MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie uruchamia kierunek pielęgniarski

Jarosław Miłkowski
Marszałek Elżbieta Anna Polak i Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor AJP, podpisały umowę na wsparcie finansowe nowego kierunku.
Marszałek Elżbieta Anna Polak i Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor AJP, podpisały umowę na wsparcie finansowe nowego kierunku. Jarosław Miłkowski
Od 1 października gorzowska Akademia im. Jakuba z Paradyża uruchamia kierunek: pielęgniarstwo. Jego absolwenci mają zarabiać co najmniej 6 tys. zł brutto. Dziś pielęgniarek ubywa lawinowo.

- Zaplanowaliśmy jedną 30-osobową grupę na studiach dziennych i jedną 30-osobową na studiach zaocznych. Czekamy już na kandydatów – mówiła w poniedziałek 15 czerwca Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Przed południem podpisała umowę z marszałek Elżbietą Anną Polak na finansowe wsparcie przy uruchomieniu kierunku pielęgniarstwa. Uczelnia będzie na nim kształcić od nowego roku akademickiego, czyli od 1 października.

Trwa głosowanie...

Czy chciał(a)byś zarabiać 6 tys. zł brutto?

Kierunek otwarty ekspresowo

- Skoro pojawiła się inicjatywa środowiska dotycząca kształcenia pielęgniarek, podjęliśmy to wyzwanie. Zdecydowaliśmy się bardzo szybko na przygotowanie wniosku. Przygotowaliśmy się tak dobrze, że Ministerstwo Zdrowia przyznało nam akredytację aż na trzy lata, choć zwykle komisja przyznaje akredytacje roczne – mówiła rektor E. Skorupska-Raczyńska. Szybkość, z jaką akademia otwiera kierunek może imponować. Ledwie pod koniec września ubiegłego roku uczelnia podpisywała bowiem porozumienie ze szpitalem wojewódzkim w sprawie utworzenia tego kierunku.

Liczą na zainteresowanie nowym kierunkiem

- Mamy nadzieję, że będzie duże zainteresowanie – mówiła marszałek Polak. Samorząd województwa na uruchomienie pielęgniarstwa przeznaczył właśnie 1 mln zł. – Zaplanowaliśmy 1,5 mln zł, ale mamy kłopoty. Jest duży spadek w przychodach z PIT-ów i CIT-ów. Tego miliona 350 tys. zł będzie przeznaczony na kadrę, a 650 tys. zł na doposażenie – mówiła marszałek.

Uczelnia ma już gotową jedną salę, w której są łóżka z fantomami pacjentów oraz noworodków. – Mamy wyposażoną jedną pracownię. Trzy kolejne sale muszą być gotowe przed rozpoczęciem zajęć – mówiła rektor akademii.

Za chwilę odejdzie co trzecia

Pielęgniarka to jeden z bardziej poszukiwanych zawodów w Polsce.
- Brak kadry pielęgniarskiej to jest rzeczywistość – mówiła Marta Powchowicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie. – Nasza izba zrzesza 3216 osób. Szacujemy, że w przyszłym roku na emeryturę odejdzie 1076 pielęgniarek – dodawała. Chętnych jednak praktycznie nie przybywa. W zeszłym roku do izby zapisało się… czworo absolwentów pielęgniarstwa.
- Panie pracują w kilku miejscach. Gdyby ograniczyły się do jednego miejsca, wówczas braki byłyby ogromne. Pielęgniarek brakuje w domach pomocy społecznej, w podstawowej opiece zdrowia – mówiła M. Powchowicz.

Będą likwidować łóżka?

- Na ten moment brakuje nam około 50 pielęgniarek. Jeśli w ciągu pięciu-sześciu lat nie pojawi się 200-300 pielęgniarek, to konsekwencją tego będzie dalsze ograniczanie funkcjonowania szpitala. A już w zeszłym roku musieliśmy zlikwidować około 100 łóżek – mówił Jerzy Ostrouch, prezes szpitala wojewódzkiego w Gorzowie. Do tego, by studiować pielęgniarstwo i pracować w lecznicy zachęca m.in. perspektywą niezłych zarobków. – Wynagrodzenie pielęgniarki, bez dyżurów, to kwota około 6 tys. zł brutto. Możliwe jest, że absolwenci tego kierunku dostawać będą jeszcze więcej – mówił.

Akademia w Gorzowie świętuje 20-lecie. Przyjechała Beata Szydło!

Pielęgniarstwo będzie kierunkiem na wydziale turystyki i nauk o zdrowiu. Będą to studia trzyletnie. Praktyki w szpitalu rozpoczną się na drugim roku.
W przyszłym roku uczelnia chce otworzyć dwa kierunki: ratownictwo medyczne oraz „inżynierię medyczną” jak roboczo nazywa kierunek, którego absolwenci będą potrafili obsługiwać zaawansowane urządzenia medyczne.

Średnia wieku pielęgniarek to 55 lat. Lubuskie jest na 13. miejscu w Polsce pod względem liczby pielęgniarek na 10 tys. mieszkańców. W całym regionie jest ich ponad 7 tys.

Czytaj również:
Akademia Jakuba z Paradyża i szpital w Gorzowie chcą, by przybyło pielęgniarek

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska