MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akt wandalizmu w centrum Zielonej Góry. Mężczyzna piłą ściął przydrożny krzyż i wszystko nagrał. Podejrzany jest już w rękach policji

[email protected]
Na nagraniu widać, jak wandal przy użyciu narzędzia tnącego ścina przydrożny krzyż.
Na nagraniu widać, jak wandal przy użyciu narzędzia tnącego ścina przydrożny krzyż. kadr z filmu
Bulwersujący opinię publiczną temat piłowania krzyża na os. Zastalowskim w Zielonej Górze. Profanacji w poniedziałek dopuścił się najprawdopodobniej mieszkaniec miasta, który nagrał swój akt wandalizmu, a wideo opublikował w internecie. Na nagraniu widać jak człowiek posługujący się najpewniej akumulatorową szlifierką, piłuje drewnianą konstrukcję krzyża. Następnie popycha go, a ten spada na ziemię.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.30

Lubuscy policjanci zatrzymali podejrzanego o dokonanie aktu profanacji.

- Policjanci z Zielonej Góry w wyniku intensywnych działań operacyjnych ustalili i zatrzymali 31-letniego mężczyznę, który może odpowiadać za zniszczenie krzyża na Os. Zastalowskim. Trwają czynności procesowe z jego udziałem - informuje rzecznik lubuskich policjantów, podinsp. Marcin Maludy.

„Atak na krzyż to hańba”– mówią samorządowcy

Sprawę komentują dla nas lubuscy samorządowcy, a policja prosi o kontakt wszystkich, którzy pomogą wskazać wandala.
Temat wywołał społeczne oburzenie. Krzyż stał w tym miejscu od dziesięcioleci i był powszechnie szanowanym miejscem kultu religijnego.

Czytaj także:

Arkadiusz Dąbrowski, sekretarz Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie podkreślił, że sprawca musi zostać złapany i surowo ukarany.

- To niespotykany akt wandalizmu. Powinniśmy szanować symbole religijne w naszym kraju. Chrześcijaństwo ma przecież największą rzeszę wyznawców. Nie rozumiem takiego zachowania. Nie powinno być żadnej tolerancji dla takich zachowań.

Marcin Pabierowski, radny Koalicji Obywatelskiej zauważa, że służby powinny jak najszybciej ustalić sprawcę tej profanacji.

- Z taką profanacją spotykam się w naszym mieście pierwszy raz i mam nadzieję, że ostatni. Nie znamy motywów ataku na krzyż, ale samo zdarzenie jest bardzo bulwersujące. Trzeba ustalić sprawcę i surowo go ukarać. Nie ma wytłumaczenia dla takiego zachowania. Policja powinna szybko ustalić dane wandala.

Na nagraniu widać, jak wandal przy użyciu narzędzia tnącego ścina przydrożny krzyż.

Akt wandalizmu w centrum Zielonej Góry. Mężczyzna piłą ściął...

Przewodniczący Rady Miasta Piotr Barczak z Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że od pewnego czasu dochodzi do ataków na kościół i katolików, a ścięcie krzyża wpisuje się w falę agresji przeciw kościołowi.

- To bardzo przykra sprawa. Wszystkie obiekty każdego kultu religijnego powinny być szanowane. Ten krzyż był bardzo mocno osadzony w środowisku katolików. Mieszkańcy często nosili go podczas drogi krzyżowej. Nie wiem komu mógł przeszkadzać, ale jego ścięcie to hańba. Chciałbym zauważyć, że wiele stowarzyszeń zabiegających o wolność i równość jakoś nie występują i nie wypowiadają się w tej sprawie. To jest bardzo przykre.

Krystian Pacholik z Konfederacji nazwał sytuację bulwersującą.

- Widać po opublikowanych zdjęciach, że cała akcja ścięcia krzyża została zaplanowana. Mam nadzieję, że sprawcy zostaną ukarani, bo krzyż w Polsce nie jest tylko symbolem religijnym, ale również kulturowym i cywilizacyjnym. Od wielu lat mamy do czynienia z atakami na katolików. Przodują w tym pewne media i teraz mamy tego efekty.

Krzyż, który został ścięty znajdował się przy ulicy Spawaczy:

Policjanci zabezpieczyli ślady

Policjanci już w poniedziałek podjęli pierwsze czynności wyjaśniające w tej sprawie. Podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji podkreślił, że te pierwsze czynności policji były bardzo ważne. Chodziło o to, aby na miejscu zabezpieczyć jak najwięcej śladów dowodowych.

Kim jest sprawca i jakie miał motywy?

- Policjanci wszczęli już postępowanie przygotowawcze w tej sprawie. Musimy dotrzeć do osoby i ustalić, jakie były motywy działania sprawcy. Na tę chwile robimy wszystko, żeby jak najszybciej do niej dotrzeć. Policjanci z Zielonej Góry wykorzystują swoje doświadczenie i profesjonalizm. Chcemy przede wszystkim dotrzeć do jak największej liczby świadków – dodał podinspektor Maludy. Policjanci apelują też o pomoc. Komendant Miejskiej Policji zwrócił się z prośbą, aby wszystkie osoby, które widziały to bulwersujące zdarzenie albo ewentualnie posiadają inną wiedzę na ten temat, zgłosili ten fakt na policję. - Każda informacja może okazać się kluczowa i naprowadzić na właściwy trop – podkreśla podinsp. Maludy.

Zobacz również: W Zielonej Górze przepiłowano przydrożny krzyż. Parafianie są zbulwersowani. "Tego się nie da skomentować" - mówi jeden z nich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska