Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański Pomór Świń jest już w Lubuskiem. Mieszkańcy Tarnowa Jeziernego są zaskoczeni. Inne przypadki wystąpiły 360 km dalej

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Sołtys Tarnowa Jeziernego Ireneusz Nowak jest zaskoczony wykryciem przypadku chorego dzika
Sołtys Tarnowa Jeziernego Ireneusz Nowak jest zaskoczony wykryciem przypadku chorego dzika Eliza Gniewek-Juszczak
U dzika, który zginął potrącony przez samochód w okolicy Tarnowa Jeziornego wykryto chorobę ASF, czyli Afrykański Pomór Świń. Nie wiadomo, czy jest to jedyny przypadek choroby, na pewno jest pierwszy w województwie lubuskim.

Dzik, u którego wykryto ASF, został potrącony przez samochód na drodze z Tarnowa Jeziornego w kierunku Nowej Soli. Znaleziono go 4 listopada. Pobrane próbki wysłane zostały do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Trwa głosowanie...

Czy obawiasz się wirusa ASF w Lubuskiem?

Informacja zwrotna przyszła w czwartek. Wynik badań był zaskoczeniem. Najbliższy przypadek wykryty u dzika został zlokalizowany w odległości około 360 kilometrów od Tarnowa Jeziernego. A najbliższe ognisko występowania choroby u świń jest w odległości ok. 300 km.

Od wielu miesięcy obowiązują szczególne procedury związane z możliwością wystąpienia tej choroby. Odbywają się m.in. planowane polowania na dziki, które mają zmniejszyć ich pogłowie, co z kolei ma się przyczynić do zmniejszenia możliwości rozprzestrzeniania się ASF.

W czwartek w sprawie wykrycia choroby odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli inspektoratu weterynarii i samorządów. W piątek przed południem kolejne rozmowy odbyły się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.
Również w piątek pełniący obowiązki wojewody Wojciech Perczak wydał rozporządzenie, w którym określił pięciokilometrowy promień obszaru skażonego, który obowiązuje w części powiatów wschowskiego i nowosolskiego.

Dokument reguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych. W wyznaczonej strefie służby sanitarne, weterynaryjne, policja, straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi będą prowadzili działania określone w rozporządzeniu wojewody

– Dokument reguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych. W wyznaczonej strefie służby sanitarne, weterynaryjne, policja, straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi będą prowadzili działania określone w rozporządzeniu wojewody – czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody.

Lasy wokół wsi będą przeszukane

W sobotę od rana lasy w okolicy Tarnowa Jeziernego będą przeszukiwać m.in. strażacy z miejscowej OSP.
- Mamy trzydziestu strażaków ochotników, 11 ma wszelkie szkolenia. Zobaczymy, ilu będzie mogło wziąć udział w akcji - zastanawia się sołtys Ireneusz Nowak. Jest zaskoczony wykryciem ASF. – U nas jest dużo dzików. Jak widzą człowieka, uciekają. Czy znajdziemy jakieś padłe zwierzę? Nie wiem. Oby skończyło się na tym jednym przypadku – liczy sołtys.
Zbiórka jest przy remizie OSP o godz. 9.00. W działaniach będą brali też udział strażacy z innych jednostek. Gmina Sława ma przygotować 150 posiłków tego dnia dla osób, które wezmą udział w akcji.

Skąd się wziął chory dzik w gminie Sława?

- Z Białorusi ta choroba aż tutaj dotarła? – dziwi się jedna ze stałych mieszkanek Tarnowa, którą spotykamy przy płocie jej posesji. – Nic nie słyszałam o tym. U nas jest wielu myśliwych. Może oni coś wiedzą.

Od dziesięciu lat latem we wsi odbywa się Parafiada Myśliwska. Jest wspólne przejście z kościoła do remizy i uczta. – Zawsze mamy badane mięso – zapewnia sołtys Ireneusz Nowak.

Pan Paweł, którego spotykamy przy wiejskim sklepie, mieszka w sąsiedniej gminie. Sam hodował świnie, tak jak wcześniej jego ojciec. Chorobom się nie dziwi. – To było jasne, że ta choroba przyjdzie – stwierdza i mówi dalej: – Pewnie z zachodu dotarła, tylko tam się o tych przypadkach nie mówi. Choroby dzików i świń były, są i będą. W latach 60. mój ojciec miał trzydzieści świń. Zachorowały. Na zlecenie weterynarza przyjechał myśliwy. Zastrzelił wszystkie po kolei. Potem kazali dół wykopać i zasypać wapnem. I na dziesięć lat dostał zakaz hodowli świń. Tak się te sprawy wtedy załatwiało.

W Tarnowie Jeziernym jest tylko 35 numerów domów, w których mieszkają stali mieszkańcy. Reszta zabudowań to domki letników. – Latem ciągle jest kolejka w sklepie, tłok nad jeziorami. Korki na drodze. Teraz odpoczywamy. Skąd taki przypadek chorego dzika? Może ktoś podrzucił – zastanawia się jeden z mieszkańców wsi.

W Tarnowie mało kto teraz kury hoduje, o świniach nie ma mowy. – U nas jest obszar Natura 2000 i mamy turystów. Nie możemy żadnych takich hodowli czy jakichś zakładów otwierać – mówi młoda mieszkanka wsi.

- W okolicy Tarnowa Jeziernego nie ma hodowli świń - przyznaje zastępca burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski. – Są u nas takie hodowle, ale w północnej części gminy. Na ten moment obszar skażony jest niewielki. Ale sytuacja jest dynamiczna.

Lubuskie jest wśród regionów, gdzie trzody chlewnej hoduje się najmniej w kraju. Najwięcej jest w Wielkopolsce. Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki zwołał w piątek w trybie pilnym naradę z powiatowymi lekarzami weterynarii.

Choroba jest śmiertelna dla dzików i świń

Afrykański pomór świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym.
Charakterystyczne objawy to: gorączka, brak apetytu, sinica skóry uszu, boków brzucha, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka z domieszką krwi, wymioty, niedowład zadu. Choroba prawie w 100 proc. kończy się śmiercią. Na ASF nie ma szczepionki.
Wirus ASF nie jest chorobotwórczy dla innych gatunków zwierząt. Nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.

Rozporządzenie wojewody

Pełniący obowiązki wojewody lubuskiego, wicewojewoda Wojciech Perczak wyda w piątek rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony o 5-kilometrowym promieniu (obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski). Dokument ureguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych.

W obszarze skażenia żadne z gospodarstw nie prowadzi hodowli trzody chlewnej. W wyznaczonej strefie służby sanitarne, weterynaryjne, policja, straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi będą prowadzili działania określone w rozporządzeniu wojewody.

Strażacy ochotnicy przeprowadzą akcję

W sobotę, 16 listopada strażacy będą przeczesywać lasy w poszukiwaniu martwych dzików. Udział w akcji zapowiedzieli m.in. ochotnicy z Tarnowa Jeziernego, Sławy i Wschowy.

Afrykański Pomór Świń – co to za choroba?

Afrykański pomór świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Wirus ASF nie jest chorobotwórczy dla innych gatunków zwierząt, nie jest też groźny dla ludzi.

Okres wylęgania się choroby trwa od 5 do 9 dni.

Charakterystyczne objawy to:

  • gorączka
  • brak apetytu
  • sinica skóry uszu, boków brzucha
  • zapalenie spojówek
  • kaszel
  • pienisty wypływ z nosa
  • biegunka z domieszką krwi
  • wymioty
  • niedowład zadu
  • poronienia
  • mogą wystąpić drgawki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska