Ale złapały formę! Gorzowskie koszykarki rozniosły w proch i pył silną Arkę Gdynia

Gorzowianki (białe stroje) nie miały litości dla gdynianek i pokonały je różnicą 27 punktów. Robert Gorbat
Gorzowianki nie zwalniają tempa. Po znakomitym pojedynku odniosły w niedzielę (8 stycznia) 13. z rzędu zwycięstwo w Energa Basket Lidze Kobiet. Tym razem ich ofiarą padła VBW Arka Gdynia.

AZS AJP GORZÓW WLKP. - VBW ARKA GDYNIA 81:54

• Kwarty: 24:13, 17:11, 24:13, 16:17.
  • PolskaStrefaInwestycji Enea: Smith 17 (1x3), Allen 16 (1x3), Wadoux 10 (2x3), Senyurek 9 (1x3), Keller 6 oraz Horvat 11, Bazan 9 (1x3), Matkowska 3, Michniewicz 0 i Śmiałek 0.
  • VBW Arka: Górecki 10 (1x3), Szymkiewicz 9 (1x3), Higgins 7, Thomas 4, Fontaine 4 oraz Borkowska 6, Żytkowska 5 (1x3), Podgórna 3, Vucković 2, Kastanek 2 i Niemojewska 2.

Ruszyły od początku

Po minimalnej, środowej porażce W Eurocup Women (78:79 z Lointek Gernika Bizkaia w Hiszpanii), kibice gorzowianek oczekiwali kompletu punktów swoich koszykarek w niedzielnym, prestiżowym pojedynku z gdyniankami. I doczekali się! Akademiczki zachowały status niepokonanych w Energa Basket Lidze Kobiet, dodatkowo racząc nadkomplet widzów wyśmienitą grą.

Zaczęło się bardzo miło, bo od wręczenia przez komisarza zawodów statuetki MVP grudnia naszej ekstraklasy rozgrywającej AZS AJP Lindsay Allen. Przez kilka następnych minut już tak miło nie było, bo wyraźnie stremowane atmosferą pojedynku gorzowianki kilka razy zgubiły piłkę w ataku i pomyliły się w czystych sytuacjach rzutowych. Rywalki natychmiast to wykorzystały i - głównie za sprawą swej środkowej Kristiny Higgins - wygrywały w 5 min 11:5. Nasze szybko opanowały jednak drżenie rąk. Znakomite zmiany dały Chantel Horvat i Julia Bazan, a z dystansu zaczęła trafiać Tilbe Senyurek. Już minutę później na świetlnej tablicy pojawił się remis 11:11, zaś na przerwę zespoły zeszły przy 11-punktowym prowadzeniu akademiczek. Na ławce Arki zrobiło się nerwowo. Trenerka gdynianek Jelena Skerović w przerwie przemówiła do swych podopiecznych… mocno podniesionym głosem.

Teraz z dystansu

By utrzymać wysokie prowadzenie i znakomitą atmosferę na trybunach, trener gospodyń Dariusz Maciejewski zdecydował się w drugiej kwarcie na ciekawy manewr taktyczny. Mając świadomość znacznego potencjału wzrostowego rywalek, nakazał swym podopiecznym oddawanie maksymalnie dużej liczby rzutów z dystansu. I wypaliło! Allen, Alanna Smith i Zoe Wadoux tak pewnie przymierzały zza linii 6,75 m, że w 16 min przewaga gorzowianek wzrosła do 21 „oczek” (35:15)! A ponieważ miejscowe zbierały również większość piłek pod swoim koszem, więc na przerwę zeszły przy wysokim prowadzeniu 41:24.

Słodki smak zemsty

Gorzowscy fani basketu, którzy ostatni raz widzieli gdynianki w zwycięskiej dla nich batalii o brązowe medale na zakończenie poprzednich rozgrywek, mieli duże powody do satysfakcji również w drugiej połowie spotkania. Ręce same składały się im do oklasków po świetnych wejściach pod kosz Smith, trafieniach Horvat, „trójkach” Wadoux oraz wręcz cyrkowych podaniach grających równocześnie na rozegraniu Allen i Bazan. Opiekunka Arki starała się ratować sytuację wpuszczeniem na parkiet bardzo wysokich Kamilii Borkowskiej i Katariny Vucković, lecz ich centymetry nie zdały się gdyniankom na wiele. Już w 22 min przewaga gospodyń wzrosła do 23 punktów (47:24), a przed ostatnią kwartą do 28 „oczek” (65:37). Prawdziwy nokaut!

O lekceważeniu przeciwniczek nie mogło być mowy, więc również ostatnią część pojedynku miejscowe rozpoczęły w optymalnym zestawieniu. A że forma liderek AZS AJP jest znakomita, więc również czwartej kwarcie bez problemów utrzymały ponad 20-punktowe prowadzenie. Napędzane sportową złością przyjezdne co prawda wygrały tę część spotkania 1 „oczkiem”, lecz nie uniknęły bardzo wysokiej porażki różnicą 27 punktów.
Oby równie skutecznie nasze dziewczyny zagrały w środę (11 stycznia) w pucharowym starciu z Hiszpankami!

Pozostałe wyniki

• 13. kolejka – BC Polkowice – VBW Arka 86:78, Polonia Warszawa – Enea AZS Politechnika Poznań 76:64;
  • 14. kolejka – VBW Arka – Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 107:32, MKS Pruszków – BC 43:116, Polski Cukier AZS UMCS Lublin – Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 86:78, Enea AZS Politechnika – Zagłębie Sosnowiec 78:66;
  • 15. kolejka – Polskie Przetwory Basket 25 – BC 66:90, Polonia – Polski Cukier AZS UMCS 77:72, Zagłębie – 1KS Ślęza Wrocław 71:76, Enea AZS Politechnika – MKS 94:81.