Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Czysta Odra w Krośnie Odrzańskim. Dominik Dobrowolski opowiadał o potrzebie organizacji tego typu inicjatyw

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Spotkanie w Krośnie Odrzańskim w sprawie Akcji Czysta Odra.
Spotkanie w Krośnie Odrzańskim w sprawie Akcji Czysta Odra. Łukasz Koleśnik
W środę (13 kwietnia) w Krośnie Odrzańskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne w sprawie akcji Czysta Odra. Stolicę powiatu odwiedził pomysłodawca akcji, ekolog Dominik Dobrowolski.

Już w styczniu zapowiadaliśmy wydarzenie pn. Akcja Czysta Odra, w której weźmie między innymi Krosno Odrzańskie, ale także Nowa Sól, Słubice, a nawet Niemcy i Czesi. To ekologiczna akcja międzynarodowa. W Krośnie Odrzańskim koordynatorem tej akcji jest Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne.

- Na czym ona polega? Na zebraniu kilku tysięcy wolontariuszy i posprzątanie Odry od źródeł do ujścia - opowiadał Dominik Dobrowolski podczas spotkania nad rzeką, które odbyło się w środę (13 kwietnia). - W akcję zaangażowało się już ponad 150 sztabów, aby zadbać o wyjątkową rzekę, która łączy trzy państwa. Niemcy, Czechy i Polskę. I to właśnie z tych trzech państw pochodzą wolontariusze.

D. Dobrowolski jest już w Krośnie Odrzańskim dobrze znany. Cyklicznie pojawia się ze swoim kajakiem m.in. w Gostchorzu przy okazji innej akcji, którą wymyślił pn. "Recykling Rejs", która również kręci się wokół Odry. Wydarzenia na taką skalę, jaką ma być Akcja Czysta Odra, jeszcze nie robił.

- Kiedy wszyscy włączymy się w to przedsięwzięcie, to uda się troszeczkę poprawić stan Odry. A problem jest bardzo duży - zwracał uwagę D. Dobrowolski. - 80 proc. zanieczyszczenia Bałtyku oraz innych mórz pochodzi z lądu. Te zanieczyszczenia spływają rzekami. Odra jest, niestety, tego przykładem. Dziś byliśmy w Szczecinie. W Zalewie Szczecińskim można znaleźć śmieci z Wrocławia, Poznania, Jeleniej Góry. Tam wszystkie odpady się kumulują, a później wypływają w Bałtyk.

Organizatorzy zwracają uwagę na to, że będą nie tylko sprzątać Odrę, ale również dorzecza. - Oczywiście ta akcja nie sprawi, że uratujemy planetę, ale będzie to krok w dobrym kierunku - zaznacza Dobrowolski. - Chodzi też o szerzenie świadomości i edukację. Promujemy również rozwiązania, które sprawią, że tych odpadów będzie mniej. Np. poprzez wprowadzenie kaucji na opakowania albo budowa nowoczesnych PSZOK-ów, takich jakie powstają w Krośnie Odrzańskim.

Akcja Czysta Odra będzie odbywać się od 29 kwietnia do 8 maja. - Serdecznie zapraszamy. Szukajcie szczegółowych informacji na Facebooku pod hashtagami #AkcjaCzystaOdra oraz #Mniejplastiku. Czym nas więcej będzie nad Odrą, tym będzie mniej śmieci - powiedział Dobrowolski.

Spotkanie w Krośnie Odrzańskim w sprawie Akcji Czysta Odra.

Akcja Czysta Odra w Krośnie Odrzańskim. Dominik Dobrowolski ...

Duże zainteresowanie Akcją Czysta Odra w Krośnie Odrzańskim

Wojciech Kliszewski, kierownik działu gospodarki odpadami w KPWK i koordynator Akcji Czysta Odra w Krośnie Odrzańskim przyznaje, że ekologiczne wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Jeśli chodzi o nasz odcinek Odry, czyli od Nowej Soli do Słubic, mieliśmy możliwość przyjęcia 25 przedsięwzięć. Ta lista szybko się wypełniła - przyznaje W. Kliszewski. - Cieszy też to, że w Akcję Czysta Odra zaangażowało się wiele podmiotów i środowisk lokalnych, np. Stowarzyszenie 515. Do tego szkoły, kluby sportowe. Co ciekawe, zgłaszały się do nas instytucje z miast, które nie są bezpośrednio związane z Odrą, np. związki wędkarskie z Zielonej Góry.

Mniej plastiku

Dominik Dobrowolski wraz z obecnym na spotkaniu Przemysławem Przybylskim od lat prowadzą kampanię pod nazwą "Mniej plastiku".

- Jest ona realizowana w całej Polsce. Organizujemy ją od 3 lat. Zwracamy uwagę na problem nadmiaru plastikowych odpadów w środowisku - mówił P. Przybylski. - Nadmiar plastiku zagraża życiu na naszej planecie. Musimy zmienić swoje nawyki, aby uratować Ziemię. Akcja Czysta Odra to tylko jeden z wielu elementów naszej kampanii. Trzeba pamiętać, że raz wytworzony plastik pozostanie w środowisku już na zawsze. One z czasem rozdrabniają się na mniejsze, mikrocząsteczki, które pływają po zawiesinach, trafiają do żołądków ryb i nie tylko. Problem jest gigantyczny. Co minutę do mórz i oceanów trafia 19 ton plastiku!

- Jeżeli nic z tym nie zrobimy, to w morzach będzie więcej plastiku niż ryb, a ludzie będą mieli coraz więcej problemów zdrowotnych, bo sami siebie zatruwamy - dodał P. Przybylski.

- Wystarczy korzystać z wody z kranu. To już jest dobry krok. Dobry przykład daje Krosno Odrzańskie. Do siedziby KPWK nie wszedłbym z wodą w butelce plastikowej. Wyproszono by mnie, bo tutaj się pije "kranówę" - cieszy się D. Dobrowolski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska