MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja o świcie

ANNA BIAŁĘCKA
Mieszkańcy wieżowca przy ul. Oriona protestują przeciwko budowie pod ich oknami dużego parkingu strzeżonego. Napisali petycję do zarządu spółdzielni mieszkaniowej.

- Nikt wcześniej nam nic nie powiedział, że takie są plany, żeby pod oknami ustawić nam tyle samochodów - skarżą się mieszkańcy wieżowca. - Mamy już z jednej strony obwodnicę, a teraz będziemy mieli hałas i spaliny z 90 samochodów, wyjeżdżających i wjeżdżających z parkingu.

Akcja o świcie

- Mieszkańcy są zbulwersowani pomysłem budowy parkingu. - Ja już nic nie rozumiem - mówi starszy mężczyzna. - Czy to my jesteśmy dla spółdzielni, czy też spółdzielnia dla nas. Zarząd powinien troszczyć się o lokatorów a nie jakiegoś biznesmena, który będzie robił kasę na tym parkingu.
Innym i chyba najważniejszym problem z budową parkingu jest pozbawienie dzieci i dorosłych placu zabaw i ławeczek do odpoczynku.
- Wiadomo, że nie mogliby budować parkingu przy placu zabaw, bo przepisy na to nie pozawalają, to go po prostu zlikwidowali - opowiada jeden z lokatorów. - Aby ludzie nie powstrzymali robotników i nie awanturowali się, to przysłali ekipę do demontażu piaskownicy, ławek i huśtawek o 5.00 rano. Teraz tylko ślady pozostały.

Przesunąć parking

Protest podpisało kilkadziesiąt rodzin. - Nie chcemy tego parkingu. Gdyby spółdzielnia zapytała nas o zdanie, to by o tym wiedziała, ale ich to wcale nie obchodzi. Oni tylko patrzą, by podwyżki wprowadzać - przekrzykują się ludzie.
Jedna z kobiet opowiedziała o staraniach dzieci z bloku o zrobienie przed blokiem boiska.
- Chcieli jedynie dwie bramki, okazało się, że jest to niemożliwe - twierdzi. - A taki plac stał wolny. Teraz wiadomo już, dlaczego nie wyrazili zgody.
Lokatorzy uważają, że parking może zostać ulokowany nieco dalej, bliżej ulicy. - Wtedy zostałoby miejsce także na plac zabaw i ławeczki - przekonują.
Mamy już wystarczająco wiele problemów z tym, że mieszkamy w wieżowcu, który od lat pęka - powiedziała lokatorka. - Teraz dołożą nam kolejne.

Decyzja rady osiedla

Jak wyjaśnia kierownik administracji osiedla Wiesław Ostrowski, teren, zgodnie z zapisami planu miejscowego zagospodarowania, może być wykorzystany pod budowę parkingu.
- Zgłosiło się dwóch oferentów i rada osiedla wybrała ofertę bardziej korzystną - powiedział. - Jestem przekonany, że wszelkie wymogi dotyczące odległości i inne zostały zachowane.
Kierownik przekonuje, że budowa parkingu jest w interesie wielu spółdzielców z terenu os. Kopernik. - Otrzymywaliśmy wiele pytań o to, kiedy powstaną nowe miejsca, nowe parkingi, co świadczy o konieczności takich inwestycji. Nie możemy przesunąć parkingu, gdyż teren przy samej ulicy, nie należy do spółdzielni.

Wiele korzyści

Zdaniem administracji, budowa parkingu przez prywatnego inwestora przyniesie spółdzielcom i inne korzyści. - Odejdzie nam opłata podatku od nieruchomości a jednocześnie do spółdzielni trafią wpływy z dzierżawy terenu - przekonuje.
W sprawie placu zabaw W. Ostrowski powiedział, że stojące przed budynkiem zabawki wymagały już remontu.
- Kiedy zostaną naprawione, postawimy je na terenie między wieżowcami, by mogły z nich korzystać dzieci z obu wieżowców.
Zgodnie z projektem parking rozpocznie działalność już w maju. Petycja skierowana przez lokatorów do zarządu SM powinna zostać rozpatrzona w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska