Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktorzy z teatru zagrają pod ziemią

Anna Białęcka
Już w sobotę, do kopalni "Lubin” zjadą nie tylko górnicy. Kopalniane korytarze zajmą ekipa teatralna, która wcieli się w role górników
Już w sobotę, do kopalni "Lubin” zjadą nie tylko górnicy. Kopalniane korytarze zajmą ekipa teatralna, która wcieli się w role górników Anna Białęcka
Wczoraj w szybie "Bolesław" rozpoczęły się zdjęcia do telewizyjnej wersji spektaklu "Orkiestra". W sobotę aktorzy teatru rozpoczną pracę pod ziemią w kopalni "Lubin". Na dół zjedzie kilkadziesiąt osób.

Spektakl dla teatru TVP2 jest koprodukcją legnickiego Teatru Modrzejewskiej i TVP Wrocław, finansowaną przez KGHM Polska Miedź. Reżyserem jest Jacek Głąb, a autorem zdjęć Arkadiusz Tomiak. Telewizyjna premiera "Orkiestry" Teatru Modrzejewskiej w Legnicy planowana jest na tegoroczną Barbórkę.

- Dzisiaj aktorzy i cała ekipa kręcą zdjęcia w szybie "Bolesław" - poinformowała nas Anna Osadczuk z departamentu komunikacji KGHM. - Pierwszy zjazd na zdjęcia w kopalni zaplanowany jest na sobotę. Kolejne w niedzielę i poniedziałek. Na dół będzie zjeżdżać około 45 osób.

To będą nie tylko aktorzy, reżyser i zdjęciowiec, ale także spece od światła i dźwięku, oczywiście garderobiane, charakteryzatorzy. Na pewno nie będą mieli pod ziemią takich warunków jak w teatrze, będzie tu znacznie surowiej. - Zostało przygotowane takie miejsce w kopalni, gdzie aktorzy będą mogli się przebierać i charakteryzować, są ponadto w pobliżu toalety i dostęp do wody - dodaje A. Osadczuk. - Wesprzemy ekipę naszymi elektrykami, grupa dostanie urządzenia do porozumiewania się między sobą typu walkie-talkie, ponadto będą nad nią czuwali wyznaczeni pracownicy KGHM.

Aktorzy są już przygotowani do nagrań w kopalni. - Wcześniej odbywały się próby na scenie teatru - zapewnia Mariola Hotiuk z działu promocji Teatru Modrzejewskiej.

Podobnie jak wersja sceniczna, również telewizyjna "Orkiestra" będzie balladową opowieścią o minionym półwieczu i ludziach z różnych stron kraju i świata, którzy zjechali do miedziowego zagłębia. Połączyła ich pionierska praca i życie, którego byli uczestnikami. Całość opowiedziana jest z perspektywy górniczej orkiestry, która przez kilkadziesiąt lat grała zwyczajnie i od święta, na pochodach pierwszomajowych, w kościele, w górniczej karczmie a także na pogrzebach kolegów.

Na potrzeby telewizji autor scenariusza Krzysztof Kopka dokonał niezbędnych zmian w opowieści znanej ze sceny. Zachował jednak wszystkie zasadnicze wątki, które były efektem ludzkich wspomnień, historycznej prawdy, legend i mitów. Całość składa się na pierwszą w dziejach zagłębia miedziowego artystyczną i wzruszającą opowieść i historii regionu i Polski.

Premiera teatralnej wersji spektaklu odbyła się we wrześniu 2011 roku w cechowni kopalni miedzi w Lubinie. Otworzyła I Festiwal Teatru Nie-Złego w Legnicy. Od tamtej pory była grana już wielokrotnie. Wystawiano ją zarówno w Zagłębiu Miedziowym. w takich miastach jak Lubin, Ścinawa, Polkowice, Głogów, Legnica, Bolesławiec, jak i na Górnym Śląsku w Bytomiu, Zabrzu, Mysłowicach, Katowicach. "Orkiestrę" pokazywano także w stolicy i na wielu festiwalach teatralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska