Aktualne problemy zarządzania drzewostanami wokół aglomeracji miejskich i miejscowości turystycznych

Materiał informacyjny Nadleśnictwo Karnieszewice
Wideo
od 16 lat
Lasy zajmują 1/3 powierzani Polski. Otaczają większość polskich miast, miasteczek i wsi. Pełnią różne role. Tej społecznej poświęcona była dwudniowa konferencja pod hasłem „Aktualne problemy zarządzania drzewostanami wokół aglomeracji miejskich i miejscowości turystycznych” zorganizowana przez Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Karnieszewice.
od 16 lat

W 2022 roku w życie weszło nowe zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych które wprowadza kategorię „lasów o zwiększonej funkcji społecznej”. Status obszarów o zwiększonej funkcji społecznej oznacza, że na tych obszarach nie będzie powadzona klasyczna gospodarka leśna. Wszelkie prace będą ograniczone do zachowania trwałości lasu i jego wartości krajobrazowych oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego i pożarowego. Tereny te wyznaczą nadleśnictwa w porozumieniu z lokalnymi społecznościami. Zorganizowana w Mielnie konferencja poświęcona była zasadom na jakich takie lasy mają funkcjonować.

Tomasz Kurek, nadleśniczy z Nadleśnictwa Karnieszewice: - Jest nam niezwykle miło, że Nadleśnictwo Karnieszewice i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku zorganizowała tą konferencję. Jej inicjatorem był dyrektor Łukasz Maciejunas. Konferencja skupiła naukowców, specjalistów, praktyków z całego kraju, którzy zajmują się opracowaniem wytycznych jak łączyć te różne funkcje lasu – te gospodarcze i te społeczne. Zajmowaliśmy się na przykład zwierzętami, które dziś coraz bardziej przenikają do miast, zagospodarowaniem turystycznym lasów, tym jak hodować las by mógł się odnawiać, a z drugiej strony dalej pełnić funkcje społeczne.

Pierwsze głosy uczestników konferencji są dla nas dowodem, że takie wydarzenie było bardzo potrzebne. Wymiana wiedzy i doświadczeń jest bezcenna.

Profesor Roman Jaszczak: - To było dla mnie bardzo cenne spotkanie, bo połączenie teoretyków reprezentujących środowiska naukowe i praktyków daje wspaniałą okazje by spojrzeć na problemy z rożnych puntów widzenia.

Zgadza się z nim Damian Zieliński z Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie: - Taka konferencja to fantastyczna platforma do wymiana wiedzy, doświadczeń i opinii na temat wytycznych, którymi Lasy Państwowe maja się kierować w swoich działaniach. Cieszy mnie, że te opinie są pozytywne i że teraz w sposób ewolucyjny będziemy je wdrażać w lasach o zwiększonej funkcji społecznej. Te wytyczne to nowe narzędzie. Ma nadzieję, że się sprawdzi.

- Las to jest najbardziej złożony ekosystem lądowy – profesor Stanisław Drozdowski. - Próba zarządzania takim skomplikowanym ekosystemem nie jest łatwa. Dzięki takim spotkaniom szukamy sposobów rozwiązywania problemów z korzyścią dla przyrody, ale i dla społeczeństwa.

Dr hab. Maciej Kadej: - Mam głęboką nadzieję, że tego typu konferencje będą kontynuowane. Jestem wdzięczy za to, że miałem okazję brać udział w tym wydarzeniu.

- Mam nadzieję, że jeszcze nie raz się spotkamy, może w większym gronie, bo niektórzy uczestnicy sugerowali, że warto do dyskusji włączyć inne środowiska - komentuje Tomasz Kurek. - Rozmawiając, dzieląc się doświadczeniami uda nam się wypracować dobry kompromis, który pogodzi potrzeby różnych środowisk.

Elementem konferencji była też internetowa debata, do której zaprosiliśmy gości konferencji. Czym są lasy o zwiększonej funkcji społecznej? Kto decyduje - i na jakiej podstawie - którym lasom zostanie przypisana taka funkcja? Jak osiągnąć kompromis między oczekiwaniami lokalnej społeczności i dbaniem o las? To tylko niektóre z pytań, na które próbowaliśmy znaleźć odpowiedź. Zachęcamy do obejrzenia nagrania dyskusji.
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Aktualne problemy zarządzania drzewostanami wokół aglomeracji miejskich i miejscowości turystycznych - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska