Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleja naszych gwiazd

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Zenon Laskowik dzieciństwo i młodość spędził w Międzyrzeczu.
Zenon Laskowik dzieciństwo i młodość spędził w Międzyrzeczu. Dariusz Brożek
Odnoszą sukcesy na scenach, w sporcie i w świecie mody, zajmują ważne stanowiska i bardzo odpowiedzialne stanowiska. O kim mowa? O byłych i obecnych mieszkańcach naszego powiatu, którzy są znani nie tylko w regionie, ale także w kraju. Bo kto nie zna np. Zenona Laskowika, czy Ewy Minge?

Są dumą naszego powiatu. Zdobywają medale, podbijają sceny i serca fanów. Wielu byłych i obecnych mieszkańców powiatu zrobiło, lub robi kariery w sporcie, świecie mody i na estradzie. Postanowiliśmy zaprezentować sylwetki niektórych z nich. Lista jest jednak otwarta. Liczymy na pomoc Czytelników. Kto jeszcze jest twarzą naszego powiatu? Dzwońcie, piszcie, mailujcie. Czekamy na Wasze opinie i podpowiedzi!

Zenon Laskowik
Miłośnik piłki nożnej i tenisa, ale przede wszystkim satyryk i „twarz” kultowego kabaretu „Tey” spędził dzieciństwo i młodzieńcze lata w Międzyrzeczu. Od lat mieszka w Poznaniu, gdzie rozpoczynał w latach 70. minionego wieku rozpoczynał estradową karierę, ale często przyjeżdża do stolicy powiatu, gdzie ma rodzinę i wielu przyjaciół. Przed laty z jego żartów śmiała się cała Polska, wystąpił tez w filmach „Słodkie oczy” i „Filip z konopi”.
Mniej znana jest sportowa kariera Z. Laskowika. W młodzieńczych latach był zawodnikiem piłkarskiego Orła, grał nawet w młodzieżowej reprezentacji ówczesnego woj. zielonogórskiego (Międzyrzecz był wtedy w tym województwie - przypomina redakcja). Jego kolejną pasją jest tenis. Zaczynał na obrzyckich kortach, gdzie jednym z jego partnerów był Wojciech Fibak. Teraz przyjeżdża na turnieje im. Henryka Dobrowolskiego. W sierpniu br. mimo 71. lat na karku biegał z rakieta jak młodzieniaszek, a w przerwach rozdawał autografy.

Teresa Tutinas
W Międzyrzeczu wychowała się także piosenkarka Teresa Tutinas, która debiutowała w latach 60. w studenckim teatrzyku „Kalambur” we Wrocławiu. W 1966 r. na festiwalu w Opolu otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za piosenkę „Na całych jeziorach ty”, potem błyszczała na festiwalach i koncertach w Europie, USA i Kanadzie. W 1981 r. wyjechała do Szwecji, gdzie aktywnie działa w środowisku polonijnym.

Andrzej Bator

Pochodzący z Bledzewa śpiewak Andrzej Bator występował m.in. w Londynie i Nowym Jorku obok takich sław jak Luciano Pavarotti. Estradową karierę zaczynał w ognisku muzycznym w Międzyrzeczu, potem śpiewał w zespole pieśni i tańca „Mazowsze” i ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mieszka w Warszawie, ale często przyjeżdża do rodzinnego Bledzewa i koncertuje na Ziemi Lubuskiej.

Edward Pasewicz
Poeta, pisarz, kompozytor i dramaturg. Urodził się w 1971 r. w Kostrzynie nad Odrą, ale dzieciństwo spędził w Międzyrzeczu, gdzie ukończył też liceum ogólnokształcące. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie. Laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierazina w 2001 r. W 2004 r. uhonorowany Medalem Młodej Sztuki, w 2011 roku stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od stycznia 2015 roku ponownie został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest też prezesem zarządu Stowarzyszenia Queerowe Centrum Kultury (QCK). Jego wiersze były tłumaczone na wiele języków, jest autorem książek, dramatów i utworów muzycznych. Wraz z Marcinem Świetlickim, Robertem Makłowiczem, Piotrem Bikontem i Maciejem Piotrem Prusem wchodzi w skład redakcji pisma „Gadający Pies”. Jest także stałym felietonistą Czasu Kultury i pisma Chimera.

Rafał Maślak
Dzięki Rafałowi Maślakowi jego rodzinna wieś Gorzyca jest bardziej znana na warszawskich salonach od znacznie większego Międzyrzecza. W 2016 r. został Misterem Polski i przebojem wdarł się do hermetycznego świata polskich celebrytów. Doskonale potrafił skonsumować swój sukces. Występuje w różnych programach telewizyjnych, razem z Agnieszką Kaczorowską brał udział w show „Taniec z Gwiazdami”. Zabłysnął też podczas wyborów Mister World, gdzie zdobył tytuł wicemistera. Prowadzi bloga o modzie, promuje też rózne marki odzieżowe i jubilerskie. Mimo zawrotnej kariery, wciąż podkreśla, że pochodzi z niewielkiej wsi pod Międzyrzeczem.

Ewa Minge
Znana kreatorka mody Ewa Minge związana jest z naszym powiatem i Ziemią Lubuską. Kiedy w latach 90. otwierała zakład w Pszczewie, nikt nie przypuszczał, że niebawem będzie dyktować kierunki damskiej mody, zaś jej kreacje będą nosić gwiazdy sceny, żony znanych polityków i celebrytki. Nie tylko w Polsce, gdyż jej klientką była m.in. Paris Hilton. zajmuje się także działalnością charytatywną. Na początku br. prowadziła w Międzyrzeczu dobroczynny koncert, podczas którego zbierano pieniądze na projekt budowy oddziału pediatrycznego w miejscowym szpitalu.

Majka Sajda
Wschodzącą gwiazdą w świecie mody jest Majka Sajda z Bobowicka pod Międzyrzeczem. Kobieta w jej wydaniu jest przygotowana na każdą okazję: na czerwony dywan, wesele lub bal, czy na wieczorowe wyjście lub wyskok na zakupy. Ma przy tym czuć się jak księżniczka! Jej kreacje mogliśmy oglądać w prestiżowych magazynach takich jak Vogue, Glamour, Urban Coco, Marie Claire, Wysokie Obcasy, Grazia. Kolekcje Majka Sajda pojawiły się na wybiegu w Wielkiej Brytanii na Dont Walk Fashion Show 2014, na Wrocław Fashion Meeting 2014, a w tym roku także na wyborach Miss Polski Nastolatek. Zaprojektowane przez nią ubrania nosiły m.in. znana dziennikarka Agnieszka Szulim, czy aktorka Agnieszka Włodarczyk. A także siostra projektantki modelka Nicol Sajda.

Dawid Murek
Znany siatkarz debiutował na parkiecie w barwach międzyrzeckiego Orła. W latach 1996-2008 grał w reprezentacji Polski na pozycji skrzydłowego. Uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 r. oraz dwukrotnie w Mistrzostwach Świata. Obecnie jest zawodnikiem klubu Espadon ze Szczecina.

Monika Michalik
Brązowy medal zdobyty przez Monikę Michalik na igrzyskach w Rio de Janeiro jest najcenniejszym trofeum podczas jej dwudziestoletniej kariery sportowej. Zaczynała ją w trzcielskim klubie Orleta, obecnie jest żołnierzem zawodowym i trenuje w poznańskim klubie Grunwald. Podkreśla przy tym swoje związki z Trzcielem, gdzie ma mieszkanie i wielu przyjaciół. Na koncie ma wiele sportowych sukcesów i ogromny apetyt na kolejne. Już po igrzyskach obroniła tytuł mistrzyni Polski. Mistrzem Polski i wicemistrzem Europy jest także jej brat Tadeusz.

Mirosław Różański
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański pochodzi z Głogowa, ale od kilkunastu lat jest związany z naszym powiatem. Mieszka koło Międzyrzecza, dwukrotnie dowodził stacjonującą w tym mieście 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną, gdzie wprowadził wiele innowacji szkoleniowych. Z jego inicjatywy na pobliskich strzelnicach wojskowych odbywa się największy w Europie turniej strzelecki Longshot, dzięki któremu Międzyrzecz jest doskonale znany wśród pasjonatów strzelectwa na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska