Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Sadecki: Tancerz lekko stąpa po parkiecie, lecz twardo po ziemi [WYWIAD]

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Andrzej Sadecki wraz z żoną Kariną Nawrot -Sadecką, jako para zawodowych tancerzy zdobyła wiele laurów.
Andrzej Sadecki wraz z żoną Kariną Nawrot -Sadecką, jako para zawodowych tancerzy zdobyła wiele laurów. Starlight by Sadeccy
Taniec uczy odpowiedzialności, wychowuje i uczy organizacji czasu. Dla tancerzy na najwyższym poziomie tzn. mistrzostw Polski i świata staje się stylem życia. MKOl już zadecydował, że breaking zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich jako równoległa dyscyplina sportowa. Może wkrótce kolejne rodzaje tańca dołączą do olimpijskich konkurencji.

Kim jesteście?

Wraz z żoną Kariną Nawrot -Sadecką jesteśmy parą zawodowych tancerzy. Wielokrotnie zdobyliśmy Mistrzostwo Polski Amatorów i Zawodowców w tańcu towarzyskim. Zostaliśmy wicemistrzami Europy i świata. Taniec połączył nas nie tylko na parkiecie. To nasza pasja, sposób na życie, praca i nieustanna przygoda. Chcemy te emocje przekazywać dalej, dlatego nie spoczęliśmy na laurach i nadal dzielimy się swoją pasją i tanecznymi umiejętnościami.

Jakie były Wasze pierwsze kroki w tańcu?

Pierwsze kroki w tańcu stawiałem w 1990 r., w Klubie Tańca Towarzyskiego "Jacek”, mieszczącym się w Młodzieżowym Domu Kultury, przy ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze. Od roku 1999 zaczęła się przygoda ze szkołą tańca "Gracja”. Od zawsze wiedzieliśmy, że to właśnie z tańcem towarzyskim zwiążemy swoją przyszłość, później okazało się, że również ze sobą. Rozumiemy się bez słów, choć w życiu, jak w tańcu, nie zawsze tylko jedno prowadzi.

Karierę jednak już zakończyliście.

To było trzy lata temu. Jako para taneczna czuliśmy się spełnieni. Byliśmy na wszystkich kontynentach, poza Afryką. Widzieliśmy szkoły w każdym zakątku globu. Nauczeni doświadczeniem, postanowiliśmy zrealizować nasze marzenia. Ponieważ taniec znamy od podszewki, stworzyliśmy szkołę, w jakiej sami chcielibyśmy trenować. Jej głównym celem jest tworzenie parom sportowym komfortowych warunków do trenowania tańca. Z braku alternatywy, tancerze często korzystali z sal gimnastycznych w szkołach. Chcieliśmy to zmienić. Pamiętamy również o rodzicach oczekujących na swoje dzieci. Mogą oni spokojnie usiąść i wypić kawę, zanim ich pociechy skończą zajęcia. Starlight wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom zarówno osób, które taniec trenują zawodowo, jak i tym, dla których jest to krótkotrwała przygoda.

Czy taniec jest dla każdego?

Organizujemy zajęcia dla dzieci od 3 –4 roku życia. Później są kolejne grupy wiekowe. Przy szkole tańca Starlight funkcjonuje też Uczniowski Klub Sportowy zrzeszający dzieci, młodzież i pary, których celem jest startowanie w zawodach sportowych. Jesteśmy zrzeszeni w Federacji Tańca Sportowego. Działamy też przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju zgrupowaniach. Wiążą się z tym też gratyfikacje finansowe dla najlepszych par.

Jakich rodzajów tańca uczycie?

Posiadamy w swoim wachlarzu wiele różnych form tańca dla dzieci i dorosłych. Przewodnią formą jest sportowy taniec towarzyski, czyli tańce standardowe i łacińskie. Jest też taneczny mix dla dzieci i młodzieży, który łączy róż­ne tech­niki ta­necz­ne, bę­dą­ce ogól­no­ro­zwo­jo­wy­mi zajęciami. W ich skład wcho­dzą ele­men­ty tańca to­wa­rzy­skie­go, tańca kla­sycz­ne­go, hip-ho­pu i pełne­go ener­gii disco dance. Są zajęcia z salsy i bachaty oraz cieszące się bardzo dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród pań, latino solo- zajęcia z tańców latynoamerykańskich, w których nie jest wymagany partner.

W jakich grupach rywalizują tancerze na zawodach i turniejach tańca?

Na turniejach tancerze mogą rywalizować w grupach: rekreacyjnych, sportowych oraz hobby i seniorów. W grupach tych rywalizuje się w kategoriach wiekowych i klasach tanecznych. Podstawowymi klasami tanecznymi są klasy: H-G-F, E-D-C, B-A-S. Każda z kategorii oznacza, że para jest na coraz wyższym poziomie. Kategorię klasy S posiadają pary na międzynarodowym poziomie. Poza tym na turniejach można wystąpić w kategorii open -bez podziału klasowego.

Można się specjalizować w konkretnym rodzaju tańca?

Naturalnie. Ze względów czasowych wiele par -głównie młodzież, decyduje się robić specjalizację i tańczyć jeden styl taneczny. Trzeba jednak wiedzieć, że na turniejach tańce prezentowane są w grupach. Do grupy standard należą: walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep i fokstrot. Do grupy latynoamerykańskiej zalicza się: sambę, cha-chę, rumbę, pasodoble i jive’a. Para musi utrzymywać wszystkie pięć tańców w obrębie jednej grupy na podobnym poziomie.

Czego uczy taniec?

Odpowiedzialności. Treningi budują nie tylko ciało, ale również sferę psychiczną. Ćwiczą w pokonywaniu trudności. Każdego dnia stawaliśmy i stajemy na parkiecie dokładnie wiedząc, po co to robimy. Codzienne szlifowanie formy przyniosło systematyczność, wiarę w siebie i ukierunkowanie na cel. Taniec wychowuje i uczy organizacji czasu. Tancerz dzięki ciągłemu kontaktowi z innymi ma łatwość w nawiązywaniu znajomości. Wie, jak cieszyć się zwycięstwem i jak z podniesioną głową wychodzić z przegranych sytuacji. Lekko stąpa po parkiecie, lecz twardo po ziemi.

Jakie cechy powinien mieć dobry tancerz?

Predyspozycje i talent ułatwiają drogę i wpływają na efekty pracy. Jednak w pewnym momencie kluczową rolę zaczyna odgrywać nakład wysiłku włożonego w doskonalenie techniki. Praca nad własnym ciałem zaczyna być ważniejsza od innych kwestii. Patrząc na człowieka, nie da się jednoznacznie ocenić, czy będzie dobrym tancerzem. Doświadczenie podpowiada, że nawet dzieci, które nie radziły sobie jakoś szczególnie na początku przygody z tańcem, zdobywały laury na turniejach mistrzowskich.

Jaką pracę trzeba wykonać, aby uzyskać rezultaty?

Taniec to dyscyplina wymagająca ciągłego podnoszenia umiejętności technicznych, zatem trenować należy praktycznie codziennie. W UKS Starlight wspólne zajęcia grupy sportowej prowadzone są trzy razy w tygodniu, po dwie godziny taneczne. Prócz tego pary mają indywidualne treningi. Dla tancerzy na najwyższym poziomie tzn. mistrzostw Polski i świata taniec staje się stylem życia. Treningi odbywają się dwa razy dziennie, a wszelkie życiowe plany dostosowuje się do swej pasji. W młodszych grupach wiekowych zaangażowanie w ilość godzin spędzonych na sali jest oczywiście mniejsze i ma formę zabawy.

Taniec ma zatem wiele wspólnego ze sportem wyczynowym?

Absolutnie tak. Jako członkowie Federacji Tańca Sportowego jesteśmy zaangażowani w uznanie tańca jako dyscypliny olimpijskiej. MKOl już zadecydował, że breaking zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich jako równoległa dyscyplina sportowa. Stanie się to w Paryżu w 2024r. Żyjemy nadzieją, że na kolejnych letnich igrzyskach, zadebiutują tańce standardowe i latynoamerykańskie. Nikogo przecież nie dziwi, że łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin igrzysk zimowych. Aby tancerze mogli rywalizować o najwyższe laury, trzeba było ujednolicić przepisy i zmienić obowiązujący system sędziowania. W idealnym systemie sędziowania arbiter nie wie, jaki rodzaj tańca będzie sędziował i nie ocenia par przez porównanie. Wykorzystuje przy tym dziesięciopunktową skalę oceniania.

taniec towarzyski w zielonej górze
- Wielokrotnie zdobyliśmy Mistrzostwo Polski Amatorów i Zawodowców w tańcu towarzyskim. Zostaliśmy wicemistrzami Europy i świata - mówi utalentowany tancerz. Starlight by Sadeccy

W niedzielę, 26 września w hali sportowej CRS-u, przy ul. Sulechowskiej 41 odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego Starlight Cup 2021. Organizatorami imprezy są Uczniowski Klub Sportowy "Starlight” i Federacja Tańca Sportowego. Swój udział, oprócz Polaków, zapowiedziały pary z Niemiec, Litwy i Białorusi. W turnieju nie zabraknie mistrzów kraju oraz finalistów Mistrzostw Polski. Patronat nad imprezą objęła Gazeta Lubuska.

Przeczytaj też:
Taka jest najnowsza lista leków wycofanych przez GIF. Leki na nadciśnienie i nie tylko!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska