Naukowcy odkryli właśnie sposób, by zwiększyć działanie szczepionek chroniących przed infekcją wirusową. W badaniu Uniwersytetu Stanu Iowa była to aktywność fizyczna!
Zaledwie 90 minut umiarkowanie intensywnego ruchu zaraz po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 lub grypie okazało się znacząco zwiększać produkcję ochronnych przeciwciał w organizmie.
W ramach badań uczestnicy udawali się na energiczny spacer czy jeździli na rowerku stacjonarnym, skupiając się na utrzymaniu tętna w graniach 120-140 uderzeń na minutę. Korzystny wpływ treningu na poziom przeciwciał utrzymywał się przez cztery kolejne tygodnie obserwacji. Efekt nie występował u osób, które po szczepieniu wykonywały swoje zwyczajowe zajęcia, nie zapewniał go także krótszy wysiłek, który trwał zaledwie 45 minut.
Zdaniem autorów badania źródłem lepszej odpowiedzi organizmu na szczepionki (w badaniu sprawdzano preparat Pfizera przeciw COVID-19 i dwa środki przeciw grypie) jest poprawa krążenia krwi oraz limfy, co pomaga w dystrybucji przeciwciał w całym organizmie. Podobne wyniki dotyczące liczby przeciwciał otrzymano wcześniej w badaniach na gryzoniach.
Badania sugerują także, że pod wpływem wysiłku fizycznego wytwarzane są specyficzne białka, które stymulują produkcję przeciwciał i limfocytów T przez układ odpornościowy.
Prace Uniwersytetu Iowy będą kontynuowane po upływie 6 miesięcy od szczepienia, u osób ćwiczących po 90 minut, a także u tych otrzymujących booster, czyli dawkę przypominającą. Oceny wymaga ponadto bezpieczeństwo omawianej praktyki. Mogą korzystać z niej jedynie osoby, które po przyjęciu szczepionki czują się dobrze i nie występują u nich objawy niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Przeczytaj także:
Źródło: Exercise post-vaccine bumps up antibodies, new study finds Iowa State University
ZOBACZ:Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?