Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie będzie projektować... samochody

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Samochody mają być projektowane już od października 2020.
Samochody mają być projektowane już od października 2020. Jarosław Miłkowski
Studenci Akademii im. Jakuba z Paradyża będą budować auta solarne i elektryczne. Uczelnia już prowadzi rozmowy z producentami samochodów.

- Chcemy pokazać uczniom z regionu i nie tylko, że nie muszą wyjeżdżać daleko, by studiować na dobrej uczelni i tworzyć innowacje i nowości. Chcemy też uzupełnić ofertę powstającego Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Chcemy również uzupełnić potrzeby naszych przedsiębiorców. Poza tym ważne, by mieszkańcy mogli całą ścieżkę edukacyjną i zawodową związać z naszym miastem – mówi dr inż. Aleksandra Radomska-Zalas. To prodziekan i dziekan-elekt wydziału technicznego Akademii im. Jakuba z Paradyża. Od października będą tu powstawać… samochody na panele słoneczne oraz samochody elektryczne.

Panele powstaną od zera

Samochodów akademia nie będzie, oczywiście, budować w całości. Na uczelni ma jednak powstawać system do zasilania pojazdów w energię.

- Kupimy dwa samochody od dilera, który wygra zamówienie publiczne i będziemy te samochody przerabiać. Będą to półciężarówki, które będzie można wykorzystać w firmach z naszego regionu – mówi dr Radomska-Zalas.

Akademia im. Jakuba z Paradyża będzie kształciła studentów w ramach projektu rozwoju kadr dla sektora usług biznesu w Gorzowie. Na projektowanie i prototypowanie samochodów solarnych i elektrycznych uczelnia dostała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prawie 6 mln zł.

Akademia w Gorzowie świętuje 20-lecie. Przyjechała Beata Szydło!

Start w akademii za dwa miesiące

- Już w październiku studenci będą mieć pierwsze zajęcia w warsztacie. Będą pracować w grupach interdyscyplinarnych. Chcemy, by niezależnie od tego, jaki kierunek studiują, każdy mógł wziąć udział w projekcie. Żeby każdy wniósł coś ze swojego kierunku, np. informatyki z mechaniki i budowy maszyn, z energetyki, z automatyki czy z inżynierii bezpieczeństwa. Chcemy wykorzystać potencjał studentów, którzy przecież są twórczy – mówi pani prodziekan.

- Zakładamy, że za trzy lata będziemy mieć już elementy do testowania - mówi prodziekan wydziału technicznego.

Studenci będą robić panele do samochodów „od zera”. Ma im w tym pomóc niezwykle profesjonalna przemysłowa drukarka 3D. - Pozwoli zrobić komponenty z wielu możliwych substancji – wyjaśnia A. Radomska-Zalas. Projekt dotyczący samochodów ma trwać w uczelni trzy lata. - I zakładamy, że za trzy lata będziemy mieć już elementy do testowania. Powinno powstać kilkanaście sztuk paneli – dodaje pani prodziekan. Uczelnia prowadzi już rozmowy z producentami samochodów nad współpracą.

Małe może być wielkie

- To jest odpowiedź na zapotrzebowania rynku pracy. Nie trzeba uciekać do dużych miast. U nas w regionie można zarabiać duże pieniądze – mówi Maciej Borowski, menadżer projektów inwestycyjnych w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która szuka dla uczelni miejsca na otwarcie warsztatu dla tworzenia paneli.

- Akademia udowadnia, że ma pomysł na swój rozwój. Bez tego fermentu intelektualnego nie będzie rozwoju miasta. Dziękuję pani rektor za to, że małe może być wielkie – mówi wiceprezydent Jacek Szymankiewicz.

Nowy rok akademicki w Akademii im. Jakuba z Paradyża rozpocznie się 5 października. Jak mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor, uczelnia chce, by z powodu koronawirusa 50 proc. zajęć na studiach dziennych prowadzić w budynkach uczelni, a drugą połowę – zdalnie, przez internet.

WIDEO: Gorzów ma już akademię (archiwum)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska