Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty 2019. Alimenty natychmiastowe - nowa forma alimentów. Co się zmieni? Jaka jest wysokość alimentów? Do kiedy wypłacane? [28.02.2019]

(red.)
Każdego roku jednak kwota alimentów natychmiastowych będzie określana w oparciu o najniższe wynagrodzenie oraz wskaźnik dzietności.
Każdego roku jednak kwota alimentów natychmiastowych będzie określana w oparciu o najniższe wynagrodzenie oraz wskaźnik dzietności. 123 rf
Alimenty 2019. Czego dotyczy nowy pomysł rządu odnośnie tzw. alimentów natychmiastowych? Chodzi o tzw. procedurę dochodzenia zabezpieczenia alimentacyjnego dla dzieci. Wysokość alimentów natychmiastowych, bo o nich mowa, ma być ustalana każdego roku przez ministra sprawiedliwości.

Alimenty 2019. Alimenty natychmiastowe - co to jest?

Do tej pory było tak, że po rozwodzie kwestia alimentów na dziecko była rozstrzygana drogą sądową i do póki sprawa nie została zakończona, rodzić wychowujący dziecko nie otrzymywał żadnego wsparcia. Ustawa mówiąca o alimentach natychmiastowych ma to zmienić. Chodzi tu o sumę alimentów, którą dany rodzic otrzymywałby jeszcze zanim ostateczna kwota alimentów zostałaby określona przez sąd.

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Wysokość alimentów natychmiastowych

Alimenty natychmiastowe będą miały jedną, określoną wysokość. Każdego roku jednak kwota alimentów natychmiastowych będzie określana w oparciu o najniższe wynagrodzenie oraz wskaźnik dzietności.

Przykład, jak mogą wyglądać alimenty natychmiastowe:

  • Jedno dziecko - kwota około 500 zł
  • Dwoje dzieci - kwota około 900 zł
  • Troje dzieci - kwota około 1200 zł

Może zdarzyć się tak, że powyższe kwoty będą wystarczające dla rodzica wychowującego dziecko lub dzieci. Wówczas nie będzie trzeba wszczynać postępowania sądowego. Co za tym idzie alimenty natychmiastowe będą mogły również w mniejszy lub większy sposób odciążać sądy. Dodatkowo sama procedura ubiegania się o takie alimenty ma być prosta i dostępna w postaci formularza internetowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Alimenty 2019. Alimenty natychmiastowe - okres trwania

Do tej pory było tak, że alimenty były płacone do momentu, aż rodzic uznał, że dziecko może być już na tyle samodzielne, aby na siebie zarabiać. Trzeba było wówczas udać się do sądu i tym samym rozpocząć odpowiednią procedurę, która to weryfikowała. W przypadku alimentów natychmiastowych, mają one wygaszać samodzielnie, kiedy dziecko osiągnie 25 rok życia. Oczywiście wszystko jest zależne od konkretnej sytuacji. Można będzie bowiem odwołać się od tego, jeśli dziecko ma stwierdzoną niepełnosprawność.

Alimenty 2019. Alimenty natychmiastowe - jak uzyskać?

Zgodnie z zapowiedziami ubieganie się o alimenty natychmiastowe ma być stosunkowo proste. Opierać się będzie na wypełnieniu gotowego formularza internetowego. Formularz ma być na tyle bezproblemowy, że każdy będzie mógł go wypełnić bez ponoszenie dodatkowych kosztów na ewentualnego prawnika.

Alimenty natychmiastowe, a alimenty tradycyjne

Jak zostało wspomniane wcześniej, jeśli dany rodzic zgodzi się z kwotą alimentów natychmiastowych, wówczas nie trzeba nic więcej robić. Można będzie jednak wkroczyć na drogę sądową, aby ubiegać się o przyznanie innej kwoty alimentów. Do czasu rozwiązania sprawy sądowej odnośnie alimentów, która czasami może trwać bardzo długo, dziecko będzie miał zabezpieczenie w postaci właśnie alimentów natychmiastowych.

Ochrona rodzica

Nowe przepisy będą również chronić rodzica, któremu drugi rodzic utrudnia kontakt z dzieckiem. Wówczas sąd będzie mógł przydzielić asystenta rodziny lub ustanowić nadzór kuratora sądowego. Jeśli z kolei to nie pomoże, wówczas sąd na konkretnego rodzica będzie mógł nałożyć karę finansową.

Prokurator po przesłuchaniu będzie mógł wyznaczyć tak zwany sześciomiesięczny okres próbny. Kiedy okaże się, że rodzić wywiązywał się z decyzji sądu, to sprawa zostanie umorzona. W przeciwnym razie musi liczyć się z grzywną a nawet karą ograniczenia wolności w postaci prac społecznych.

Reakcja na krzywdę dzieci

Nowe przepisy mówią, że sądy rodzinne będą miały obowiązek informowania prokuratury o prowadzonych przez siebie sprawach wszczętych z urzędu o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia dobra dziecka. Ponadto reforma zakłada, że dzieci będą wysłuchiwane w przyjaznych pokojach zapewniających im swobodę wypowiedzi i poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz również: Pracodawcy alimenciarzy z długami zapłacą wysokie kary

Źródło:Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska