Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andaluzja - tutaj bombki wieszają na palmach (zdjęcia)

Redakcja
Ci bohaterowie hiszpańskiej szopki mogą szokować
Ci bohaterowie hiszpańskiej szopki mogą szokować fot. Dariusz Chajewski
Trudno w to uwierzyć, ale lato w Andaluzji kończy się właśnie na Boże Narodzenie. A rozpoczyna tak w okolicy Wielkanocy. Zatem dla Andaluzyjczyków to podwójna okazja odpowiednia do świętowania.
Centrum Malagi już od tygodnia wygląda świątecznie

Andaluzja - tutaj bombki wieszają na palmach

Andaluzyjczycy kochają świętowanie. Najsłynniejsze są niewątpliwie uroczystości religijne, w których odnaleźć można wpływy baroku oraz tradycji ludowej. Natomiast zdecydowanie dziwacznie wyglądało kilka dni temu dekorowanie palm kolorowymi światełkami...
- Przecież to jest bardziej naturalne niż wasze święta Bożego Narodzenia - denerwuje się zapytany o to jeden z mężczyzn wieszających lampki w Maladze. - Chyba nie chcecie mi wmówić, że stajenka stała w lesie z choinkami, a Trzej Królowie brnęli w śniegu? Tam były palmy!

W Maladze mamy zatem ponad 20 stopni Celsjusza i szał świątecznych przygotowań. W Maladze widać to po pierwsze w centrach handlowych i na ulicach, ale mieszkańcy tej metropolii, aby już poczuć smak nadchodzących świąt, wędrują przede wszystkim na bożonarodzeniowy bazar. Pomyliłby się ktoś sądząc, że królują tutaj bombki i wypieki. W głównej roli występują... szopki. W licznej galerii postaci, które maja stanąć w okolicy stajenki największe, szokujące wrażenie robią figurki ludzi załatwiających potrzeby fizjologiczne. Spokojnie, to żadne świętokradztwo. To tradycja, która przywędrowała z Katalonii. Ci bohaterowie szopek mają podkreślać, że wielkie wydarzenie zaskoczyło ludzi w najbardziej prozaicznych sytuacjach.

Inni bohaterowie hiszpańskich szopek to kogut (w języku hiszpańskim nawet Pasterka to la Misa del Gallo, co dosłownie oznacza Msza Koguta), który podobno miał jako pierwszy ogłosić światu narodzenie Chrystusa. Kluczową bohaterką szopki jest także krowa, która będąc przy narodzinach Jezusa, ogrzewała dziecię.
Inne elementy charakterystyczne hiszpańskich świąt? Po Pasterce trwa huczna zabawa na ulicach miast, podczas której można podziwiać, a także uczestniczyć w szybkim tańcu joty przy dźwiękach gitar i kastanietów. Natomiast 28 grudnia Hiszpanie obchodzą Dzień Świętych Niewiniątek. To echo rzezi dzieci w Judei na polecenie Heroda. Jednak Hiszpanie uczynili z niego wesoły dzień żartów i psot. Takie drugie prima aprilis. A wszystko to rozpoczyna się 22 grudnia loterią bożonarodzeniową, której tradycja sięga 1763 r. Od tego czasu, każdego roku, cała Hiszpania słucha wyśpiewywanych przez dzieci z Colegio San Ildefonso w Madrycie zwycięskich numerów. Główna nagroda to 2 mln euro.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska