Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amorgos według króla Minosa (zdjęcia)

(decha)
Widok na Katapolę.
Widok na Katapolę. fot. Dariusz Chajewski
Amorgos sprawia wrażenie dzikiej i odludnej. Oferuje jednak więcej atrakcji niż tylko plaże, biały klasztor przytulony i wrak Olimpii. Trzeba być tutaj jednak dłużej niż kilka godzin i włożyć w poznawanie wyspy nieco wysiłku.

[galeria_glowna]
Zdaniem wielu turystów odwiedzających Amorgos Egiali jest znacznie ciekawsze od Katapoli. Jednak ta miejscowość ma pewien atut - pomijając oczywiście "odlotowy" kościółek na wysuniętym w morze cyplu, który czaruje zwłaszcza przy zachodzącym słońcu. Dla mnie tym atutem jest spacer do starożytnego miasta Minoa.

Już Arthur Evans, odkrywca pałacu w Knossos na Krecie i jego następcy stwierdzili, że kultura minojska była najbardziej niezwykłą w basenie Morza Śródziemnego. Starożytny historyk Tukidydes opisywał w V wieku p.n.e. królującą na Morzu Egejskim flotę kreteńskiego władcy Minosa. To on miał oczyścić akwen z piratów i podporządkować sobie Cyklady. Najsłynniejszym minojskim miastem odkrytym na Cykladach jest oczywiście Akrotiri na Santorini, które podobnie jak Pompeje zostało zniszczone podczas wybuchu wulkanu. I z tym miastem u stóp Wezuwiusza nieustannie jest porównywane.

Jednak nie tylko na Santorini. Ślady kultury minojskiej spotykamy na wielu spośród Cyklad - mury obronne, grobowce, ruiny miast. Te ostatnie to taka mała specjalność Amorgos. Oprócz Minoa mamy Arkesine i Aigiale. Wprawdzie z czasów minojskiej świetności w Minoa nie pozostało zbyt wiele, ale od czego wyobraźnia i tablice informacyjne. Mamy główne wejście, mur obronny, pozostałości domostw i świątyń. Wszystko ulokowano na przestronnym wzgórzu. I przez cały czas depczemy ceramikę i inne mniej i bardziej zabytkowe "skorupy".

Sama wyprawa na górujące ponad Katapolą wzgórze to prawdziwa frajda, przede wszystkim za sprawą widoków. Na morze i rozłożoną na sąsiednim wzgórzu Chorę. Wcześniej możemy obejrzeć niewielki skansen, który pokazuje, że Amorgos było zawsze wyspą pasterzy. Do tego, prawie jak na etacie skansenu, stada kóz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska