament RTV. Czy powinien zostać zlikwidowany?

Abonament RTV 2020 - zmiany zapowiadane są od kilku lat

O zmianach dotyczących abonamentu RTV mówi się już od 2016 roku. Ze sprawozdania KRRiTv wynika, że publiczna radiofonia i telewizja są niedofinansowane. Często to państwo musi wspierać ich działalność. Niemal co roku publiczni nadawcy muszą otrzymywać budżetowe wsparcie. Formalnie nazywa się to "rekompensatami za niezapłacony abonament". System kuleje i trzeba go jakoś naprawić. Stąd też pomysły na konkretne zmiany.

SPRAWDŹ, KTO JEST ZWOLNIONY Z ABONAMENTU RTV

WIDEO: Gorzów. Pan Damian spłacił zaległy abonament RTV, ale ściągnęła go także skarbówka

Abonament RTV 2020 – będą podwyżki? Nowe stawki abonamentu RTV 2020 opublikowała Poczta Polska

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła już stawki abonamentu RTV 2020 . Jak będą się przedstawiać ?CENNIK ABONAMENTU RTV 2020 opublikowała już Poczta Polska.

 • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł).
 • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).
 • Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2020 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.

Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc. Użytkownik odbiorników może skorzystać ze zniżki, o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem , tj. w terminie do dnia 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc

Abonament RTV 2020 - ile trzeba będzie zapłacić? CENNIK

 • Opłata za 1 miesiąc w przypadku radioodbiornika wynosi 7 złotych (za 12 miesięcy jest to koszt 84 zł).
 • Opłata za 1 miesiąc w przypadku telewizora wynosi 22,70 zł (za okres 12 jest to koszt 272,40 zł).

Abonament RTV 2020. Stawki za radioodbiornik w 2019 roku:

 • 2 miesiące - 13,60 złotych
 • 3 miesiące - 20,15 złotych
 • 4 miesiące - 27,15 złotych
 • 5 miesięcy - 33,75 złotych
 • 6 miesięcy - 39,90 złotych
 • 7 miesięcy - 46,90 złotych
 • 8 miesięcy - 53,50 złotych
 • 9 miesięcy - 60,05 złotych
 • 10 miesięcy - 67,05 złotych
 • 11 miesięcy - 73,65 złotych
 • 12 miesięcy (rok) - 75,60 złotych

Abonament RTV. Stawki za telewizję w 2019 roku:

 • 2 miesiące - 44,05 złotych
 • 3 miesiące - 65,35 złotych
 • 4 miesiące - 88,05 złotych
 • 5 miesięcy - 109,40 złotych
 • 6 miesięcy - 129,40 złotych
 • 7 miesięcy - 152,10 złotych
 • 8 miesięcy - 173,45 złotych
 • 9 miesięcy - 194,75 złotych
 • 10 miesięcy - 217,45 złotych
 • 11 miesięcy - 238,80 złotych
 • 12 miesięcy - 245,15 złotych

Zobacz również:

Abonament RTV 2020: Kto nie musi płacić?

Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV? Przypominamy:

 • osoby, które skończyły 75 lat
 • osoby posiadające I grupę inwalidzką
 • osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną
 • kombatanci wojenni
 • bezrobotni
 • osoby pobierające zasiłek przedemerytalny
 • osoby, które spełniają kryterium dochodowe

WAŻNE: Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Abonament RTV 2020 - ZNIŻKI. Co zrobić, aby płacić mniej?

Oczywiście jeśli chodzi o zniżki na abonament RTV w 2020 roku, będą nadal obowiązywać. Liczyć mogą na nie ci, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry za więcej niż jeden miesiąc.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV

W przypadku nieuregulowania opłat abonamentowych, egzekwowanie zadłużenia nastąpi w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. W przypadku posiadania odbiornika radiowego, kara wynosi 210 złotych.

Jeśli chodzi o telewizor jest to kwota 681 złotych. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego**pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej** obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Abonament RTV. Kto może cię skontrolować?

Kontroli dokonują specjalnie upoważnieni do tego pracownicy Poczty Polskiej, którzy legitymują się odpowiednim dokumentem. Prawdą jest, że taki urzędnik może odwiedzić każde mieszkanie oraz zweryfikować czy dane gospodarstwo domowe posiada taki czy inny odbiornik.

Zmiany w płatnościach, co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wkurwiony na was dauny

Ja piedole, co za idiocie oglądają jeszcze telewizję i za to 2 razy płacą ? Przecież tam same reklamy, a filmy tak stare, że ma YouTube już są za darmo, bo dawno licencję straciły.

Chce coś oglądać odpalę netflixa czy inne badziewie ... Film na necie i [wulgaryzm] wiadomości i dobranockę też na necie się znajdzie. A telewizor jest tylko monitorem do wyswietlania. Legalnie nic nie muszę płacić i [wulgaryzm] wam w [wulgaryzm] jak płacicie i oglądacie TVP czyninne gówna PRL owskie .

J
Jarpako

Wzywam do nieposłuszeństwa rządowego: jak tusek wróci z niemieckiej służby to wzywam rząd Polski do niewypłacania mu tak wysokiej emerytury bo na nią w Polsce nie zasłużył. Niech zostanie w Niemczech gdzie nie będzie płacił abonamentu RTV. A jak trole oglądają inne telewizje? Bez opłat? Nie dajmy się nabrać niemieckiej gazecie ze swoimi ogrami wszędzie są opłaty za telewizję.

G
Gość

ja place 30lat bezrobotny i 500 plus nie gdzie jest pis i sprawiedliwosc 500 plu to menele

G
Gość

Czyli co dalej łupiny biedotę pomimo że nie oglądają tego badziewia!

G
Gość

Menele mają 500 plus bezrobotny za darmo rtv a ja płacę od kilkudziesięciu lat i serwują mi takie dno jak TVP 1 itd

M
Mrs Christy Walton

Poszukujesz pożyczki konsolidacyjnej, pożyczek niezabezpieczonych, pożyczek biznesowych, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, kredytów studenckich, pożyczek osobistych, pożyczek bitcoinowych, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom fizycznym o niskich i rozsądnych stopach procentowych w wysokości 2%. E-mail na adres: christywalton355@gmail.com

G
Gość

A jeśli nie mam ochoty na ogladanie pis publicznej więc powinniśmy mieć możliwość zablokowania na platformie cyfrowej i po problemie

J
Jasio z Vc

i znów pisDOLONY MATOŁusz zrobił Polaków w CIULA ,

G
Gość

Obiecanki cacanki a głupiemu radość.

G
Gość

Warto sięgnąć po definicję odbiornika TV, wymienionej w ustawie. Gdy zmieniano sposób nadawania sygnału na cyfrowy, nikt mnie nie pytał, czy stać mnie na cyfrowy odbiornik. I nie mam takowego, wiec nie opłacam abonamenty TV.

G
Gość

Ten system jest "chory" - jak i ci co obiecują, ale i tak robią co innego.

B
Brak logiki

Osoby bezrobotne i emeryci na płacą czyli głównie Ci co oglądają TV bo jak ktoś pracuje to raczej nie ma za wiele czasu na siedzenie przed TV

b
bobas

ku..ku..wszscy placa albo nikt czekam na decyzje 30 lat kazdy ma telewizor a nie placi

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3