Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ależ było niebiesko!

Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc
Specjalnie z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu międzyrzecki park zakwitł... na niebiesko!
Specjalnie z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu międzyrzecki park zakwitł... na niebiesko! Aleksandra Gajewska-Ruc
Międzyrzecz. Dzieci z autyzmem w radosnym korowodzie.

Niebieski kolor, niebieskie niebo, niebiescy wszyscy ludzie, włóż niebieski, zapal niebieskie, bądź z nami na niebiesko” - śpiewał kiludziesięcioosobowy niebieski korowód, który przemaszerował w piątkowe popołudnie ulicami Międzyrzecza.

Bądź świadomy

W ramach obchodu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu dzieci razem z rodzicami oraz wychowawcami i kolegami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wesoło maszerowały ulicami Międzyrzecza. Zaskoczeni przechodnie zastanawiali się dlaczego wszyscy są ubrani na niebiesko i co oznaczają trzymane w rękach niebieskie baloniki. I o to właśnie chodziło. Akcja miała bowiem na celu zwrócenie uwagi na problem autyzmu.

- Jestem mamą dwóch chłopców autystycznych. Kuba ma 12 lat, Bartek 10. Takie akcje jak dzisiejsza są nam bardzo potrzebne, bo zdarzają się sytuacje, w których niezrozumienie innych ludzi jest dla nas krzywdzące. Zwłaszcza starsze osoby potrafią zwrócić nam uwagę w sklepie, czy na ulicy, powiedzieć z oburzeniem że dzieci są niegrzeczne, niewychowane, czy nie potrafią się zachować. Zawszę otwarcie mówię o tym, że ich specyficzne zachowanie to właśnie autyzm, a nie brak dyscypliny. Dziś i tak ta świadomość jest większa, ale jeszcze dekadę temu, w ogóle się o tym nie mówiło - mówi idąca w pochodzie Katarzyna Wawrzyniak.

Trudna diagnoza

Gdy dziecko jest malutkie, ciężko rozpoznać u niego zaburzenie, bo wygląd autystycznego malucha nie wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości. Objawy pojawiają się z zazwyczaj przed ukończeniem trzeciego roku życia. Rodzice zaczynają się martwić, że dziecko ma problemy z mową, a przy tym nie próbuje jej zastąpić innymi zachowaniami: np. mimiką lub gestami. Nie okazuje ani radości ani złości, ma trudności w kontaktach z ludźmi.

Autystyczny maluch sprawia wrażenie, jakby żył w swoim świecie. Nie patrzy na rodzica, gdy ten się do niego zwraca, nie reaguje na prośby, nie chce się przytulić. Niektóre dzieci zachowują się tak, jakby nic nie słyszały, inne reagują krzykiem na każdy głośniejszy dźwięk. Zdarzają się też dziwne zachowania, które trudno zrozumieć innym. Maluch musi wykonywać pewne czynności w tej samej kolejności, ma potrzebę powtarzania ich np. stale otwiera i zamyka drzwi lub kręci w kółko przedmiotami.

- Skala zaburzenia stale rośnie. Coraz więcej osób będzie potrzebować naszej pomocy i zrozumienia. Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata- oprócz raka, cukrzycy czy AIDS. W naszym Ośrodku pracujemy z dziećmi dotkniętymi autyzmem na poziomie przedszkola jak i szkoły. Na co dzień obserwujemy ich zachowania i doświadczamy trudności, z którymi muszą sobie radzić. Osoby z autyzmem w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno nam wyobrazić sobie, że delikatne głaskanie może powodować ból, że może drażnić niesłyszalny dla zdrowych osób szum płynącego prądu w gniazdku elektrycznym, że słony smak można odebrać jako słodki. Autystycy widzą rzeczywistość w sposób zniekształcony, postrzegają rzeczy w sposób wypukły lub wklęsły. Postrzeganie świata przez osoby a z autyzmem jest po prostu inne. Ani lepsze, ani gorsze, ale na pewno trudne - wyjaśnia Kamila Guśniowska z SOSW.

Na szczęście rodzice małych autystyków mogą liczyć na specjalistyczną pomoc dla swoich dzieci. - Najtrudniejsze jest to, że synek nie potrafi powiedzieć nam czego chce, a my nie możemy go zrozumieć. Marcel chodzi na zajęcia do ośrodka i widzę jak wiele mu to daje. Choć nie mówi, cały czas robi postępy, pokonuje swoje bariery, przełamuje się, rozwija. Wierzymy, że już niedługo nauczy się komunikować z innymi - mówi Marta Szeremet, „niebieska mama”. Po spacerze, na dzieci czekały kolejne atrakcje. W sali gimnastycznej grały na folkowych instrumentach. Były też zajęcia plastyczne i wspólne zabawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska