MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ale się naczepkowało w Gorzowie! Akademię opuścili też pierwsi ratownicy medyczni

Jarosław Miłkowski
Czepkowanie w AJP odbyło się po raz drugi w historii uczelni. Po raz pierwszy akademię kończyli natomiast ratownicy medyczni.
Czepkowanie w AJP odbyło się po raz drugi w historii uczelni. Po raz pierwszy akademię kończyli natomiast ratownicy medyczni. Jarosław Miłkowski
W środę 10 lipca w Akademii im. Jakuba z Paradyża odbyło się wręczenie symboli zawodowych dla absolwentów kierunków medycznych. Pielęgniarkom założono czepki. Z kolei ratownicy medyczni odebrali przypinki.

- Ale się naczepkowało w naszej auli – mówiła w środę 10 lipca prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża. Przed południem odbyło się drugie w historii uczelni czepkowanie, czyli wręczenie symboli zawodowych dla absolwentów pielęgniarstwa. W tym roku ten kierunek ukończyło czterdzieści osób.

- Pracowałam z ludźmi, chciałam pójść dalej, a pielęgniarstwo odkryło przede mną wachlarz możliwości – mówiła nam Angelika Klóska, jedna z absolwentek. Przy okazji opowiadała, jak wyglądają studia. - Pierwszy rok jest jak przejażdżka kolejką górską. To najbardziej intensywny i wypełniony nauką rok na studiach. Nie da się jednak bez podstaw być dobrą pielęgniarką. Kolejne dwa lata to typowa praca z pacjentem. Trzeba być otwartym na drugiego człowieka, empatycznym – mówiła nam gorzowianka.

Pierwsi ratownicy medyczni z AJP!

Oprócz czepkowania absolwentów kierunku pielęgniarstwa w uczelnianej auli była też uroczystość związana z zakończeniem studiów przez pierwszy rocznik studentów ratownictwa medycznego. Ten kierunek na AJP został otwarty w 2021, rok po pielęgniarstwie.
- Ratownikiem zostałem przez przypadek. Chciałem iść na pielęgniarstwo, ale nie zdążyłem złożyć papierów. Uruchomili wtedy nabór na ratownictwo medyczne. Okazało się, że to nawet lepiej – mówił Maciej Krawczyk, jeden z absolwentów ratownictwa medycznego.

Czepkowanie w AJP odbyło się po raz drugi w historii uczelni. Po raz pierwszy akademię kończyli natomiast ratownicy medyczni.
Czepkowanie w AJP odbyło się po raz drugi w historii uczelni. Po raz pierwszy akademię kończyli natomiast ratownicy medyczni. Jarosław Miłkowski

- Jest dużo wyzwań, które trzeb pokonać, przede wszystkim dużo nauki, dużo praktyki. Jeśli jednak ktoś się tym interesuje, to jest to dużą przyjemnością – mówił nam z kolei Michał Golicz, kolejny z absolwentów.
Gdzie planują wykorzystać swoją wiedzę?
- Jestem strażakiem, więc w swojej pracy. Myślę jednak o dodatkowych dyżurach, m.in. na SOR-ze – zdradzał swoje plany Łukasz Banecki. Wraz z pozostałymi dwoma naszymi rozmówcami w maju brał udział w mistrzostwach Polski uczelni wyższych w ratownictwie medycznym w Bielsku-Białej. Studenci AJP zajęli w nich siódme miejsce.

Będzie magisterka z ratownictwa?

Ratownictwo medyczne na razie można studiować w Akademii Jakuba z Paradyża jedynie na studiach licencjackich. Uczelnia ma plany, by otworzyć także uzupełniające studia magisterskie. Byłyby to pierwsze takie studia w Polsce. Z ich uruchomieniem akademia czeka na wytyczenie standardów przez ministra zdrowia.
- Mam nadzieję, że kierunek otworzymy za rok – mówi prof. E. Skorupska-Raczyńska.

Czytaj również:
Akademia w Gorzowie z kolejnymi prawami. Pielęgniarki będą mogły robić magisterium

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska