MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agencje ratingowe nie zdecydowały się na podniesienie Polsce ratingu. A przez optymistyczny lukier w ocenie zmian przebijają się ostrzeżenia

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Wojna za wschodnią granicą oraz rosnące długi mogą okazać się zmorą polskiej gospodarki
Wojna za wschodnią granicą oraz rosnące długi mogą okazać się zmorą polskiej gospodarki jermos/PPG
Kilka dni temu agencje ratingowe Fitch oraz Standard & Poor's wydały oświadczenia w sprawie oceny polskiej gospodarki. Pomimo zmian, jakie dokonały się w Polsce, w tym przede wszystkim w kontekście zakończenia głównych sporów Polski z instytucjami europejskimi, Amerykanie nie podnieśli ratingów dla Polski. Bardziej od pochwał i utrzymania statusu quo ciekawsze okazuje się wskazanie zagrożeń, przed jakimi stoi polska gospodarka.

Spis treści

W dniu 10 maja 2024 r. agencja Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo– i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo– i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Podobną decyzję podjęła agencja Fitch: rating dla Polski pozostał na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo– i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo– i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Prawdziwe emocje zaczynają się jednak dopiero w raportach obu firm.

Konsultanci z Fitcha doceniają zmiany i prognozują wyższe PKB

Fitch spodziewa się, że wzrost PKB nabierze tempa i osiągnie 2,8 proc. w 2024 r. Oznacza to korektę w górę z 2,2 proc. Za rok ma być jeszcze lepiej, choć bez rewelacji, ponieważ PKB ma urosnąć do poziomu 3,2 proc. Dotychczas mediana „A” była oceniana na 2,9 proc. Odpowiadać ma za to prognozowany dalszy wzrost konsumpcji, któremu towarzyszyć będą spadek inflacji, napływ funduszy UE i ożywienia popytu zewnętrznego.

Jakie zagrożenia stoją przed polską gospodarką?

Agencja Fitch ostrzega, że rating może zostać Polsce obniżony, jeśli sektor instytucji rządowych i samorządowych zacznie się szybko zadłużać. Będzie też źle, jeśli w średnim okresie mocno spadnie wzrost gospodarczy i pogorszy się stan finansów publicznych. Podobne zdanie mają eksperci S&P, przy czym dostrzegają też dodatkowe zagrożenie w postaci ponownych wstrząsów zewnętrznych, w tym trudnymi do przewidzenia następstwami wojny Rosją z Ukrainą.

Lukrowanie rzeczywistości nie przysłoni ani niebezpieczeństw ani wskaźników

Obydwie agencje doceniają jednak wysiłek, jaki wkłada Polska w rozwój. Jak zauważa agencja Fitch, stosunki Polski z Komisją Europejską poprawiły się po październikowych wyborach parlamentarnych, a pierwsza płatność na KPO nastąpiła w kwietniu, po stwierdzeniu przez Komisję Europejską, że Polska spełniła wszystkie niezbędne warunki do przelewu. Co więcej, rating Polski potwierdza zróżnicowana i odporna gospodarka, relatywnie solidne ramy makroekonomiczne oparte na członkostwie w UE, finanse zewnętrzne oraz wyższa i bardziej stabilna baza dochodów budżetowych, w porównaniu z innymi krajami – podkreśla resort finansów, powołując się na raport Amerykanów.

Niestety te czynniki są równoważone niższymi poziomami PKB oraz wskaźnikami zarządzania, jak również większym deficytem budżetowym – zauważa Fitch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Agencje ratingowe nie zdecydowały się na podniesienie Polsce ratingu. A przez optymistyczny lukier w ocenie zmian przebijają się ostrzeżenia - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska