Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale historyczna perełka! Muzeum Ziemi Lubuskiej pokazało przedwojenne zdjęcia zakładów Beuchelta. Tak wyglądały kiedyś budynki Zastalu

OPRAC.:
Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Muzeum Ziemi Lubuskiej informuje, że na fotografii znajduje się budynek firmy Beuchelt&Co., w latach 30/40. XX wieku.
Muzeum Ziemi Lubuskiej informuje, że na fotografii znajduje się budynek firmy Beuchelt&Co., w latach 30/40. XX wieku. Zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Dla wielu mieszkańców zielonogórski Zastal to miejsce, które wywołuje lawinę wspomnień. W tych zakładach zielonogórzanie zaczynali swoją zawodową ścieżkę, zdobywali doświadczenie, zawiązywali przyjaźnie na lata. Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprezentowało niesamowite zdjęcia, na których możemy zobaczyć, jak to miejsce wyglądało jeszcze przed wojną. To historyczna perełka.

Być może to truizm, ale faktem jest, że Zielona Góra ma niezwykłą, skomplikowaną przeszłość. Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze nieustannie stara się ją przybliżać. W ten sposób choć trochę możemy zrozumieć jej losy, poznać przeszłość wielkich zakładów, historie dawnych mieszkańców. Również tych przedwojennych.

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprezentowało niezwykłe pocztówki i fotografie, które obrazują, jak zmieniał się plac Bohaterów w Zielonej Górze na przestrzeni wieków. - W 1894 roku powstał plac cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Platz) - informuje dział historyczny MZL w Zielonej Górze. - Było to niewielkie, ale bardzo urokliwe miejsce, tonące w zieleni, kwiatach i rabatkach, jak zresztą cały ówczesny Grünberg. Na pocztówce z tego okresu nie tylko widać pomnik, który już dawno przeszedł do historii, ale i nieistniejące budynki przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Westerplatte. Później będzie tu o wiele szersza trasa. I tu, już za czasów, gdy Grünberg będzie Zieloną Górą, powstanie Dom Towarowy Centrum. Plac Bohaterów w Zielonej Górze to jedno z takich miejsc, które na przestrzeni lat przeszło diametralne zmiany. To tu jeszcze w XIX wieku stał pomnik niemieckiego cesarza. To tu przed laty znalazł się niewielki cmentarz, na którym pochowano radzieckich żołnierzy. I to tutaj, już w czasach współczesnych, zielonogórzanie tak chętnie odpoczywają przy fontannach czy spotykają się na ważnych uroczystościach państwowych. Muzeum Ziemi Lubuskiej podzieliło się niesamowitymi pocztówkami i fotografiami prezentującymi plac sprzed wielu lat. Zobaczcie! Tak budowano kościół na osiedlu Pomorskim w Zielonej GórzeWideo: Pomnik Korczaka zostanie naprawiony:

Był placem cesarza Wilhelma I, Wolności, a nawet i... cmenta...

I to właśnie pewien mieszkaniec, który od kwietnia 1943 do września 1944 roku, odbywał w Grünbergu praktyki w zakładach Beuchelta podzielił się z Muzeum Ziemi Lubuskiej swoimi wspomnieniami. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, jak wielkie zakłady, które po wojnie przejęło państwo polskie i utworzyło Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego Zastal, wyglądały przed kilkudziesięciu laty. Ale wszystko od początku.

Od zakładów Beuchelta do Zastalu. Wspomnienia z dawnego miasta

htttp

http

To właśnie pan Joachim podzielił się wspomnieniami, gdy odbywał w Grünbergu praktyki w firmie Beuchelt&Co. Mężczyzna wspominał, że wielogodzinna praca była dla niego bardzo wyczerpująca. Ale zdecydował się na nią, bo wiedział, że zakłady cieszą się sporą renomą. Wtedy rocznie u Beuchelta kształciło się do 35. uczniów. Wybór kandydatów nie był przypadkowy. Przed praktykantami stało wyzwanie - na początek praca w warsztacie szkoleniowym.

Wideo: Orkiestra Dęta Zastal na Lecie Muz Wszelakich:

Muzeum Ziemi Lubuskiej tłumaczy, opierając się na wspomnieniach mieszkańca, że ówcześnie w pracy praktykanta ważne były punktualność, zapał do pracy, porządek na stanowisku pracy oraz uważne obchodzenie się z narzędziami. Praktykanci mieli swoich opiekunów, ale i mistrzów, odpowiadających za kształcenie teoretyczne.

Muzeum Ziemi Lubuskiej informuje, że na fotografii znajduje się budynek firmy Beuchelt&Co., w latach 30/40. XX wieku.

Ale historyczna perełka! Muzeum Ziemi Lubuskiej pokazało prz...

- Początkowo Joachim, przez 34. tygodnie kształcił się w dziedzinie budownictwa stalowego, by potem, na własne życzenie, przenieść się do warsztatu eklektycznego - opisuje Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. - Jak wspominał, uczniowie dysponowali bardzo dobrze zaopatrzonymi stanowiskami do nauki.

Po kilkunastu miesiącach nauki, mieszkaniec mógł opuścić zakład.

Nam dziś zostały niesamowite zdjęcia, które pokazują, jak to miejsce wyglądało w latach 30. i 40. XX wieku. Zakład, który po wojnie stał się polskim przedsiębiorstwem i został drugim domem dla tylu pokoleń mieszkańców Zielonej Góry...

Czytaj również:

Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. MZL za udostępnienie materiałów dotyczących dawnego praktykanta w zakładach Beuchelta serdecznie dziękuje panu Tadeuszowi Kaszewskiemu z Zielonej Góry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska