MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Administracja dołoży 20 procent

SYLWIA DOBIES
Od trzech lat, odkąd zmarł mąż, sama sprowadzam wózek z synem z ósmego piętra - opowiada matka niepełnosprawnego 26-letniego Piotra Mirosława Łyko.

- Jest to wysiłek ponad moje siły i zdrowie. Nabawiłam się przez to przepukliny.
Żeby uniknąć wielokrotnego wciągania wózka inwalidzkiego po schodach, mieszkanka bloku przy ul. Budowlanych zostawała z synem na dworze od południa do wieczora.
Podjazdów do bloków spółdzielni mieszkaniowej Nadodrze wkrótce przybędzie. Na takie ułatwienie czeka ok. 60 niepełnosprawnych osób. Właśnie powstają pierwsze w Głogowie dwa ogólnodostępne podjazdy, prowadzące do korytarzy na parterze wieżowców przy ul. Budowlanych 4 i ul. Plutona 2. Do tej pory budowano podjazdy bezpośrednio do mieszkań, więc mogła z niego korzystać tylko jedna osoba.

Administracja dołoży 20 procent

Wykonanie podjazdów zleciło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, a sfinansowane zostały z ubiegłorocznych środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Wystąpiłam z wnioskiem do PCPR o dofinansowanie podjazdu, lecz okazało się, że muszę mieć w inwestycji 20 proc. udziału własnego, czyli 5 tys. zł - powiedziała M. Łyko. - Nie było mnie stać na taki wydatek, więc chciałam zrezygnować z podjazdu, lecz dowiedziałam się, że ADM może za mnie wpłacić te pieniądze.

Zawarli trójstronną umowę

Jak poinformowała kierownik PCPR Krystyna Piasecka-Matecka, centrum dysponowało na koniec ub. roku dużymi środkami na usuwanie barier architektonicznych, więc zaproponowało SM Nadodrze, by wytypowała osoby niepełnosprawne mieszkające w blokach wielokondygnacyjnych bez windy i wieżowcach.
- Wychodzimy do takich osób z propozycją sfinansowania podjazdów, informując je, że mogą wystąpić do spółdzielni o pokrycie ich wkładu w tę inwestycję - powiedziała K. Piasecka-Matecka. - Podpisywane są trójstronne umowy pomiędzy PCPR, spółdzielnią i osobą niepełnosprawną. Wniosek składa zainteresowany, a 20 procent środków dokłada Nadodrze.

Podjazd dla wszystkich

- Mamy bloki budowane w systemie korytarzowym i klatkowym - tłumaczy M. Dąbrowski. - W blokach budowanych w systemie klatkowym można wykonać podjazd tylko bezpośrednio do mieszkania osoby niepełnosprawnej, a nam zależy, by mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy: osoby niepełnosprawne, matki z dziećmi na wózkach i osoby starsze. Dążymy więc do tego, żeby w podjazdy wyposażyć wszystkie wieżowce w systemie korytarzowym.
Środki na dofinansowanie tego rodzaju zadań przekazywane są z funduszu remontowego spółdzielni, która może w całości pokryć wymagany od mieszkańca wkład lub rozłożyć go na raty.
W tym roku na likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych PCPR otrzymał 400 tys. zł, dzięki którym powstanie przynajmniej pięć podjazdów m. in. do wieżowców przy ul. Morcinka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska