Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Akcja saperów na jeziorze Ciemnym niedaleko Torzymia. Z wody wydobywane są niewybuchy. Jest ich cała masa!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Saperzy i specjalnie przeszkoleni nurkowie minerzy wyciągają niebezpieczne materiały z dna jeziora Ciemnego.
Saperzy i specjalnie przeszkoleni nurkowie minerzy wyciągają niebezpieczne materiały z dna jeziora Ciemnego. GNM 12.DTr
To informacja od naszych Czytelników. Nad jeziorem Ciemnym, położonym niedaleko Torzymia, trwa akcja wyciągania z wody niewybuchów. Na miejscu działają saperzy, teren zabezpiecza policja.

Jezioro Ciemne niedaleko Torzymia skrywało ponurą tajemnicę. Na jego dnie znaleziono niewybuchy. Na miejscu trwa akcja saperów. - Informację o niebezpiecznym znalezisku otrzymaliśmy już 1 czerwca. Na miejsce przyjechali saperzy, którzy wydobyli część niewybuchów - mówi sierż. Klaudia Richter z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

To, co przez lata skrywa ziemia w Lubuskiem, może być śmiertelnie groźne. Mowa o pociskach, minach i innych niewypałach i niewybuchach, które znajdowane są praktycznie na terenie całego województwa.Saperzy w Lubuskiem co roku mają pełne ręce roboty. To dlatego, że przy okazji wielu remontów i budów, znajdowane są niechlubne pamiątki po krwawym okresie II wojny światowej. Przez nasz region przetoczył się front, w wielu miejscach prowadzono ciężkie walki, po których pozostałościami są właśnie granaty, pociski, amunicja, miny i inne niebezpieczne przedmioty.Wiele niewybuchów znajdowanych jest w lasach. Czasem leżą pod gołym niebem, w innych przypadkach schowane są pod cienką warstwą ziemi. Należy pamiętać, że w przypadku natknięcia się na takie znalezisko, nie należy niebezpiecznego przedmiotu dotykać. Trzeba zawiadomić policję i dopilnować, żeby nikt postronny nie zbliżył się do niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu. Najczęściej to właśnie policjanci lub strażnicy miejscy pilnują niewybuchów do czasu, aż zostaną one zabezpieczone i zabrane przez saperów. Tego typu przedmioty są zabierane na poligon i detonowane. Saperzy potwierdzają, że mimo, iż niewybuchy przeleżały w ziemi dziesiątki lat, to wciąż są śmiertelnie niebezpieczne. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do tragedii.Zobacz też: Amunicja, miny i hełmy z czasów II wojny światowej znalezione w Gorzowie

Niewybuchy w Lubuskiem pod ziemią leżą przez dziesiątki lat....

Niewybuchy w jeziorze przeleżały kilkadziesiąt lat

Niewybuchów było jednak więcej, niektóre z nich zagrzebane w mule na dnie jeziora, dlatego akcję trzeba było powtórzyć i upewnić się, że już wszystkie niebezpieczne przedmioty zostały wyciągnięte na powierzchnię. Dlatego poszukiwania kontynuowane są również w czwartek, 4 czerwca i prawdopodobnie będą prowadzone również w kolejnych dniach. - Na miejscu pracują saperzy, a policja zabezpiecza okolice jeziora, aby nie dostały się tam osoby postronne - mówi sierż. Richter.

Na miejscu pracują saperzy, a policja zabezpiecza okolice jeziora, aby nie dostały się tam osoby postronne

Kilkaset pocisków w jeziorze

Z nieoficjalnych informacji, które przekazał nam Czytelnik wynika, że z dna jeziora wydobyto już kilkaset pocisków z czasów II wojny światowej.

Nurkowie tylko podczas czterech godzin pracy wydobyli z dna 600 szt. niemieckich pocisków rakietowych 80 mm i dwie 130 mm rakiety typu Katiusza

Potrzebna będzie pomoc saperów z innych miast

Na miejscu są również nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, którzy pracują wspólnie z saperami z Krosna Odrzańskiego. Arsenał, spoczywający na dnie jeziora, jest olbrzymi. Jak informuje na swoim facebookowym profilu Marynarka Wojenna RP, nurkowie tylko podczas czterech godzin pracy wydobyli z dna 600 szt. niemieckich pocisków rakietowych 80 mm i dwie 130 mm rakiety typu Katiusza. Nurkowie odnaleźli również kolejne ogromne składowisko amunicji szacowane na kilkaset sztuk. Konieczne będzie wsparcie saperów z Bolesławca i Głogowa.

Polecamy wideo: Dwie osoby nie żyją po eksplozji pocisków artyleryjskich w województwie świętokrzyskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska