Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykański rozbójnik w naszych lasach

Dariusz Brożek
Szop wygląda sympatycznie, choć to groźny drapieżnik. Wyróżnia go charakterystyczna pręga w okolicach oczu.
Szop wygląda sympatycznie, choć to groźny drapieżnik. Wyróżnia go charakterystyczna pręga w okolicach oczu. Jarosław Szałata
Ma charakterystyczną czarną pręgę na oczach i jest bardzo agresywny. Trzebi cietrzewie, nie daruje też drobnym zwierzakom. Mamy dowód, że grasuje także u nas. Leśnicy podesłali nam zdjęcie szopa pracza, znalezionego koło Pszczewa.

Przy drodze powiatowej z Pszczewa do Policka podleśniczy Ireneusz Opala znalazł martwego szopa pracza. Zwierzak miał charakterystyczny pręgowany ogon i ciemny pas na oczach, upodabniający go do włamywacza w masce. Prawdopodobnie został potrącony przez samochód. Dla przyrodników i leśników to dowód, że drapieżniki z Ameryki Północnej dotarły już na nasze tereny.

- Do tej pory tylko słyszeliśmy, że szopy pojawiły się na lubusko wielkopolskim pograniczu. Teraz mamy już pewność - zaznacza Jarosław Szałata, pszczewski leśnik.

Maszerują na wschód

Szop znaleziony koło Pszczewa został prawdopodobnie potrącony przez samochód.
(fot. Jarosław Szałata)

Szopy dotarły do Polski z Niemiec. Uciekły z farm i - podobnie jak norki amerykańskie - maszerują na wschód. Doskonale sobie radzą w naszym kraju. Nie mają wrogów naturalnych, są odporne na choroby i prowadzą nocny tryb życia. Mają znakomicie rozwinięty węch, długie "wąsy" - włosy czuciowe, czyli wibrysy, znakomicie widzą u poruszają się w ciemnościach.

Drapieżniki bardzo zwinne, wspinają się na drzewa i doskonale pływają. Dlatego są groźne dla innych zwierząt i ptaków, bo trudno się przed nimi schować. Szopy są wszystkożerne. Żywią się głównie drobnymi zwierzętami, takimi jak płazy, ryby, raki, ślimaki, owady. Nie gardzą jajami ptaków, padliną, a także różnymi owocami i nasionami. Ich przysmaki to orzechy borówki i maliny.

Myją pokarm przed jedzeniem

Drapieżniki chętnie plądrują ptasie gniazda, wyrządzając w ten sposób dotkliwe szkody np. w populacji cietrzewia. Są czyścioszkami. Przed jedzeniem opłukują pokarm w wodzie, co przypomina pranie.

- Stąd jego polska nazwa gatunkowa szop pracz. Każdy pokarm najpierw dokładnie obracają w dłoniach, obwąchują, a dopiero po stwierdzeniu jego przydatności do spożycia, zabierają się do konsumpcji. Ich łapki są niemal tak sprawne jak ludzkie dłonie. Mają bardzo dobrze rozwinięte palce i zdolności manualne. Odcisk przedniej łapy szopa łudząco przypomina dłoń dziecka - informuje J. Szałata.

Futrzaki przyjmują niekiedy postawę pionową. Wyglądają wtedy jak małe niedźwiadki. Czarna plama na mordce nadaje im wygląd zamaskowanego bandyty. Są ulubieńcami dzieci i częstymi bohaterami bajek i kreskówek. - Wyglądają sympatycznie, ale w przyrodzie są groźnym zabójcami - dodaje J. Szałata.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska