Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akupunktura leczy nałogi i otyłość

Izabela Krzewska [email protected]
Lekarze europejscy długo kwestionowali jej przydatność w medycynie. Rozwój elektroniki pozwala jednak ustalić stan czynnościowy meridianów czyli linii energetycznych i odpowiadających im narządów. W rezultacie potwierdziło się: zabiegi akupunktury są naprawdę skuteczne.

Akupunktura polega na wkłuwaniu specjalnych pełnych igieł w punkty leżące wzdłuż przebiegu meridianów (linii energetycznych). Pacjent podczas zabiedu powinien być po lekkim posiłku. W tym dniu nie można jednak spożywać alkoholu ani pokarmów barwiących język.

Na początku lekarz przeprowadza wywiad, a następnie badanie według tradycyjnej medycyny chińskiej. Tzn. bada tętno i ogląda język. Po postawieniu diagnozy dobierane są punkty akupunkturowe (przeważnie 10), które znajdują się na całym ciele, i wbija się w nie igły. Są ostre, ale w ten sposób by rozsuwać lub przebijać, a nie ciąć tkanki.

Fakty i mity o zabiegu

Igły pozostają w ciele przeciętnie 15 minut. Niekiedy są też podgrzewane. Temperatura wzmacnia bowiem skuteczność zabiegu. Usunięcie igieł zwykle nie boli, choć samo przebicie skóry nie jest nieprzyjemne. Chwilę po tym pacjent odczuwa ból lub dyskomfort w postaci rozpierania, mrowienia, prądu lub tępego bólu, czasami nic nie czuje. Prawidłowo wykonany zabieg nie powinien jednak wywoływać żadnych powikłań.

- Akupunktura jest bezpieczna pod warunkiem, że wykonują ją fachowcy. Wymaga bowiem długich i dokładnych studiów - uważa dr Józef Kielman z Gabinetu Medycyny Naturalnej w Białymstoku, który posiada ponad 15-letnią praktykę w leczeniu akupunkturą, ale też masażem i hipnozą.

Są też przeciwwskazania

Jeśli już się pojawiają to są to: siniaki, zawroty głowym, zasłabnięcia. Nie należy się jednak obawiać zakażenia wirusem HIV lub żółtaczki. Igły są bowiem jednorazowego użytku. Jeśli nie, to każdy pacjent ma swój własny zestaw, który przed zabiegiem jest sterylizowany.

Jak każda metoda leczenia, akupunktura również ma swoje przeciwwskazania. Objęte są nimi kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi i niektórymi chorobami serca. W każdym przypadku jednak to lekarz decyduje o tym, czy można zastosować tę metodę.

Wyleczy Cię z... depresji

Medycyna chińska jest profilaktyczna. Lista wskazań do tego typu leczenia jest bardzo obszerna. Obejmuje całą grupę nerwic, bezsenność, bóle głowy, kręgosłupa, bóle reumatyczne i pourazowe, astmę oskrzelową, alergie, choroby jelit, wątroby, nawracające infekcje gardła, katary, zapalenia zatok, choroby układu nerwowego.

- Doskonale sprawdza się w leczeniu uzależnień takich jak palenie papierosów oraz depresji - podkreśla dr Kielman. - Można stymulować punkty na ciele albo na uchu. W uchu łączą się bowiem odgałęzienia wszystkich meridianów.

Nakłuwanie igłami usprawnia też po wypadkach, udarach mózgu, pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym.

One działają podobnie

Akupunktura zastępuje w szerokim zakresie leczenie farmakologiczne, co przy obecnych cenach leków nie jest bez znaczenia. Pozwala zrezygnować lub znacznie zmniejszyć ilość leków działających często toksycznie na organizm ludzki. Jest to metoda z wyboru dla ludzi źle tolerujących leki chemiczne, dla alergików i dla ludzi chcących leczyć się metodami naturalnymi. W zależności od narzędzi, którymi stymulujemy, oprócz akupunktury (w wolnym tłumaczeniu "ukłucie igłą") rozróżniamy również akupresurę, bańki, laseropunkturę i elektropunkturę. Akupresura jest trochę mniej inwazyjną metodą. Polega na uciskaniu punktów meridianowych. Najbardziej popularna jest akupresura stóp, dłoni i uszu.

* Meridiany - to kanały energetyczne, które przepływają przez ludzkie ciało. Energia płynie w nich ciągle, lecz szczególnie intensywnie odczuwany jest przepływ w poszczególnych kanałach, w ciągu dwugodzinnego, tzw. maximum energetycznego. Choć przepływ energii nie jest ograniczony w tak cielesny sposób jak np. krwi w układzie krwionośnym, kanały te są jednak dość ściśle powiązane z drogami naczyniowo-nerwowymi, ścięgnowo-mięśniowymi, kośćmi i ze związanym z nimi organami. Ich właściwości można porównać do silnych prądów morskich. Wyszczególniamy 12 meridianów głównych oraz 12 mięśniowo-ścięgnowych. Meridiany główne rozlokowane są symetrycznie wzdłuż długości ciała (po 12 z prawej i lewej strony).

* Metody udrażniania meridianów - to oprócz akupunktury również akupresura. To nieco mniej inwazyjna metoda, polegająca na uciskaniu punktów palcami dłoni. Najbardziej popularna jest akupresura stóp, dłoni i uszu. Inne metody to bańki, moxa (przypieczki), laseropunktura, elektropunktura. Elementy akupresury zawarte są w wielu innych metodach np. w Klawikoterapii, masażu Shiatsu czy tradycyjnego masażu chińskiego, hatha yogi. Ta ostatnia wykorzystuje różne układy dłoni i palców, które w inny sposób zamykają obwody energetyczne, kierując wzmożony przepływ energii w konkretne miejsce. Daje to efekt szybkiego udrożnienia, oczyszczenia i rozwoju w wybranym obszarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska