Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Holland odebrała we Frankfurcie nagrodę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina

oprac. Renata Hryniewicz
Ceremonia wręczenia nagrody Viadriny
Ceremonia wręczenia nagrody Viadriny Beata Bielecka
W tym roku laureatką została reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. Nagrodę przyznano jej za to, że „w swoich filmach, przedstawieniach teatralnych, scenariuszach i tłumaczeniach porusza niewygodne, ale bardzo ważne tematy dotyczące historii Europy i stosunków między jej mieszkańcami”.

„Milczenie nie było w jej stylu, zawsze demonstrowała swoją postawę i wykazywała się odwagą” – reżyserka Agnieszka Holland została uhonorowana 19. Nagrodą Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

- Jestem głęboko wdzięczna i zaszczycona, że uhonorowaliście mnie Państwo nagrodą, która łączy w sobie tyle pojemnych i bliskich mi pojęć: Europa, stosunki polsko-niemieckie, współpraca, wspólnota i pojednanie. Pojęć, które niestety coraz rzadziej są istotne dla naszych obywateli i którym trzeba przywrócić emocjonalną temperaturę i sens - mówiła A. Holland na ceremonii wręczenia nagrody.

W pełnym emocji wystąpieniu na rzecz otwartej Europy i przeciw populistycznym i nacjonalistycznym ruchom reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland odebrała 9 maja br. 19. Nagrodę Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina za zaangażowanie na rzecz europejskiego porozumienia.

- Populistyczny nacjonalizm staje się znów najłatwiejszą bronią atrakcyjną niestety dla rzeszy wyborców w różnych krajach rządzonych przez populistów. Trudno mi powiedzieć, czy wiedzą oni, co czynią, czy po prostu uważają to za najłatwiejsze remedium na palące i szalenie trudne do rozwiązania wyzwania i problemy nowoczesności. Tak, czy owak podlewają benzynę pod beczkę z prochem, beztrosko wierząc, że pożar ich nie dotknie - mówiła Holland.

Podczas uroczystości podkreślano, że dzięki stałej współpracy z wieloma partnerami z Niemiec, Francji, Anglii czy Ukrainy filmy Agnieszki Holland przyczyniają się do „międzykulturowego dialogu i porozumienia”.

Nagroda (ma też wywmiar finansowy - 5 tys. euro) przyznawana jest od 1999 r. przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie.

W kinie we Frankfurcie odbył się też pokaz filmu Agnieszka Holland „Pokot”, uhonorowanego na festiwalu „Berlinale”.
Zobacz też: Dzień Europy w Słubicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska