Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale radość! Park otwarty

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Trzyletnia Nadia bawi się na jednej z huśtawek. W parku opiekuje się nią babcia Jolanta.
Trzyletnia Nadia bawi się na jednej z huśtawek. W parku opiekuje się nią babcia Jolanta. Paweł Kozłowski
- To jedyne miejsce, gdzie dzieci mogą się wyszaleć - mówi pani Jolanta, która do parku przychodzi z wnuczką Nadią. Drezdenecki Park Tysiąca Kultur, choć jeszcze oficjalnie nie otwarty, już jest hitem.

Do końca marca trwały drobne poprawki. W zeszły weekend zdjęto ogrodzenie wokół parku przy Starej Noteci. I od razu stał się on najpopularniejszym miejscem w całym mieście. Mała Nadia, jeśli tylko jest czas, nie odpuści babci wizyty w parku. Zresztą codziennie przewijają się przez niego setki dzieci. Najmłodszych przyciągają kolorowe zabawki, które są tam jedną z atrakcji. Linarium - czyli metalowa konstrukcja, na której zamontowano sieć lin - o kosmicznym wyglądzie i nazwie - spaceball, rury-ślizgawki, huśtawki, drabinki, zabawki sprawnościowe, ścianki wspinaczkowe... Najbardziej oblegane są rury, po których zjeżdża się do piasku.

Wszystko barwne, bezpieczne dla dzieci oraz ogrodzone z ławeczkami dla rodziców. Wokół inwestycji było jednak małe zamieszanie. I to właśnie związane z placem zabaw. Park leży w strefie ochrony konserwatorskiej, a kilka z zabawek miało zbyt krzykliwy kolor. Zwrócił na to uwagę m.in. konserwator zabytków Błażej Skaziński. "GL" pisała o tym pod koniec ub. roku. - Chodziło o kolorystykę niektórych ślizgów. Wszystko zmieniliśmy zgodnie z wytycznymi - mówi burmistrz Maciej Pietruszak.

Z parku nad Starą Notecią, który leży między ulicami Kościuszki i Ogrodową, cieszą się także pozostali mieszkańcy. Są w nim alejki, ławeczki, stylowe oświetlenie, a na górnym poziomie znajdują się kilkumetrowe repliki rzeźb - symbole wszystkich kontynentów. Wieżę Eiffla, Statuę Wolności, Sfinksa, świątynię Tadż Mahal, piramidę Inków i charakterystyczną bryłę opery w Sydney przez wiele miesięcy wykonywał artysta z Rogoźna Michał Niedźwiedź. Park i jego atrakcje zabezpieczają m.in. kamery monitoringu. Mogły zostać zainstalowane dzięki powstającej w mieście internetowej sieci światłowodowej.

Dotychczas wykonane prace w parku zakończyły pierwszy etap jego remontu. Inwestycja kosztowała prawie 5 mln zł, ale połowę pieniędzy dołożyła Unia Europejska za sprawą Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Drugi etap to posadzenie zieleni, ale na tę część gmina musi już znaleźć pieniądze we własnym budżecie. Oficjalne otwarcie Parku Kultur Świata jest planowane na koniec miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska