Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adwent, czyli czas, w którym "sprzątamy" swoje serca [WIDEO]

(pik)
Wieniec adwentowy to jeden z symboli czasu, w którym chrześcijanie przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia.
Wieniec adwentowy to jeden z symboli czasu, w którym chrześcijanie przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Pixabay
- Spowiedź święta to takie generalne porządki naszego serca. Tak, jak przed świętami sprzątamy w naszych domach, tak samo powinniśmy posprzątać swoje serca, które jest zabrudzone naleciałościami grzechu - mówi ks. Paweł Hardej z parafii p.w. św. Maksymiliana Kobego w Gorzowie Wlkp.

Adwent rozpoczyna się w niedzielę, 27 listopada i trwa przez cztery kolejne tygodnie. - To czas, w którym przygotowujemy się na przyjście Pana Jezusa. Poza tym to nowy rok w Kościele, taki liturgiczny nowy rok. Cztery tygodnie powinny nam wystarczyć, żeby dobrze się przygotować do świąt Bożego Narodzenia - tłumaczy ks. Paweł Hardej z parafii p.w. św. Maksymiliana Kobego w Gorzowie Wlkp. - Adwent ma nas przygotować na przyjście Mesjasza. Dlatego rozumiemy go w kilku znaczeniach. Z języka łacińskiego adventus to oczekiwanie na przyjście wysokiego dygnitarza. Drugie znaczenie jest rozciągnięte w czasie i jest to wyczekiwanie na powtórne przyjście Pana Jezusa na świat na końcu czasu - dodaje kapłan.

Czym jest wieniec adwentowy?

Symbolicznie czas adwentu przedstawiany jest w postaci wieńca adwentowego. Są w nim cztery świece, zapalane w kolejne niedziele adwentu. Takie wieńce stają w kościołach, niektórzy wierni umieszczają je też w swoich domach. Każda ze świec ma swoją symbolikę. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Wiąże się to ze słowami Chrystusa, który określał siebie mianem "światłości świata". Pierwsza świeca symbolizuje przebaczenie przez Boga nieposłuszeństwa Adama i Ewy wobec Niego. Świeca zapalana w drugą niedzielę adwentu stanowi symbol wiary patriarchów Narodu Izraelskiego jako wdzięczność za dar Ziemi Obiecanej. Trzecia z kolei świeca odnosi się do radości króla Dawida, który celebruje przymierze z Bogiem. Zaś ostatnia świeca symbolizuje nauczanie proroków, głoszących przyjście Mesjasza. W Wigilię Bożego Narodzenia wszystkie palące się świece stanowią symbol bliskości "przyjścia" Jezusa.

Światło świec w wieńcu oznacza nadzieję. Zieleń wieńca stanowi symbol trwającego życia. Natomiast kształt kręgu symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca oraz wieczność życia Chrystusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska