Agroenergia - przyszłość dla rolników

Materiał informacyjny Program Agroenergia
Program Agroenergia jest skierowany do gospodarstw rolnych oraz rolników indywidualnych prowadzących działalność rolniczą dłużej niż rok
Program Agroenergia jest skierowany do gospodarstw rolnych oraz rolników indywidualnych prowadzących działalność rolniczą dłużej niż rok pixabay.com
Agroenergia, czyli energia ze słońca i wiatru dla rolników to rozwiązanie nie tylko dobre dla środowiska, ale również pozwalające zaoszczędzić. Kto może otrzymać dofinansowanie?

Zmiany klimatyczne dotykają nas coraz bardziej - wzrastające temperatury, pożary, topniejące lodowce, to tylko niektóre z przykładów.

Mieszkańcy całego globu, w tym również naszego województwa, mogą aktywnie przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, poprzez realizację inwestycji indywidualnych, związanych z zastępowaniem paliw kopalnych, urządzeniami wykorzystującymi źródła odnawialne.

Jest to dodatkowo działanie pozwalające na zmniejszenie kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych. Co więc ważne - taka inwestycja to nie tylko ulga dla środowiska, ale również dla naszego portfela.
- WFOŚiGW w Zielonej Górze wychodzi naprzeciw potrzebom Lubuszan, realizując wiele programów dotacyjnych związanych z poprawą efektywności energetycznej - przekazuje Mariusz Herbut. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Jednym z nich jest Program Agroenergia - skierowany do gospodarstw rolnych oraz rolników indywidualnych prowadzących działalność rolniczą dłużej niż rok (powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha). Program został stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z myślą o wszystkich gospodarstwach rolnych, których działania mają na celu ochronę środowiska naturalnego. Polega on na wsparciu rolników w formie dotacji, które będą realizowane do 2025 roku.

- Rolnicy, będący beneficjentami programu Agroenergia, mogą otrzymać dotację do 40 000 zł (do 20% poniesionych wydatków) w szczególności dla instalacji hybrydowych (łączących fotowoltaikę oraz pompę ciepła) o mocach od 10 do 30 kW - dodaje Prezes M. Herbut.

W ramach Programu Agroenergia można starać się o dofinansowanie zakupu i prac montażowych:

  • instalacji fotowoltaicznej, której łączna moc nie może przekraczać 50 kW, ale nie może być też mniejsza niż 10 kW,
  • turbin wiatrowych, których moc nie będzie większa niż 50 kW i nie mniejsza niż 10 kW,
  • instalacji, która łączy instalację fotowoltaiczną lub wiatrową z pompą ciepła - zakładanie instalacji hybrydowej wymaga audytu energetycznego, czyli oceny tego, w jaki sposób i w jakiej ilości możliwe jest uzyskanie opłacalnej oszczędności energii. Prócz tego za pieniądze z dofinansowania można pokryć koszty zakupu, montażu, a także instalacji, opłaty za wykonanie audytu energetycznego, koszty raportu, który zawiera informacje o wpływie na środowisko, planie budowlanym czy planie ochrony, wynagrodzenie dla ekipy budowlanej, a także koszty nadzoru inwestorskiego i nadzorczego.

Już od czerwca 2021 r. można złożyć wniosek o dofinansowanie w tegorocznej edycji programu. W tym celu należy założyć konto w Portalu beneficjenta, pobrać, a następnie wypełnić aktywny formularz PDF wniosku o dofinansowanie. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: portal.wfosigw.zgora.pl

Pamiętajmy, że produkcja rolna ma duży wpływ na zanieczyszczanie środowiska, a świadomość tego powinna skłaniać gospodarzy do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Artykuł ukazał 21.07.2022 roku w Gazecie Lubuskiej.

Agroenergia - przyszłość dla rolników
WFOŚiGW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska