Afera korupcyjna w polskim wojsku

(jan)
Od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych mógł stracić Skarb Państwa z powodu korupcji, jaka miała miejsce przy przetargach w wojsku. Wśród aresztowanych są mundurowi wysokiego szczebla, a także dwóch pracowników z firmy z Zielonej Góry.

Generał brygady w stanie spoczynku, dwóch pułkowników, a także sześć innych osób (w tym dwie z Zielonej Góry) zostały zatrzymane w sprawie przekrętów podczas przetargów w wojsku.

- To jedna z największych spraw korupcyjnych w Polsce - powiedział nam rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Jacek Dobrzyński. Straty Skarbu Państwa są jeszcze szacowane, ale już możemy mówić o kwotach od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.

Wszystkim zatrzymanym osobom przedstawiono już zarzuty udziału w grupie przestępczej, niedopełnienia obowiązków, "ustawienia" przetargów, przekroczenia uprawnień, przyjmowania i wręczania korzyści majątkowej, a także ujawnienia tajemnicy służbowej.

Wśród zatrzymanych są dwie osoby z zielonogórskiej firmy, która zajmowała się kontaktem z wojskiem (m.in. produkowała wojskowe odbiorniki GPS).

Śledczy podczas pracy wykryli wiele nieprawidłowości w szeregach instytucji wojskowych, które zajmowały się organizacją przetargów oraz wydawaniem pieniędzy z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Według podejrzeń CBA, wszystkie podejrzane osoby stworzyły swoistą, uzupełniającą się grupę przestępczą, która starała się zmonopolizować ,,rynek wojskowy". - To byli znajomi, co ułatwiało tego typu działalność - powiedział J. Dobrzyński. Ustawiając przetargi pod siebie, zawyżali koszty sprzętów zarabiając na tym naprawdę ogromne kwoty.

Z grupy zatrzymanych osób, Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu aresztował na trzy miesiące trzech mężczyzn. Wobec pozostałych osób zastosowano poręczenia majątkowe, zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych oraz zabezpieczenia majątkowe na poczet grożących grzywien.

Śledztwo w sprawie trwa nadal, CBA prowadzi je wraz z Wojskową Prokuraturą Okręgową w Poznaniu.

Wideo

Komentarze 45

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
eks-matros fłota CCCP
W dniu 31.03.2010 o 21:21, szalony0511 napisał:

Skąd takie stwierdzenie?



Sorry! Już 20 durnowatych wpisów.A skąd? Z powyżej !
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 21:19, eks-matros fłota CCCP napisał:

Powyżej 18 najbardziej durnowatych wpisów na tym forum.



Skąd takie stwierdzenie?
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 18:45, ~Żołnierz~ napisał:

Mam nadzieje, że dopadnie ich degradacja i pozbawienie tak wysokich emerytur: Pułkownik 6000 tyś emerytury na rekęGenerał 9000 tyś emerytury na rekę



Trwa postępowanie,jeszcze daleka droga.
e
eks-matros fłota CCCP
Powyżej 18 najbardziej durnowatych wpisów na tym forum.
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 18:42, Prawdziwy napisał:

Kolesiostwo wsród oficerów straszych jest wiodczne gołym okiem - generał i pułkowicy w opisywanym artykule są tego przykładem. Idealnym strzałem dla dziennikarzy oraz Departamentu Kontroli MON jest kontrola zatrudniania w strukturach armii pracowników cywilnych - doktorat można napisać jaka tam jest protekcja i przekręty.Żołnierz



Brak słów!!!
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 17:51, ŻOŁNIERŻ napisał:

Ja jestem żołnierzem):Jak dowiedziałem sie o tej aferze nie zdziwiłem się. Nie są wstanie wprowadzić porządnego umundurowania, ostatnio w Siłach Powietrznych wydali buty desantowe, z membraną, jak je założyłem na nogi, to zaskoczony byłem ich wielkością, ogromne buty. Po co takie buty w Siłach Powietrznych, to się nazywa gospodarowanie środkami budżetowymi.Gdzie ja je wykorzystam. Wydaja w MON sorty mundurowe gdzie popadnie, bez jakiejkolwiek kontroli ( te buty leża w kartonie ) Bez komentarza. dobre sobie): wyszkolona armia!):, a Widzieliście stan j.w. chyba nie):. Nie mamy wyszkolonej armii! Kolesiostwo. Na kontrole do jednostek przyjeżdżają wojskowi ( koledzy) osób ( dowódców j.w.) Jakie super mamy umundurowanie wydali kurtki Goretex, a moro zimowe odbiega kolorem od koloru kurtek. Mój kolega ostatnio pobrał mundur wyjściowy z magazynu, stary wzór ( zrobili go w babuko) mundur wyjściowy z guzikami na których widnieje orzełek bez korony. Bez komentarza. A przykładem tego, że tkwimy w bis socjalizmie jest telefon zaufania w MON. Kolega zadzwonił zgłosił nadużycia nieprawidłowości, przyszedł telegram do jednostki, a kto siedzi w Warszawie i przyjmuje raporty o zgłoszeniach kumple w stop. płk. koledzy dowódcy jednostki wojskowej. Bez komentarza. Kolegę posłali do psychologa jednostki i na głowę wysłali na Komisje wojskową. A na komisji pan psychiatra przeczytał diagnozę podesłaną, bez rozmowy z żołnierzem skierował jego do szpitala zamkniętego psychiatrycznego. Zrezygnował i nie pojechał do tego szpitala. Musiał odejść z Wojska. Kolesiostwo i układy. Aktualnie to nie armia tylko dziadostwo. Pa ):



Może zainteresować Prokuratora Generalnego-nowo powołanego.
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 17:38, Gość napisał:

to wielki żołnierzu należy podpowiedzieć koledze , żeby to zgłosił do prokuratora bo na razie zgodnie z prawem twój kolega jest chory.a mundury mógł nie przyjmować i sprawę opisać d-cy a nie od razu donosić. może zmień pracę albo jednostkę



Słusznie.
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 17:34, Gość żołnierz napisał:

Co takiego? ja jestem żołnierzem, dobre sobie, wyszkolona armia!(:, a Widziałeś stan j.w. chyba nie):. Nie mamy wyszkolonej armii! Kolesiostwo. Na kontrole do jednostek przyjeżdżają wojskowi ( koledzy) osób ( dowódców j.w.) Jakie super mamy umundurowanie wydali kurtki Goretex, a moro zimowe odbiega kolorem od koloru kurtek. Mój kolega ostatnio pobrał mundur wyjściowy z magazynu, stary wzór ( zrobili go w babuko) mundur wyjściowy z guzikami na których widnieje orzełek bez korony. Bez komentarza. A przykładem tego, że tkwimy w bis socjalizmie jest telefon zaufania w MON. Kolega zadzwonił zgłosił nadużycia nieprawidłowości, przyszedł telegram do jednostki, a kto siedzi w Warszawie i przyjmuje raporty o zgłoszeniach kumple w stop. płk. koledzy dowódcy jednostki wojskowej. Bez komentarza. Kolegę posłali do psychologa jednostki i na głowę wysłali na Komisje wojskową. A na komisji pan psychiatra przeczytał diagnozę podesłaną, bez rozmowy z żołnierzem skierował jego do szpitala zamkniętego psychiatrycznego. Zrezygnował i nie pojechał do tego szpitala. Musiał odejść z Wojska. Kolesiostwo i układy. Aktualnie to nie armia tylko dziadostwo. Pa ):



Skąd taką treść postu opublikowałeś,w oparciu o jakie dowody,a może lepiej byłoby, gdyby sam zainteresowany -zwolniony wypowiedzial się.
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 15:01, Gość napisał:

Wypisz wymaluj to juz mamy tylko oglupieni nasi Rodacy,albo udaja albo naprawde te warcholstwa



Nie komentuję.
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 07:54, bolo napisał:

A kogo to dziwi. W wojsku korupcja korupcje pogania, tak było, jest i będzie.



Wytlumacz,dlaczego będzie-to wiesz jeszcze więcej,podziel się z nami.
s
szalony0511
W dniu 31.03.2010 o 06:29, AGENT TOMEK napisał:

I TYLE



Jak mam Ciebie zrozumieć?
s
szalony0511
W dniu 30.03.2010 o 23:14, oburzony napisał:

nie wolno źle mówić o Polskich Oficerach !!!!!! To dzięki nim mamy dobrą i wyszkoloną armię



Broniąc odbiegasz od tematu.
s
szalony0511
W dniu 30.03.2010 o 23:11, gość__ napisał:

moze i szkoda firmy... a moze i nie szkoda... lecz skoro sie tym zajelo CBA... to chyba cos ta firma (a raczej jej szef) sobie nabrechtala... bo bez powodu nikogo nie zatrzymuja



Słuszne spostrzeżenie.Pozdrawiam.
s
szalony0511
W dniu 30.03.2010 o 21:44, Gość napisał:

Powiem krótko: jest to próba rozbicia zielonogórskiej firmy, nie ma żadnej grupy przestępczej. Wszystkie te oskarżenia są wyssane z palca na szkode firmy...tyle na ten temat.



To skąd pracownicy żnaleźli się w kręgu podejrzanych?
s
szalony0511
W dniu 30.03.2010 o 21:30, eks-matros fłota CCCP napisał: