Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album po byłym dowódcy batalionu saperów z Kostrzyna kryje masę ciekawych zdjęć. Zobaczcie sami!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Zdjęcia z albumu Jana Tomaszewskiego, który służąc w Kostrzynie był jeszcze w stopniu majora.
Zdjęcia z albumu Jana Tomaszewskiego, który służąc w Kostrzynie był jeszcze w stopniu majora. Jakub Pikulik / zbiory Pawła Lewandowskiego
Album po byłym dowódcy 66. batalionu saperów w Kostrzynie nad Odrą trafił w ręce mieszkańca miasta. Udało nam się zajrzeć do albumu i zobaczyć archiwalne już zdjęcia. Zobacz, jak kiedyś ćwiczyli żołnierze m. in. z Kostrzyna.

Wczoraj opisywaliśmy historię Pawła Lewandowskiego z Kostrzyna nad Odrą. To miłośnik historii miasta, który kolekcjonuje pamiątki związane z Kostrzynem. W swoich zbiorach ma m. in. dawne pocztówki, zdjęcia, czy przedmioty z przedwojennego Kostrzyna. O Pawle Lewandowskim pisaliśmy tutaj: Paweł Lewandowski kolekcjonuje pamiątki związane z Kostrzynem nad Odrą. W domu ma ich całe mnóstwo!

Trwa głosowanie...

Czy interesujesz się historią regionu?

W jego ręce trafiły też albumy ze zdjęciami płk. Jana Tomaszewskiego. - Służył w Kostrzynie, Brzegu, Głogowie i Warszawie. Nie miał dzieci. Po jego śmierci pamiątki pozostały w jego warszawskim mieszkaniu. Rodzina pułkownika z Kostrzyna odziedziczyła te pamiątki. Dowiedzieli się, że interesuję się historią miasta i w ten sposób trzy albumy ze zdjęciami, pamiątkowe medale i kilka innych przedmiotów związanych z pułkownikiem, trafiły w moje ręce - mówi P. Lewandowski. Część zdjęć w albumach została wykonana prawdopodobnie w kostrzyńskich koszarach i na tutejszych poligonach.

Na pewno niektóre z nich są wykonane na terenie Kostrzyna i okolic, ale trudno zidentyfikować te miejsca

Jeden z albumów opatrzony jest inskrypcją: "Dla d-cy J.W. 2240 mjr. Janowi Tomaszewskiemu Organizacja Młodzieżowa K.M.W. Kostrzyn dn. 24 czerwca 1965 r.". Jednostka Wojskowa 2240, o której mowa, to utworzony w 1951 r. w Kostrzynie 66 Batalion Saperów. Na zdjęciach widać m. in. ćwiczenia na poligonie, budowę mostów pontonowych, wizytację delegacji wojsk polskich i radzieckich, czy zwykłe, poligonowe życie. Niestety, nie wiadomo gdzie dokładnie zostały wykonane zdjęcia. - Na pewno niektóre z nich są wykonane na terenie Kostrzyna i okolic, ale trudno zidentyfikować te miejsca - mówi P. Lewandowski.

INFORMACJE ZE STAREGO MIASTA W KOSTRZYNIE

Polecamy wideo: W przedwojennej willi z 1900 r. znaleziono zamurowane pomieszczenie. Co w nim było?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto