Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Marcinek

Redakcja
Andrzej Marcinek
Andrzej Marcinek Archiwum Andrzeja Marcinka
Andrzej Marcinek Funkcja i firma: dyrektor, członek zarządu GEDIA Poland Assembly sp. z o.o., Nowa Sól Od kiedy zajmuję kierownicze stanowisko: W tej firmie pracuję od trzech lat na stanowisku dyrektora zakładu. Ogólnie mam ponad 20 lat doświadczenia w pracy na stanowiskach kierowniczych. Wielkość zatrudnienia w firmie: 188 osób. Z jakich osiągnięć jestem dumny:
  • kluczowe inwestycje w ludzi, technologie:  Pomimo trudnej sytuacji rynkowej nie ograniczamy żadnego z zaplanowanych szkoleń lub dofinansowań do nauki, traktując to jako inwestycję na przyszłość. Lekcje języków obcych są dostępne dla wszystkich pracowników. Ok 20 osób objętych jest programem indywidualnego dofinansowania nauki. Prowadzimy bardzo dużo szkoleń „z „twardych” i „miękkich” umiejętności. Samych szkoleń przeprowadzanych przez firmy zewnętrzne było ok. 50 (dwudniowych sesji).
    Dzięki wprowadzonej przez nas metodzie badania ergonomii i systemowi zgłaszania zagrożeń zapewniamy bezpieczne środowisko pracy ( brak wypadków przy pracy w tym roku).
  • innowacje w firmie: Jesteśmy bardzo nowoczesnym zakładem. Wszystkie operacje łączenia komponentów wykonywane są na automatycznych stanowiskach i stacjach zrobotyzowanych. W poprzednich latach skupiliśmy się na rozwoju procesu produkcji skomplikowanych części struktury nadwozia samochodu. Główny nasz wyrób to kompletna podłużnica do Opla Astry IV (o długości ok. 2 m), składająca się z kilkudziesięciu wytłoczek i podzespołów. Finałowy montaż odbywa się na dwóch liniach (19 robotów na każdej). 

Powodem do zadowolenia jest do, że udało nam się opanować bardzo trudna sytuację zakładu - w 2012 roku kiedy byliśmy uzależnieni od jednego klienta GM/OPEL, który w związku ze spadkiem sprzedaży samochodów bardzo ograniczył nam zamówienia (-24 proc). Udało się razem całą załogą bardzo szybko dostosować codzienną działalność, planowanie produkcji, elastyczny kalendarz pracy, koszty działowe itp. w taki sposób, że w rezultacie utrzymane są miejsca pracy, mamy środki na nowe inwestycje i planowo prowadzimy przygotowania do nowych uruchomień dla innych klientów w następnych latach (m.in: BMW, Audi, Volkswagen, GM). 
W tym roku przygotowujemy do uruchomienia kilka nowych procesów technologicznych typu: spawanie, łączenie różnych metali i tworzyw przy użyciu nitowania, klejenia i zgrzewania. Pozyskaliśmy także kolejnego kluczowego klienta - BMW. Wśród nowych części, które będziemy produkować, znajduje się między innymi cały tył nadwozia najnowszego modelu BMW i8. Jest to część skomplikowana i w całości wykonana z aluminium, co wymaga od nas wprowadzenia najnowszych technologii obróbki tego metalu, między innymi spawania laserowego.
W ostatnich latach udało się kilkukrotnie zmniejszyć ilość odpadów i emisję związków szkodliwych. Znacząco spadło również zużycie energii (w przeliczeniu na produkt).

Obroty w firmie (wzrost proc. rok do roku):
2009 = 27 mln PLN,
2010 = 150 mln PLN,
2011 = 245 mln PLN,
prognoza 2012 = 224 mln PLN

Jestem dumny z tego, że dzięki obranemu przez nas kierunkowi, podczas mojej pracy na stanowisku dyrektora zakładu GEDIA Poland Assembly udało nam się już zdobyć kilka nagród:
- nagroda w kategorii Inwestycja Roku 2009 - Polska Izba Motoryzacji
- General Motors Supplier Quality Excellence Award 2012 – przyznaną przez amerykańskie władze koncernu GM
- Ambasador Dużego Biznesu 2011- Nowosolska Nagroda Gospodarcza
- Ambasador CSR odpowiedzialnego biznesu 2012 - Nowosolska  Nagroda Gospodarcza

Satysfakcji dostarcza mi również fakt, że zarząd Grupy GEDIA wyznaczył mnie jako osobę odpowiedzialną za pomoc i szkolenie innych lokalizacji Grupy GEDIA we wprowadzaniu kilku nowoczesnych metod zarządzania, które sprawdziły się w moim zakładzie. Pomagam zatem, między innymi, wdrażać narzędzia do skutecznego rozwiązywania problemów i do usprawniania procesów poprzez aktywną eliminację strat.

Co pomogło mi w karierze: Moje pierwsze poważne doświadczenie tuż po studiach to praca w serwisie samochodowym, gdzie jako kierownik stykałem się z bardzo różnymi klientami. Myślę, że to była pierwsza lekcja tego, jak ważnym jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań innych ludzi. 
Z kolei prowadzenie nocnej zmiany w fabryce samochodów, nauczyło mnie odpowiedzialności za cały zakład, pracowników i wyniki. Wtedy też poznałem jak wielki wpływ na funkcjonowanie kilkusetosobowego zespołu może mieć pojedynczy pracownik - dlatego też mam bardzo poważny stosunek do zarządzania zasobami ludzkimi. Uważam, że kapitał ludzki w tak chwiejnych czasach, z jakimi mamy do czynienia teraz, jest najpewniejszą i najlepiej procentującą inwestycją. Dynamicznie rozwijamy nasz park maszynowy i unowocześniamy zakład - jednak kluczowym elementem wszelkich działań biznesowych jest dla mnie człowiek.
W chwili obecnej - pracując dla GEDIA Poland Assembly - uzyskałem możliwość realizowania osobistych planów związanych  z zarządzaniem „lean”. W tym przypadku najistotniejszymi czynnikami, jakie pomagają mi w osiąganiu założonych celów, jest umiejętność uczenia się i uznanie dla ludzi. Chętnie przyjmuję uwagi i uczę się dobrych praktyk i zwyczajów od wszystkich współpracowników – zarówno przełożonych, jak i podwładnych, dzięki czemu doskonale orientuję się w sytuacji w zakładzie i wiem, jakie są nasze bolączki i nastroje wśród pracowników rożnego szczebla.  
Do wszystkich nowych informacji i trendów staram się podchodzić bez założeń co do  ich wartości. Nie forsuję wdrażania kolejnych, często zbytecznych systemów, za to staram się prezentować postawę zdroworozsądkową – operujemy tyloma narzędziami, by usprawniać funkcjonowanie zakładu, nie tworząc jednak zbytecznych struktur i biurokracji.
Uważam, że to właśnie konsekwencja, systematyczność i postawa zdroworozsądkowa, a także umiejętność współdziałania z ludźmi i zrozumienie różnego rodzaju problemów są źródłem mojego rozwoju zawodowego.

Moje plany na najbliższy rok: Plany te związane są głównie z pogodzeniem planów rozwoju zakładu i sytuacją na rynku. Będziemy uruchamiać produkcję kilku bardzo zaawansowanych technologicznie wyrobów. Chciałbym to zrobić bez lub przy minimalnym wzroście kosztów administracyjnych, by zachować konkurencyjność firmy. Działanie tego rodzaju pozwoli nam zapewnić stabilne i bezpieczne miejsca pracy dla wszystkich pracowników GEDIA Poland Assembly. Decyzją Grupy GEDIA uruchamiamy w naszym zakładzie centrum rozwoju technologii spawania laserowego obsługujące również pozostałe zakłady grupy.

Działalność społeczna, charytatywna: Kierowana przeze mnie fabryka - GEDIA Poland Assembly udziela się aktywnie w życiu społeczności Nowej Soli i okolic poprzez sponsoring i dofinansowanie. Firma posiada fundusz dotacyjny, którym rozporządza specjalnie powołana do tego komisja. Wspieramy szkoły, przedszkola, kluby sportowe, fundacje i stowarzyszenia, a także osoby indywidualne, które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji.
Zależy mi na tym, by zarządzana przeze mnie fabryka cieszyła się zaufaniem i szacunkiem lokalnej społeczności i żebyśmy byli uważani za godnego zaufania pracodawcę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska