Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ADB ma już 20 lat

Paweł Kozłowski 65 324 88 80 [email protected]
Przy Trasie Północnej w Zielonej Górze mieści się największe biuro rozwojowo-badawcze firmy.
Przy Trasie Północnej w Zielonej Górze mieści się największe biuro rozwojowo-badawcze firmy. Archiwum ADB
ADB ma 20 lat. Firma zaczynała skromnie, jako projekt kilku inżynierów z zielonogórskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Dziś to międzynarodowy holding i wielki gracz w branży wysokich technologii.

W ADB (Advanced Digital Broadcast) pracuje 700 osób na całym świecie. Największe biuro rozwojowo-badawcze mieści się w Zielonej Górze przy Trasie Północnej. Drugie, o podobnej wielkości, jest w Mediolanie. - Są jeszcze mniejsze biura sprzedażowe, a cała część operacyjna znajduje się na Tajwanie - mówi Katarzyna Sawka, dyrektor ds. komunikacji marketingowej w ADB.

W 1995 r. przy narodzinach firmy był Wojciech Doganowski, wiceprezes ds. nowych inicjatyw. - Zaczynaliśmy jako projekt, nikt wtedy nie myślał, że powstanie z tego firma, że coś z tego wyjdzie - wspomina. - W 1995 r. Andrzej Rybicki, który jest do dziś właścicielem ADB, pracował w ST Microelectronics. Mieli nowe procesory i szukali firmy, która napisze im do nich oprogramowania. Zaczynaliśmy robiąc oprogramowania, tzw. drivery do procesorów. Później skontaktowała się z nami amerykańska firma Uniden, która potrzebowała odbiornik telewizji satelitarnej na amerykański rynek. To był 1996 rok. Potem zadzwonił telefon. Rozmówca powiedział, że jest z firmy Daewoo i że słyszał, iż robimy oprogramowanie na odbiorniki satelitarne.

Wtedy projektowaniem dekoderów do telewizji cyfrowej prawie nikt na świecie się nie zajmował. ADB doskonale odnalazło się na rynku, tworząc rozwiązania wysokiej jakości i w dobrej cenie. - Trafiliśmy z produktem w odpowiednim momencie. Byliśmy pionierami, którzy zajmowali się telewizją cyfrową. Inne firmy opierały się na rozwiązaniach sprzętowych, my dużo zmienialiśmy za pomocą oprogramowania. Dzięki temu odnieśliśmy sukces - podkreśla Wojciech Doganowski.

W zielonogórskim biurowcu, ADB  z dumą prezentuje dekodery, które stworzyli ich inżynierowie. W 2005  r. firma  zadebiutowała na szwajcarskiej giełdzie, na której są notowane przedsiębiorstwa z branży wysokich technologii (high tech). Jednym z przełomowych momentów dla firmy był rok 2006. To wtedy ADB po raz pierwszy dostarczyła rozwiązania na polski rynek. Ich odbiorcą została „platforma N” (dziś telewizja NC+), która jako pierwsza w kraju wprowadziła dekoder HD z nagrywarką. W tej chwili firma ma 70 klientów na całym świecie. To liderzy w branży płatnych telewizji i operatorzy sieci szerokopasmowych, np.: A1 Telekom Austria, Border States Electronic, Canal Digital, Cox, Graybar, NC+, Swisscom, Telecom Italia, Telefonica, Telenet, Time Warner i Vodafone. - Klienci ADB to przede wszystkim operatorzy płatnych telewizji, operatorzy telco i hotele. Robimy wszystkie rozwiązania z przedrostkiem smart: smarttv, smarthome, smart hotel - dodaje Katarzyna Sawka.

Wojciech Doganowski opowiada o projekcie wykorzystującym rozwiązanie nazywane internetem rzeczy: - Nasze oprogramowanie jest „wkładane” do pralek, lodówek lub innych urządzeń domowych. Dzięki niemu urządzenia „rozmawiają” z elektrownią i wiedzą, kiedy się uruchomić, by zużycie energii było najtańsze.

ADB zaznacza, że większość pracowników w Zielonej Górze to absolwenci miejscowego uniwersytetu. - Ważnym elementem rekrutacji jest współpraca z uczelnią. Na ten moment większość pracowników w Zielonej Górze to właśnie absolwenci najpierw Wyższej Szkoły Inżynierskiej, następnie politechniki, a teraz uniwersytetu. Bardzo duża ilość naszych pracowników to osoby polecane przez kolegów, którzy w ADB już są. A to oznacza, że trafiają do nas osoby z Zielonej Góry lub okolic – przyznaje Adam Biniszkiewicz, wiceprezes HR, który w ADB pracuje 15 lat. - I nie jestem jakimś wyjątkiem. Jest sporo osób, które były w firmie 20 lat temu i dalej jeszcze pracują. Ale oczywiście ADB to nie tylko pracownicy z takim dużym stażem, lecz również młode osoby, które wprowadzają w firmie odrobinę świeżości.

ADB wie, że Zielona Góra daje jej duże możliwości kadrowe. Dlatego przedsiębiorstwo współpracuje z uczelnią. W ostatnim czasie ADB wsparła organizację na UZ transmisji na żywo z konferencji Google’a (coroczne Google I/O to wielkie wydarzenie dla programistów z całego świata), otworzyła nowoczesne laboratorium na uniwersytecie, dzięki któremu studenci mogą zapoznać się z technologiami tworzonymi przy Trasie Północnej oraz współpracuje ze społecznością programistów z grupy Zielona Góra JUG.

ZOBACZ WIDEO

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska