MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktualne komunikaty z powiatu nowosolskiego w sprawie koronawirusa. Wiadomości od szkół i samorządów ważne dla mieszkańców

Eliza Gniewek-Juszczak
Pacjentów szpitali w Nowej Soli i Wschowie nie odwiedzimy w najbliższym czasie.
Pacjentów szpitali w Nowej Soli i Wschowie nie odwiedzimy w najbliższym czasie. Paweł Relikowski / Polskapress
Celem zamykania szkół i instytucji jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W najbliższym czasie nie tylko nie odwiedzimy chorych w szpitalu w Nowej Soli, ale też pensjonariuszy DPS w Kożuchowie. Jest więcej takich komunikatów.

W środę, 11 marca samorządy przygotowały ważne informacje dla mieszkańców.

Nowa Sól

W czwartek i piątek (12 i 13 marca) szkoły podstawowe i przedszkola będą prowadzić działania opiekuńczo-wychowawcze, nie będzie zajęć szkolnych - poinformował w środę po południu urząd miasta w Nowej Soli.
Które placówki kiedy będą nieczynne?

 • Od poniedziałku, 16 marca na 2 tygodnie do 25 marca włącznie – placówki oświatowe będą nieczynne
 • Miejski żłobek będzie nieczynny od czwartku, 12 marca do 25 marca włącznie
 • Wszystkie niepubliczne żłobki są nieczynne od czwartku, 12 marca do 25 marca: Nibylandia, Słoneczko, Złote Nutki.
 • Wszystkie niepubliczne przedszkola są nieczynne od poniedziałku, 16 marca do 25 marca: Nibylandia, Mali Odkrywcy, Przyszłości, Słoneczko.
 • Katolicka Szkoła Podstawowa - będzie nieczynna od poniedziałku, 16 marca do 25 marca włącznie

Apel o unikanie bezpośrednich kontaktów rówieśniczych
Prezydent Nowej Soli apeluje do wszystkich uczniów o unikanie bezpośrednich kontaktów rówieśniczych i wykazania się odpowiedzialnością za zdrowie własne i innych.
"W poczuciu odpowiedzialności za mieszkańców Nowej Soli, informujemy o zawieszeniu do odwołania wszystkich zajęć oraz planowanych imprezach w miejskich placówkach" - czytamy w komunikacie urzędu miasta:

 • MOSiR i wszystkie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
 • Basen przy Szkole Podstawowej nr 2
 • Nowosolski Dom Kultury
 • Muzeum Miejskie
 • Biblioteka Miejska

Powiat nowosolski

Od czwartku, 12 marca zawieszone są zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu:

 • LO im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego CKZiU "Elektryk" w Nowej Soli
 • ZSP nr 2 "Nitki" w Nowej Soli
 • ZSP nr 4 "Spożywczak" w Nowej Soli
 • ZSP nr 5 "Piątka" Kożuchów

"Zgodnie z wytycznymi zawieszenie zajęć nie dotyczy m.in. poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych" - podkreśla w komunikacie starostwo.

Senator Wadim Tyszkiewicz proponuje

- Poniższe propozycje to luźne pomysły - zapewne do przeredagowania i rozwinięcia. Tytuł pakietu jednocześnie sugeruje opozycję wobec wirusa, ale też reklamuje opozycję w sensie politycznym - napisał senator Wadim Tyszkiewicz na swoim profilu na Facebooku. Pakiet Opozycji Wobec Koronawirusa - dla osób z grupy podwyższonego ryzyka (starszych i schorowanych) senator planuje złożyć na posiedzeniu połączonych klubów.

 1. Jeśli byłeś za granicą, nie odwiedzaj osób starszych i schorowanych.
 2. Zrób osobom starszym i schorowanym zakupy, aby nie musieli robić ich sami. Załatw za nich sprawy, które możesz załatwić.
 3. W ośrodkach opieki nad osobami starszymi i schorowanymi należy wprowadzić obowiązkowe dezynfekowanie rąk przed spotkaniem.
 4. Używaj telefonów i rozmów wideo zamiast wizyt u osób starszych i mających schorzenia. Utrzymuj jednak kontakt i wspieraj zdalnie, jeśli nie odwiedzasz swoich bliskich. Domy opieki społecznej powinny umożliwić wideorozmowy przez komputer i połączyć pacjentów z ich rodziną i znajomymi.
 5. Monitoruj na bieżąco, czy osoby opiekujące się osobami starszymi lub schorowanymi nie były ostatnio za granicą i nie są chore.
 6. Poinformuj osoby starsze, że jeśli poczują objawy grypopodobne, mają nie iść na SOR, tylko zadzwonić: do Ciebie, na infolinię NFZ odnośnie koronawirusa lub na 112.
 7. Należy wprowadzić obowiązek dla biur turystycznych, rejsowych itp. informowania pasażerów, że odradzane są podróże dla osób powyżej 70 roku życia lub ze schorzeniami. Dzięki takiemu zapisowi obowiązku, informuje się wszystkich - bez pytania, ile mają lat lub na co chorują.
 8. Należy wprowadzić priorytet obsługi osób starszych i schorowanych na poczcie, w bankach i aptekach do odwołania w celu ograniczenia czasu przebywania w tych zatłoczonych miejscach.
 9. Należy wprowadzić obowiązek rozdawania tej informacji przez lekarzy rodzinnych osobom z grupy podwyższonego ryzyka.
 10. Informowanie w TV o tych zaleceniach codziennie po (lub przed) Wiadomościach / Faktach / odpowiedniku na Polsacie, np. co 3 dzień.

Nowa Sól

O godzinie 13.00 u Wojewody Lubuskiego planowane jest spotkanie włodarzy lubuskich gmin. Będzie w nim uczestniczył także prezydent Jacek Milewski. Po tym spotkaniu w UM Nowa Sól zbierze się zespół zarządzania kryzysowego, na którym zostaną ustalone szczegółowe działania dotyczące między innymi funkcjonowania nowosolskich szkół, przedszkoli, żłobka oraz innych miejskich placówek. Komunikat w tej sprawie zostanie opublikowany w godzinach popołudniowych - poinformowała Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego.

Otyń

Dyrektor Zespołu Szkół w Otyniu Jarosław Suski informuje, że 12 i 13 marca szkoła będzie realizować zajęcia opiekuńczo- wychowawcze dla uczniów, którym rodzice nie będą mogli zapewnić opieki domowej. "Zajęcia te będą odbywać się zgodnie z planem lekcji. Świetlica szkolna będzie czynna według planu w dniach 12 i 13 marca. Natomiast od poniedziałku, 16 marca szkoła będzie zamknięta - podkreśla dyrektor.

Co ważne, nauczyciele ze szkoły w Otyniu przygotują lekcje dla uczniów na czas odwołanych zajęć (ćwiczenia, zadania, lektury itp.) i będą pozostawać w kontakcie on - line z uczniami w celu wyegzekwowania zadań domowych oraz ewentualnie przekazania kolejnych zadań.

- Proszę rodziców o dopilnowanie wykonania przez naszych uczniów zadań wyznaczonych na czas zamknięcia szkoły. Będzie to sposób na przygotowanie się do egzaminów ósmoklasisty, które mają odbyć się zgodnie z planem, a także na właściwą realizację podstawy programowej - podkreśla dyrektor Suski. - Podjęte przez rząd działania mają zapobiec szerzeniu się epidemii. W związku z tym apeluję do rodziców i uczniów o unikanie spotkań w dużych grupach, wyjazdów, zakupów w galeriach handlowych itp. To nie są ferie. Proszę z należytą starannością stosować się do zaleceń sanitarnych oraz na bieżąco śledzić wiadomości na Librusie.

Nowe Miasteczko

Burmistrz Danuta Wojtasik apeluje do mieszkańców o załatwianie spraw urzędowych telefonicznie lub internetowo, a jeśli to niemożliwe, o rozważenie możliwości przesunięcia spraw na czas po 25 marca. "Za odpowiedzialne podejście do tego poważnego problemu serdecznie dziękujemy - podkreśla burmistrz w komunikacie.

Nowe Miasteczko

Od poniedziałku, 16 marca do środy, 25 marca 2020 r. Zespół Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku będzie zamknięty.
"W czwartek i w piątek, 12 i 13 marca w przedszkolu przy ul. Lipowej będzie zorganizowany dyżur dla dzieci, których rodzice potrzebują więcej czasu na zapewnienie pociechom opieki w domu. Dyżurem będą objęte zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie starsi - TYLKO w przypadku niemożności pozostania w domu" - informuje urząd miejski w Nowym Miasteczku.

Kożuchów

"Informuję, że wszystkie zajęcia, treningi, spotkania, które odbywają się na obiektach należących do gminy od dnia jutrzejszego nie odbędą się. Proszę wszystkich prezesów klubów sportowych, trenerów, wykładowców o poinformowanie wszystkich uczestników. Zakaz na dzień dzisiejszy będzie obowiązywać 14 dni" - ogłosił burmistrz Paweł Jagasek w środę, 11 marca.

Kożuchów

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie informuje o zakazie odwiedzin pensjonariuszy. Możliwy jest kontakt telefoniczny dla rodzin i bliskich: 68 45 993 91 i 669 825 675.

WIDEO: Koronawirus w Polsce – co to dla nas oznacza? Z mitami rozprawia się lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

KORONAWIRUS W LUBUSKIEM. PRZECZYTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska