Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ależ hity w filharmoniach! Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu - Haydna i kołysanki świata w Gorzowie oraz fortepian w Zielonej Górze

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Filharmonii Zielonogórskiej kontynuowany będzie cykl „Miesiąc Kobiet”. W piątkowy wieczór (17.03) o godz. 19, wysłuchamy recitalu fortepianowego w wykonaniu Aleksandry Świgut, której towarzyszyć będzie żeński kwartet „z rodzynkiem".
W Filharmonii Zielonogórskiej kontynuowany będzie cykl „Miesiąc Kobiet”. W piątkowy wieczór (17.03) o godz. 19, wysłuchamy recitalu fortepianowego w wykonaniu Aleksandry Świgut, której towarzyszyć będzie żeński kwartet „z rodzynkiem". strona artysty
Święta Zmartwychwstania Pańskiego zbliżają nam się coraz bardziej, dlatego też wielkanocne akcenty obecne będą w programach lubuskich filharmonii. Wysłuchamy także recitalu fortepianowego w ramach miesiąca kobiet oraz kołysanek świata. Muzyczny tydzień zapowiada się zatem wielce interesująco.

In manus tuas

W piątek, 17 marca o godz. 19, Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert kameralny z utworem „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”. Dzieło pochodzi z 1786-87 roku, pierwotnie jako „oratorium bez słów” na pełną orkiestrę, zostało potem adaptowane m.in. na kameralny kwartet smyczkowy, fortepian solo czy oratorium. Siedem głównych części (wszystkie wolne) opartych jest na siedmiu wyrażeniach przypisywanych Jezusowi podczas jego ukrzyżowania. Dodatkowo towarzyszy im wstęp i szybkie zakończenie tzw. „Trzęsienie ziemi” po śmierci Jezusa i jego zmartwychwstaniu, co w sumie daje dziewięć integralnych części. Są to: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią!”, „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju”, „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”, „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”, „Pragnę”, „Wykonało się!” i „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.

Ciasto ze złotem w środku

Kompozycja została wykonana po raz pierwszy w Kadyksie (Hiszpania) w Wielki Piątek w 1787 r. i cieszyła się wielkim uznaniem. Źródła poddają, że: „Ksiądz, który zlecił pracę Haydnowi, zapłacił mu w najbardziej niezwykły sposób – wysyłając kompozytorowi ciasto, które było wypełnione złotymi monetami”. „Trzęsienie ziemi” zawiera kontrastujący z poprzednimi wolnymi częściami element nadprzyrodzonej interwencji, a orkiestra jest proszona o zagranie „presto e con tutta la forza” czyli „szybko i z pełną siłą”, o czym świadczy zakończenie potrójnym fortem (czyli już naprawdę bardzo głośno). W Gorzowie Wlkp. zabrzmi wersja smyczkowa, którą wykona kwartet im. Henryka Mikołaja Góreckiego w składzie: Maciej Grygiel - skrzypce, Łukasz Jaros - skrzypce, Joanna Głąb - altówka i Piotr Więcław – wiolonczela. Recytacje wykona Cezary Żołyński - aktor i reżyser teatralny, a także scenograf i pisarz. Związany z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie (od 1994 roku). Jest laureatem Pierścienia Melpomeny (2006).

Dziecięce kołysanki

Natomiast w niedzielę (19.03) o godz. 12 Filharmonia zaprasza na koncert familijny, którego motywem przewodnim będą „Kołysanki świata”. W programie znajdą się piosenki z filmów: „Anastazja”, „Kopciuszek”, „Pinokio”, „Król Lew”, „Zakochany Kundel”, „Piękna i Bestia”, „Dzwoneczek”, „Królewna Śnieżka”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” oraz najpiękniejsze polskie kołysanki. Wykona je Orkiestra Symfoniczna FG pod dyrekcją Jarosława Praszczałka, któremu towarzyszyć będzie Aurelia Luśnia – śpiew, wraz z zespołem w składzie: Paweł Stankiewicz, Rafał Grząka i Piotr Banaszak.

Znany koncert w wersji smyczkowej

W Filharmonii Zielonogórskiej kontynuowany będzie cykl „Miesiąc Kobiet”. W piątkowy wieczór (17.03) o godz. 19, wysłuchamy recitalu fortepianowego w wykonaniu Aleksandry Świgut, której towarzyszyć będzie żeński kwartet „z rodzynkiem”: Katarzyna Górska i Zuzanna Włodarczyk – skrzypce, Natalia Rychlik – altówka, Yuliya Kapustkaya – kontrabas oraz Szymon Walenciak – wiolonczela (obsadzony w roli „elementu męskiego”). Całość słowem okrasi Gabriela Ułanowska. Solistka wieczoru to uznana pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena pod patronatem Elżbiety Pendereckiej. Jest trzykrotną laureatką 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edwarda Griega w Bergen, drugiej nagrody, nagrody publiczności i nagrody Orkiestry Filharmonii Bergen. Zdobyła także drugą nagrodę na I. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Spod jej palców zabrzmią m.in. koncert fortepianowy f-moll op. 21 (wersja na fortepian i kwintet smyczkowy) Fryderyka Chopina, Liebesträume As-dur, Waldesrauschen ze zbioru „Zwei Konzertetüden” czy Tarantella z cyklu „Années de pèlerinage” - Franciszka Liszta. Wszystkie wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska