Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adoptowany to rodzina. Poradnik spadkowy

Ewa Brzozowska-Kowalka "Gazeta Pomorska"
W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. To, co dostaną w spadku po dalszych krewnych, zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Skutkiem adopcji pełnej i całkowitej jest zerwanie więzów przysposabianego (czyli adoptowanego dziecka) z dotychczasową rodziną i wejście do nowej rodziny. Adoptowany staje się nie tylko dzieckiem swoich nowych rodziców, ale także wnuczkiem, bratem, siostrzeńcem, wujkiem dla nowych krewnych. Dotychczasowe więzy krwi zostają zerwane. Znajduje to wyraz w zmianie aktu urodzenia, gdzie w rubryce rodzice wpisuje się przysposabiających (czyli dane osób adoptujących dziecko). W przypadku przysposobienia pełnego osoba przysposobiona jest traktowana jak dziecko naturalne adoptującego.

TAK JAK KREWNI

Z tych względów adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych tak, jakby był jego dzieckiem, natomiast adoptujący i jego krewni dziedziczą po adoptowanym tak, jakby adoptujący był rodzicem adoptowanego. Skutki adopcji obejmują także zstępnych adoptowanego. Jego potomkowie będą pełnoprawnymi członkami rodziny.
Naturalni krewni adoptowanego, oprócz jego potomków nie stają się krewnymi adoptujących. Adoptujący nie dziedziczy po nich w razie ich śmierci, a oni nie dziedziczą po nim. Takie uprzywilejowanie adoptowanego jest niedopuszczalne, dziedziczyłby wówczas zarówno po dotychczasowej rodzinie jak i nowych krewnych.

INACZEJ JEST GDY:

* małżonek adoptował dziecko drugiego małżonka
* małżonek adoptuje dziecko swego małżonka po śmierci drugiego z rodziców biologicznych- sąd może utrzymać więzy pokrewieństwa istniejące nie tylko między dotychczasowym rodzicem - małżonkiem, ale także miedzy krewnymi zmarłego rodzica.

PRZYSPOSOBIENIE NIEPEŁNE

Adopcja niepełna jest znacznie rzadziej spotykana. Dotyczy raczej dzieci starszych, które utrzymują kontakty ze swoją rodziną biologiczna. W sferze prawnej, powoduje tylko nawiązanie więzi z rodzicami adoptującymi, a jednocześnie nie powoduje zerwania pokrewieństwa z naturalnymi krewnymi - rodzicami i pozostałą rodziną. Adoptowany dziedziczy po swoich rodzicach adopcyjnych na równi z ich naturalnymi dziećmi. To samo dotyczy jego potomków - są tak powołani do spadku jak zstępni dzieci naturalnych.

NIC OD RODZEŃSTWA

Adoptowany w drodze przysposobienia niepełnego nie dziedziczy natomiast po dzieciach swoich rodziców adoptujących (rodzeństwie) po dziadkach, a ci nie dziedziczą po nim. To samo dotyczy zstępnych (dzieci, wnuków) adoptowanego. W razie śmierci adoptowanego do spadku ustawa powołuje rodziców adopcyjnych, naturalni są pozbawieni tego przywileju. I jest to jedyne wyłączenie powołania do spadku krewnych naturalnych. Dziecko nie wchodzi całkowicie do nowej rodziny - nie powstają żadne więzy miedzy nim a krewnymi nowych rodziców. Potomkowie adoptowanego nawiązują więź także tylko z adoptującymi, nie są spokrewnieni z resztą rodziny.

Przykład
Mąż przysposobił dziecko swojej żony z poprzedniego związku. W razie takiego przysposobienia, nie następuje przerwanie więzów krwi między matką i jej rodziną, jeśli przysposabiającym jest jej mąż. Natomiast zerwanie więzów z naturalnym rodzicem i jego rodziną. W omawianym przykładzie dziecko dziedziczy więc po matce i jej naturalnych krewnych oraz po krewnych swego nowego ojca.

Ważne
Zarówno przysposobiony (adoptowany) jaki i przysposabiający (adoptujący) mają prawo do swobodnych rozporządzeń w drodze testamentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska