Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Animacja kultury i twórczej aktywności w sieci na Uniwersytecie Zielonogórskim - nowoczesne studia, wiele możliwości

OPRAC.:
Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Kreatywne warsztaty dla dzieci
Kreatywne warsztaty dla dzieci P. Przybyła/archiwum UZ
Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego uruchomiono nowy kierunek studiów. Animacja kultury i twórczej aktywności w sieci to doskonała propozycja dla osób szukających ciekawego i oryginalnego zawodu, chcących rozwijać się z użyciem nowych mediów i technologii cyfrowych. Na absolwentów kierunku czeka praca w instytucjach kultury i szerokie horyzonty.

Studia dla kreatywnych

Kierunek Animacja kultury i twórczej aktywności w sieci na Uniwersytecie Zielonogórskim został uruchomiony w ubiegłym roku. Od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Są to nowoczesne studia I stopnia, które kształcą profesjonalnych animatorów kultury, pracujących metodą projektów zarówno w bezpośrednim kontakcie z uczestnikami kultury, jak też z wykorzystaniem nowych mediów i technologii cyfrowych.

Nowy kierunek studiów jest kolejną, nowoczesną i innowacyjną, odsłoną animacji kultury. Ważną inspiracją przy tworzeniu tego kierunku były obserwacje, refleksje i doświadczenia, które towarzyszyły czasowi pandemii. Właśnie wtedy tworzenie atrakcyjnej oferty online dla wielu podmiotów kultury okazało się zadaniem trudnym, z którym nie zawsze dobrze sobie radzili, również z powodu braku kompetencji kadry. Światowa pandemia zdecydowanie przyspieszyła rozwój e-kultury, czyli kultury dostępnej w Sieci. Nie jest możliwe, by ten proces został odwrócony, dlatego studiowanie na nowym kierunku poszerza zawodowe perspektywy i daje wiele nowych możliwości.

- Na kierunku Animacja kultury i twórczej aktywności w sieci chcemy nowocześnie kształcić przyszłych animatorów kultury, tak by byli oni przygotowani do pracy zarówno w przestrzeni offline, jak i online - wyjaśnia dr Małgorzata Olejarz, prof. UZ z Instytutu Pedagogiki. - Zależy nam, by nasi absolwenci oprócz kompetencji niezbędnych do bezpośredniej pracy z uczestnikami kultury, posiadali także szczególne kompetencje do pracy w Sieci. Chcemy, by potrafili tworzyć nowoczesną, ciekawą i atrakcyjną ofertę aktywności kulturalnej dla różnych grup społecznych, również z wykorzystaniem nowych mediów i technologii cyfrowych - dodaje.

Wśród studentów I roku znaleźli się młodzi ludzie z Zielonej Góry, Głogowa, Nowej Soli, Modrzycy, Żar i Gorzowa Wielkopolskiego, którzy dali się poznać jako osoby kreatywne, zaangażowane i bardzo aktywne. Studenci założyli z własnej inicjatywy Koło Naukowe Anim@cja, zorganizowali akcję charytatywną dla bezdomnych zwierząt, wzięli udział w organizacji 30 Finału WOŚP w Otyniu, przeprowadzili Kreatywne Warsztaty dla dzieci na zielonogórskim deptaku, zorganizowali wieczór artystyczny w Café Noir prezentując tam swoje pasje i talenty artystyczne (taneczne, muzyczne, wokalne i plastyczne), przygotowywali materiały filmowe i fotograficzne promujące nowy kierunek studiów a podczas Bachanaliów stworzyli Strefę Kultury, w ramach której promowali zielonogórskie instytucje kultury.

W ciągu roku akademickiego studenci odwiedzili w ramach zajęć sporo ważnych instytucji związanych z kulturą i animacją, były to np.: w Zielonej Górze - Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza", Mediateka - Góra Mediów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida, Regionalne Centrum Animacji Kultury - Centrum Kreatywnej Kultury, Lubuski Teatr, Biuro Wystaw Artystycznych, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Planetarium Wenus, a w Nowej Soli - Centrum Aktywności Społecznej CAS.
Jeśli chcesz zobaczyć czym zajmują się studenci I roku AKiTAwS obejrzyj koniecznie relacje fotograficzne i filmowe z zajęć i działań animacyjnych studentów na: https://www.facebook.com/AnimacjaKulturyUZ lub https://www.facebook.com/AnimacjaUZ.

Ciekawa praca po studiach

Dyplom z Animacji kultury i twórczej aktywności w sieci Uniwersytetu Zielonogórskiego otwiera drzwi do wszelkich instytucji, które prowadzą i promują działalność kulturalną oraz kulturalno-edukacyjną (tj. organizują imprezy, warsztaty, akcje artystyczne, prowadzą projekty kulturalne i grupy twórcze). Wykaz miejsc, w których absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie, jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Są to m.in.:

  • centra i domy kultury,
  • działy edukacji w galeriach sztuki, muzeach, filharmoniach, bibliotekach,
  • instytucje oświatowe - świetlice szkolne, internaty, młodzieżowe domy kultury,
  • fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury,
  • prywatne firmy zajmujące się działalnością kulturalną, rozrywkową, edukacyjną,
  • wydziały kultury w urzędach administracji państwowej i samorządowej,
  • media - telewizja, radio, prasa,
  • social media,
  • agencje, serwisy i portale specjalizujące się w problematyce kulturalnej.

Nie czekaj, zrekrutuj się!

- Serdecznie zapraszamy do studiowania Animacji kultury i twórczej aktywności w sieci - mówi dr Małgorzata Olejarz, prof. UZ z Pracowni Animacji Kultury w Instytucie Pedagogiki. - W szczególności poszukujemy osób twórczych i kreatywnych, które lubią pracę z ludźmi, chcą rozwijać się z użyciem nowych mediów i technologii cyfrowych, chcą pracować metodą projektów i które szukają studiów ciekawych i oryginalnych - podsumowuje.

Rekrutacja na Uniwersytecie Zielonogórskim trwa!

Sprawdź na http://rekrutacja.uz.zgora.pl/.
Szczegółowe informacje dotyczące kierunku animacja kultury i twórczej aktywności w sieci można znaleźć na https://www.kierunki.wns.uz.zgora.pl/index.php/animacja-kultury-i-tworczej-aktywnosci-w-sieci-i-stopien/ .

Zobacz wideo: Zielona Góra. Wirtualne Dni Otwarte na UZ 2022 r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska