MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Filmowe Podlasie Atakuje! zawita do Białostockiego Ośrodka Kultury. Już w sobotę będzie można obejrzeć filmy i zagłosować

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Krzysztof Sienkiewicz i Monika Piskurewicz z BOK zapraszają na tegoroczną odsłonę akcji Filmowe Podlasie Atakuje!
Krzysztof Sienkiewicz i Monika Piskurewicz z BOK zapraszają na tegoroczną odsłonę akcji Filmowe Podlasie Atakuje! Wojciech Wojtkielewicz
Wiemy już kto powalczy o Złoty Golf - nagrodę publiczności akcji Filmowe Podlasie Atakuje, która już po raz 20. zawita do Białostockiego Ośrodka Kultury. W sobotę, 14 października, od godz. 18 w kinie Forum czekają nas filmy twórców z Podlasia. Będą animacje, dokumenty i filmy eksperymentalne - wszystkie krótkometrażowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Spis treści

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu Filmowe Podlasie Atakuje!
To już 20. edycja wielkiego święta podlaskiego kina – twórców i widzów.

Filmowe Podlasie Atakuje czyli akcja, która przyciąga i twórców i widzów

- I Filmowe Podlasie Atakuje i wiele innych wydarzeń, które realizujemy w Białostockim Ośrodku Kultury cieszy się zainteresowaniem i udziałem widzów i osób, które działają w poszczególnych dziedzinach kultury i sztuki - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor BOK. - Tak też jest właśnie z Filmowym Podlasiem. Rzeczywiście, to już 20. edycja, podczas której będziemy mogli się po raz kolejny spotkać z działaniami amatorów, ale nie tylko. Właśnie na Filmowym Podlasiu niektórzy debiutowali, a teraz startują w innych festiwalach ze swoimi działaniami. W sobotę będzie można u nas zobaczyć bardzo ciekawe filmy - i to bardzo cieszy. Zapraszam serdecznie, myślę, że będzie bardzo energetycznie.

Filmowe Podlasie Atakuje! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.

Jurorami w konkursie są widzowie

- Od 20 lat próbujemy animować filmowe środowisko tutaj, na Podlasiu - mówi Krzysztof Sienkiewicz z BOK. - W sobotę w kinie Forum zobaczymy spektrum tego co się dzieje na Podlasiu, jeśli chodzi o filmy krótkometrażowe. Będą klipy, rzeczy z pogranicza eksperymentu, dokumenty, fabuły. A na co zwracamy uwagę przy selekcji? Przez te 20. lat trwaja akcji ustawiliśmy sobie pewną poprzeczkę, pewien poziom tego wydarzenia i zależy nam na tym, by widzowie z przyjemnością oglądali filmy i zostali z nami do końca. Tym bardziej, że szykuje się kilka godzin oglądania.

Za oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA! odpowiada pochodzący z Hajnówki Szymon Ruczyński, student specjalności film animowany i efekty specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi oraz biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Wychowywał się w Białowieży, w sercu Puszczy Białowieskiej, będącej źródłem inspiracji dla jego nagradzanych filmów animowanych. W swojej sztuce często porusza tematy związane z relacją człowieka z przyrodą. Operuje najczęściej mieszanymi technikami, łącząc materiały w kolażowy sposób.

Co ważne, jurorami w sobotnim konkursie FPA! są widzowie! I to właśnie ich głosy zadecydują, do kogo trafi Nagroda Publiczności, czyli Złoty Golf oraz 2 tysiące złotych.

- Zapraszamy wszystkich nie tylko do oglądania, ale też do głosowania na filmy - zapewnia Sienkiewicz. - To publiczność jest jurorami i to od niej zależy, do kogo trafi Złoty Golf. Tak więc wszystko w państwa rękach!

Filmy i nie tylko

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:
godz. 17.45 – wydarzenie towarzyszące: wernisaż wystawy „Szeptuchy” Katarzyny Bagińskiej / galeria6ram, foyer kina Forum
godz. 18 – FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET I (85’) / kino Forum
godz. 19.45 – FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET II (81’) / kino Forum

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE - SET I (85’):
WCZORAJ BYŁO PIĘKNE NIEBO, reż. Jędrzej Ziembiński, scenariusz: Jędrzej Ziembiński & Krzysztof Świderski, zdjęcia: Krzysztof Świderski, 2022, fabuła, 18’50”
poza konkursem POLAKOWSKI: JASZA, reż. Marcin Pawlukiewicz, 2022, teledysk, 4’27”
OBSERWATOR, reż. Zofia Paszkiewicz, 2023, animacja, 3’34”
EXIT, reż. Zofia Ginszt, 2023, eksperyment, 2’
poza konkursem PRZECHERY: BIEGNĘ, reż. Mariusz Bek, 2023, teledysk, 4’17”
PO NIEDZIELI, reż. Sebastian Drożak, zdjęcia: Tobiasz Czołpiński, 2022, fabuła, 23’
PRZESTRACH, reż. Urszula Domańska, 2019, animowany dokument, 4’21”
MĘKA PAŃSKA /WODY ODBICIA, reż. Krzysztof Kiziewicz & Maciek Szupica, 2022, dokument, 4’13”
NEWBORN, reż. Zuzanna Grajcewicz, zdjęcia: Ewa Radzewicz, 2022, fabuła, 21’

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET II (81’):
POZDRO UTDF!, reż. Jakub Rutkowski, 2022, dokument, 24'51"
COLD WAVES BY PORSCHE, reż. Krzysztof Kiziewicz & Radovan Lee, 2023, spot, 1’34”
TEST-MODE, reż. Ina Ross, 2023, animacja, 5’
POWIDOKI WYDRZEMANE, reż. Michał Krot, 2023, eksperyment, 4’19”
W LESIE SĄ LUDZIE, reż. Szymon Ruczyński, 2023, animacja, 10’
OSTATNIE TAKIE KINO, reż. Kamil Śleszyński & Urszula Śleszyńska, 2023, dokument, 5'39''
BOCIAN, reż. Janusz Gawryluk, 2023, fabuła, 18’
JAN EMIL MŁYNARSKI: ALKOHOL I MIŁOŚĆ, reż. Kobas Laksa, 2023, teledysk, 3’28”
CZARNA BANIA/WODY ODBICIA, reż. Krzysztof Kiziewicz & Maciek Szupica, 2022, dokument, 3'31"
poza konkursem FONOS X INDEB: SLAVIA, reż. Edward Grygianiec, prod King Yeti, 2023, 4’11”

Nie tylko film, ale też wystawa

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi Filmowe Podlasie Atakuje 2023! jest wernisaż wystawy „Szeptuchy” Katarzyny Bagińskiej w galerii6ram.

Katarzyna Bagińska to białostoczanka, absolwentka PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu, aktualnie studentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Prace z cyklu „Szeptuchy” są częścią egzaminu dyplomowego z zakresu technik druku artystycznego w PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu. Tematyka pracy dyplomowej inspirowana była regionem.

- Oczywiście nie wszyscy podążają za tradycją, ale zdarzają się jednostki, niezwykłe osoby, które przekazują z pokolenia na pokolenie zwyczaje, rytuały i sposób życia – mówi Katarzyna Bagińska. - Niektórzy nazywają je czarownicami, inni znachorkami. Osoby, które nie były u szeptuchy myślą, iż jest ona zwykłą wróżką, używającą czarnej magii. W rzeczywistości to bardzo pobożne, najczęściej starsze kobiety, które modlą się w cerkwi wypraszając łaski u Boga w imieniu innych osób. Podstawą wizyty jest wiara w moc modlitwy. Osobom niewierzącym szeptucha nie jest w stanie pomóc. Najbardziej znaną szeptuchą na Podlasiu jest Babka z Orli. Szeptuchy na Podlasiu znane są nie tylko okolicznym mieszkańcom. Swoją wiedzę przed śmiercią przekazują wybranym osobom, mającym godnie je zastępować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny