Afera KNF: Agenci CBA w siedzibie KNF. Nowe ustalenia Prokuratury Krajowej w Katowicach

DRAPA
Agenci CBA
Agenci CBA
Minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że na jego polecenie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej. Agenci CBA pojawili się w południe w siedzibie KNF - to efekt prowadzonego śledztwa w sprawie łapówki, jakiej miał zażądać Marek Chrzanowski, szef KNF od biznesmena Leszka Czarneckiego.

Tą aferą żyje teraz cała Polska. Bankier Leszek Czarnecki oskarżył szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego o to, że chciał od niego łapówki - 40 milionów złotych. Aferę ujawniła „Gazeta Wyborcza”. Dziennik opublikował stenogramy z rozmowy Czarnecki-Chrzanowski. Bankier użył dyktafonu za 170 złotych, by przechytrzyć urządzenia zagłuszające, które znajdują się w Komisji Nadzoru Finansowego.

Agenci CBA w siedzibie KNF

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach powierzył Delegaturze CBA w Warszawie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez przewodniczącego KNF.

Agenci CBA bezzwłocznie po otrzymaniu polecenia prokuratury weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie i zabezpieczają materiały dowodowe - protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące postępowania naprawczego Getin Banku, aktualizacji tego programu naprawczego, ochrony kapitału Getin Banku oraz posiedzeń KNF dotyczących sytuacji w Idea Bank SA, a w szczególności nabycia udziałów w GetBack SA oraz sprzedaży obligacji GetBack SA. Czynności trwają.

Według „Gazety Wyborczej”, do spotkania doszło 28 marca 2018 roku i wówczas biznesmen miał usłyszeć propozycję życzliwego podejścia Komisji Nadzoru Finansowego do banków Leszka Czarneckiego. „GW” pisze, że w zamian za takie rozwiązanie biznesmen miał zatrudnić prawnika Grzegorza Kowalczyka z Częstochowy, który miał zostać wskazany przez Marka Chrzanowskiego. Kowalczyk miał otrzymywać wynagrodzenie stanowiące 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przekazał, że Marek Chrzanowski złożył oficjalną rezygnację z funkcji szefa KNF.

W nawiązaniu do publikacji „Gazety Wyborczej” z dnia 13 listopada 2018 r. pt. „40 mln zł i nie będzie kłopotów” autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego oraz Agnieszki Kublik, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikowała oświadczenie:

Urząd KNF odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF. Informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego.

Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski, w ramach pełnienia swoich ustawowych obowiązków, do których należy dbałość o ochronę depozytów klientów oraz środków pieniężnych zgromadzonych w systemie finansowym, odbywa regularne spotkania z władzami podmiotów nadzorowanych.

Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski spotykał się wielokrotnie z Przewodniczącym Rad Nadzorczych Getin Noble Banku SA oraz Idea Banku SA p. Leszkiem Czarneckim oraz z zarządami tych banków. Podczas tych spotkań odbył wiele dyskusji dotyczących potencjalnych możliwości właściwego zabezpieczenia przedmiotowych banków w obliczu planów ich restrukturyzacji i poprawy rentowności. W czasie tych spotkań został poinformowany o woli zatrudnienia byłego zastępcy Przewodniczącego KNF p. Filipa Świtały w roli osoby odpowiedzialnej za kwestie restrukturyzacji banków i funkcjonowania audytu. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w sposób zdecydowany, kilkukrotnie zanegował kandydaturę p. Świtały z oczywistych powodów związanych z potencjalnym konfliktem interesów w tym zakresie. Wobec zgłaszania tych propozycji oraz ze względu na dobro banków i bezpieczeństwo ich klientów, Przewodniczący KNF wskazał, jako jedną z możliwości, zatrudnienie p. Grzegorza Kowalczyka, posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Podczas spotkań nie były omawiane żadne konkretne kwoty dotyczące wynagrodzenia tej osoby. Przewodniczący KNF nie formułował także obietnic, które miałyby wiązać się z działaniami organu nadzoru wobec banków p. Czarneckiego nie pozostającymi w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa oraz nieadekwatnymi do ich rzeczywistej sytuacji. Informacja zawarta w publikacji „Gazety Wyborczej” pochodząca od p. Leszka Czarneckiego dotycząca zaoferowania przez Przewodniczącego KNF przychylności dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł jest nieprawdziwa – propozycja taka nie padła podczas żadnego ze spotkań z p. Czarneckim.

Ponadto inne z opisanych w artykule wątków nie zgadzają się ze stanem faktycznym, m.in. rozmowy Leszka Czarneckiego z Przewodniczącym KNF dotyczące zatrudnienia Filipa Świtały miały miejsce w późniejszym okresie, a nie jak wskazano latem 2017 r. Filip Świtała, były zastępca Przewodniczącego KNF nie został powołany we wrześniu 2018 r. na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – chodzi o inną osobę o tym samym imieniu i nazwisku. Przewodniczący KNF nie znajduje się obecnie „na zaplanowanym wypoczynku” – bierze udział w delegacji służbowej do Singapuru na międzynarodowy FinTech Festival. Komentarz p. Czarneckiego przytoczony w artykule dotyczący „zarzutu o szantaż” i odwołanie się przez niego do kontroli KNF z 2017 r., celowo nie zawiera odniesienia do bieżących działań nadzorczych KNF oraz Urzędu KNF prowadzonych względem Idea Banku, o szczegółach których UKNF nie może informować z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową.

Tymczasem minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że na jego polecenie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej.

Postępowanie, wszczęte po zawiadomieniu pełnomocnika Leszka Czarneckiego, ma prowadzić Centralne Biuro Antykorupcyjne. Śledztwo jest na początkowym etapie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Musztra paradna na Święto Niepodległości w Dąbrowie Górniczej

Niezwykłe widowisko w Rybniku na Święto Niepodległości

Hymn na Rynku w Gliwicach na Święto Niepodległości

Wideo

Materiał oryginalny: Afera KNF: Agenci CBA w siedzibie KNF. Nowe ustalenia Prokuratury Krajowej w Katowicach - Dziennik Zachodni

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prokuratura=proforma
prokuratura=proforma
g
gosc
A ten gargamel tak na niego podburza, bo przy nim czuje się jak prostak i burak.
Sam ojciec ponoć powiedział, że nie wolno im dawać władzy bo zniszczą każdego kto lepszy od nich i wtedy się czują dobrze.
S
Szymek
Jakie są szanse na rzetelne śledztwo skoro będzie się toczyć zgodnie wytycznymi Warszawki i skoro mają je prowadzić katowickie posiłki?
p
posener
jak Pan Prezes Pisowiec zdążył wrócić z Singapuru i po sobie posprzątać... Przynajmniej już wiemy po co tej mafii była potrzebna podporządkowana prokuratura. No i sądy, gdyby w prokuraturze ktoś skrewił. Katofaszystowska banda na usługach Kremla.
g
gosc
To tak działa państwo nieteoretyczne ?
Prezes KNF podobno przed CBA wynosił dokumenty
I
Iza
Dawno takiej żonglerki faktami nie widziałam.
B
Bolek zdrajca
Tusk chętnie wróci ale żeby zabrać Ci emeryturkę z OFE. Chyba że jesteś czerwonym ubekiem to przywróci ci zabraną emeryturkę po którą powinieneś zwrócić się do Moskwy.
B
Bolek donosiciel
Pierdu, pierdu, gadu, gadu nic z tego nie wynika tylko sobie pogadali nic nie dano nic wzięto nikt nie zatrudniony. A ten Czarnecki nic nie łapie, taki czerwony niegramotny. I nic z tego nie będzie. Taki smród.
g
gosc
Tusku wracaj przegoń tych chamów, prostaków, cwaniaczków kurnikowych... pochowanych za Bogiem i Ojczyzną. Do więzienia ich powsadzać na długie lata razem z tym dziwakiem ułaskawionym co to sygalistów będzie w społeczeństwie tworzył, do pierdla z nimi na długie lata.
g
gosc
Zapomniałeś o skompromitowany PFN który trwoni pieniądze bardziej niż wszystkie żony bogatych piłkarzy razem wzięte i pomnożone przez 1000.
M
Misiek
Czy torunski Krezus narazie nie otrzymal kary od KNF bo ma powiazanie z bylym juz szefem KNF. Czy i kiedy KNF poda informacje o karze dla Pana J. Ptaszka? Dlaczego firma ktora niedawno w Central Parku miala super impreza z dnia na dzien upada a mowa o Karo BHZ a wlasciciela nie mozna znalezc ?
p
poznaj gosię
wymieniają zaszumiacze i swoje zabawki ?
.
towarzysz yaro zasmucony
.
Zbigniew Ziobro przygotowuje ustawę, która da mu narzędzia do likwidacji prywatnych firm lub przejęcia nad nimi kontroli. Środków tych będzie też mógł użyć przeciw fundacjom, stowarzyszeniom, partiom politycznym.
P
PP
ubrać kominiarki do garnituru.
Dodaj ogłoszenie