Agencja pomoże z e-wnioskami, zapewnia Maria Fajger, prezes ARiMR [rozmowa]

Lucyna Talaśka-Klich
ARiMR, pixabay.com
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Mamy dla Was rozmowę z Marią Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa m.in. o zmianach dotyczących rolników w przyszłym roku.

Najważniejsze zadania dla ARiMR w 2018 roku to ...
Najważniejsze zadanie ARiMR jest niezmienne od lat i zdefiniowałabym je w jednym zdaniu: celem ARiMR jest sprawne udzielanie pomocy finansowej polskim rolnikom, która jest dostępna w ramach budżetu UE oraz środków krajowych. W 2018 r. zmienią się zasady dotyczące ubiegania się o przyznanie płatności bezpośrednich – zostanie wprowadzony obowiązek składania wniosków za pośrednictwem internetu. Kluczowym zatem zadaniem dla ARiMR w nowym roku jest odpowiednie przygotowanie i przekonanie rolników do tej zmiany. To ogromne wyzwanie, ponieważ w Polsce o dopłaty bezpośrednie ubiega się ponad 1,3 mln rolników i większość z nich do tej pory składała wnioski wypełniając papierowe formularze. Istotną kwestią jest zadbanie o narzędzia umożliwiające realizację tego zadania – jesteśmy w trakcie przygotowywania nowej, lepszej niż dotychczasowa, aplikacji e-WniosekPlus, która umożliwi rolnikom składanie wniosków w sposób przystępny.

Drugim ważnym i nowym dla ARiMR zadaniem będzie obsługa wsparcia dotyczącego dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wcześniej to zadanie realizowała Agencja Rynku Rolnego, która od 1 września 2017 roku wraz z Agencją Nieruchomości Rolnych zostały przekształcone w Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Od 1 stycznia 2018 roku wszystkich zainteresowanych tą formą pomocy zapraszam do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Polecamy także:**Rolnicy złożą się na ochronę swoich dochodów. Jest projekt ustawy**

E-wnioski, o których Pani wspomniała, budzą spory niepokój wśród niektórych rolników. Szczególnie tych, którzy nie potrafią obsługiwać komputerów. Jak można im pomóc?
Składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za pośrednictwem aplikacji internetowej zamieszczonej na portalu ARiMR możliwe jest już od kilku lat, ale nie korzysta z niej zbyt wiele osób. Jak już wspomniałam, dotychczas było tak, że o dopłaty bezpośrednie można było ubiegać się wypełniając papierowy formularz wniosku i składając go w biurze powiatowym ARiMR. Większość rolników korzystała właśnie z tego sposobu.

Nadchodzący 2018 rok będzie pod tym względem przełomowy, bowiem, zgodnie z przepisami wspólnotowymi i projektowaną zmianą ustawy, wnioski o przyznanie płatności trzeba będzie składać za pośrednictwem e-formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zdaję sobie sprawę z tego, że ta zmiana może rolników niepokoić, ale chcę zapewnić, że nie zostawimy naszych beneficjentów samych. Podjęliśmy szereg działań, aby ułatwić rolnikom wypełnienie tego obowiązku. Przede wszystkim przygotowywana jest nowa aplikacja e-WniosekPlus, która w wersji DEMO udostępniona zostanie w połowie lutego 2018 r.

Aplikacja ta będzie bardziej przyjazna dla rolników, a wypełnianie za jej pośrednictwem wniosku będzie łatwiejsze i bardziej intuicyjne niż w poprzednich wersjach.

W aplikacji udostępnione będą dane wygenerowane na podstawie informacji pozyskanych z wniosków złożonych w roku 2017. Podstawowym założeniem aplikacji e-WniosekPlus jest określanie działek rolnych oraz ich powierzchni na podstawie wyrysowanych granic poszczególnych upraw oraz zaznaczonych dla danej uprawy płatności na działkach referencyjnych zadeklarowanych przez rolnika. Aplikacja e-WniosekPlus będzie na bieżąco informowała rolnika o popełnianych przez niego błędach, czy też występujących brakach.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!
[b]Żeby potem było rolnikom łatwiej, najpierw muszą poznać to, co na razie może być dla nich trudne.

Zależy nam na tym, aby rolnicy zostali przygotowani do obsługi nowej aplikacji. W tym celu zaplanowana została intensywna kampania informacyjno-szkoleniowa. Zorganizujemy m.in. cykl szkoleń dla beneficjentów, w których wezmą udział nasi najlepsi eksperci oraz specjaliści z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, a w każdym naszym biurze powiatowym utworzymy specjalne stanowisko komputerowe do wypełniania e-wniosków.

Dodatkowe informacje w sprawie naboru wniosków o przyznanie płatności na rok 2018 rolnicy mogą również uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii (800-38-00-84), na stronie internetowej www.arimr.gov.pl, wysyłając e-mail na adres: [email protected] lub za pomocą formularza kontaktowego oraz w Punktach Informacyjnych ARiMR.

Rolnicy szukają także informacji na temat pomocy z PROW 2014-2020. O jakie wsparcie będą mogli się ubiegać w 2018 roku
W 2018 roku ARiMR planuje uruchomić szereg naborów wniosków o pomoc z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Już na początku roku, od 2 do 31 stycznia, będzie można składać wnioski o pomoc na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. W pierwszym kwartale 2018 roku otworzymy ponadto kilka innych naborów w ramach PROW 2014 – 2020, o których na bieżąco będziemy rolników informować.

Planujemy przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych”, na bardzo popularne wśród rolników inwestycje z obszaru D, czyli przedsięwzięcia związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzaniem innowacji, zmianą profilu, zwiększaniem skali, poprawą jakości lub zwiększaniem wartości dodanej.

Ponadto chcemy uruchomić „Premie dla młodych rolników”, „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”, a także „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” - podstawowy instrument wsparcia dla sektora przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce.

W drugim kwartale 2018 roku będą ogłoszone nabory wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”, ale tym razem na inwestycje w rozwój produkcji prosiąt (obszar A), mleka krowiego (obszar B) oraz bydła mięsnego (obszar C).

Będzie także uruchomiona pomoc na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” - ten nabór powtórzymy też w IV kwartale 2018 r.

W pierwszym półroczu 2018 r. można się również spodziewać otwarcia naboru o przyznanie „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” z wyłączeniem gospodarstw, które prowadzą produkcję trzody chlewnej, na obszarach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF).

Z kolei w trzecim kwartale 2018 roku planujemy podać termin przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”. Jest on uzależniony od wykorzystania środków w ramach naboru przeprowadzonego w 2017 r. Również w III kwartale ogłosimy nabór wniosków skierowany do rolników, którzy zdecydują się na zaprzestanie działalności rolniczej i zadeklarują przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi.

Chcę też zapewnić rolników, że w razie wystąpienia strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi będziemy gotowi do uruchomienia pomocy na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.

Czy budowa i rozbudowa systemu informatycznego nie zagraża realizacji nowych zadań ARiMR, takich jak np. przyjmowanie znacznie większej liczby wniosków o dopłaty przez internet?
Rozbudowa systemu informatycznego ARiMR w żaden sposób nie zagraża realizacji przez Agencję nowych zadań. Wręcz przeciwnie - dzięki modernizacji systemu będziemy w stanie jeszcze sprawniej realizować swoje cele.

Kontrole gospodarstw. Rolnicy ich nie lubią nie dlatego, że „mają coś na sumieniu”, ale z powodu możliwych opóźnień wypłaty należnych im płatności np. w formie zaliczek. Czy jest szansa, że to się zmieni i kontrolowani rolnicy będą mogli otrzymywać chociażby część dopłat?
W tej kwestii jesteśmy zobligowani przepisami unijnymi, które jasno określają, że rolnik może otrzymać płatności dopiero po sprawdzeniu, czy spełnia warunki do ich przyznania. A proces ten składa się z przeprowadzenia kontroli administracyjnej wniosku oraz w przypadku wytypowanych rolników, z kontroli na miejscu, czyli wizyty w gospodarstwie rolnika i sprawdzenia czy wszystkie dane wpisane we wniosku zgadzają się ze stanem faktycznym.

W tym roku, ze względu na szczególną sytuację minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zwrócił się do komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phila Hogana z prośbą o wyrażenie zgody na uproszczenie procedury wypłaty dopłat bezpośrednich rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych. Chodziło o to, aby w takich przypadkach wypłacać zaliczki na poczet płatności bezpośrednich już po zakończeniu kontroli administracyjnych bez konieczności przeprowadzania kontroli na miejscu. Jednak komisarz Phil Hogan nie wyraził na to zgody. Zgodził się natomiast, aby w 2017 roku państwa członkowskie wypłacały zaliczki w wysokości do 70 proc. stawki danej płatności bezpośredniej.

To pozwoliło Agencji na zastosowanie elastycznego modelu wypłaty zaliczek, polegającego na wypłacie rolnikowi tych płatności, które zostały pozytywnie zweryfikowane. Żeby lepiej to wyjaśnić posłużę się przykładem: rolnik ubiegał się o płatności do zwierząt oraz płatności do powierzchni upraw i został wytypowany do kontroli na miejscu powierzchni upraw. Dzięki zastosowaniu elastycznego podejścia do realizacji wypłat, możliwa była wypłata płatności do zwierząt już po pozytywnym wyniku kontroli administracyjnej. Natomiast z wypłatą płatności do powierzchni upraw trzeba zaczekać do zakończenia kontroli na miejscu. Dzięki temu rolnik mógł wcześniej otrzymać przynajmniej część należnych mu pieniędzy.

Wasza Agencja przejęła w br. część obowiązków od innych podmiotów, pracownicy ARiMR mają więcej obowiązków – zatem, czy mogą liczyć na podwyżki w 2018 roku?
Oczywiście zarówno ja, jak i całe kierownictwo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dążymy do tego, aby pracownicy ARiMR byli lepiej wynagradzani. W tej sprawie odbyło się szereg spotkań w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Ministerstwie Finansów.

Należy jednak pamiętać, że koszty działalności Agencji, w tym wynagrodzenia jej pracowników, pokrywane są z przychodów ARiMR. Wysokość zarówno przychodów jak i kosztów określa plan finansowy ARiMR, który stanowi załącznik do ustawy budżetowej na dany rok. Dlatego do chwili podpisania przez Prezydenta RP Ustawy budżetowej na 2018 rok nie możemy mówić o żadnych konkretnych kwotach.

Wideo

Materiał oryginalny: Agencja pomoże z e-wnioskami, zapewnia Maria Fajger, prezes ARiMR [rozmowa] - Gazeta Pomorska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
garBaty
ułatwienie w tych wnioskach jest rzeczą potrzebną. Ja skończyłem studia a wypełniając ją nie jestem pewien co deklaruję. tego pracownika co pisał helpa to chyba zwolnili!
k
klaraveritas
Ile, obecnie ARMiR płaci za wynajem pomieszczeń biurowych ( lub za ile kupił pow.biurową ) w biurowcu ASTRIS Zakonu Pijarów w Krakowie przy ul. Promienistych( Rondo Polsadu) ??
m
mw
Wracaj kobieto za biurko na podkarpaciu, prezezesowanie arimr ci nie wychodzi,. Tam w swoim mateczniku pisowskim będziesz u siebie.
M
Marcin

Dlaczego kłamią w Agrobiznesie że na budowę dają 500 tys jak ja chciałem budować chłodnie na jabłka i tylko 200 tys. Przecież to też budowa i punktów też nie ma za budowę !!!!!!

R
ROLNIK
JAK KTOŚ JEST TĘPY I NIE POTRAFI OBSŁUGIWAĆ KOMPUTERA TO NIE PORADZI SOBIE Z MASZYNAMI ROLNICZYMI NOWEGO TYPU,CZYLI SPRZEDAĆ TEN KUR.....DOŁEK I DO PRACY,A NIE LICZYĆ NA DOPŁATĘ ANGELI MERKEL
b
bej
2 ostatnie lata ARiMR przespała. Bo system E wniosku zgodnie z prawem unijnym należalo już w 2016 r wprowadzić. A teraz na hurra. Skończy się na tym ,że pracownicy ARiMR będą wypełniać rolnikom e wnioski. I będzie horror bo większość jak zwykle przypomni sobie o wnioskach pod koniec kwietnia.
Dodaj ogłoszenie