Anna Puławska z AZS AWF Gorzów trzecia w Pucharze Świata, Wiktor Głazunow czwarty i z kwalifikacją olimpijską

Alan Rogalski
Anna Puławska z AZS AWF Gorzów Facebook Stanisława Jałoszyńskiego
Pierwszy w tym roku Puchar Świata w węgierskim Szeged był bardzo udany dla zawodników AZS AWF Gorzów. Anna Puławska była trzecia w K-1 500 m, a Wiktor Głazunow wraz z Tomaszem Baraniakiem z AZS AWF Poznań czwarty w C-2 1000 m i wywalczył dla kraju kwalifikację olimpijską.

Ależ to były zawody! I Puchar Świata kończę z brązowym medalem k1 500 m, kobiety lubią brąz - napisała w niedzielę 16 maja na swoim fanpage`u pochodząca z Mrągowa akademiczka i dodała: - Wyścig k4 500m ukończyłyśmy na 4 pozycji. Czas wracać do domku przepakować walizki i już we wtorek kolejne zgrupowanie. Jeszcze dużo pracy przed nami.

Na tym dystansie gorzowianka jest trzecią zawodniczką mistrzostw Europy z 2018 r. Jej docelowa konkurencja to olimpijskie K-2 200 m, w której - wraz z byłą wieloletnią kajakarką AZS AWF Gorzów Karoliną Nają, dziś reprezentującą Posnanię Poznań - stawała na drugim stopniu podium mistrzostw świata z 2019 r.

Zaś to czwarte miejsce w PŚ Puławska zajęła w załodze z Nają oraz Heleną Wiśniewską z Zawiszy Bydgoszcz i Katarzyną Kołodziejczyk z KTW Kalisz w olimpijskim K-4 500 m. To brązowe medalistki mistrzostw świata z 2019 r.

O tym, kto i w jakiej konkurencji popłynie w reprezentacji na igrzyskach w Tokio, trenerzy selekcjonerzy zadecydują pod koniec maja. Te zawody zostały potraktowane przez nich szkoleniowo, o czym świadczy też to, że w swojej koronnej konkurencji nie wystartowały Puławska z Nają.

Julia Olszewska też z awansem do finału

W tej samej konkurencji na Węgrzech na szóstej pozycji uplasowała się Julia Olszewska z AZS AWF Gorzow. Pochodząca z Chojnic zawodniczka płynęła w osadzie wraz z Martyną Klatt, Sandrą Ostrowską i Klaudią Cyrulewską. Są to młodzieżowe mistrzynie świata. W 2019 r. zamiast Ostrowskiej płynęła siostra Anny Puławskiej Małgorzata.

Wiktor Głazunow pojedzie na igrzyska olimpijskie

Na węgierskim Pucharze Świata rozstrzygnęła się również wewnętrzna rywalizacja o igrzyska. Pochodzący z Wałcza Wiktor Głazunow z Tomaszem Barniakiem wygrali ją z Aleksandrem Kitewskim i Normanem Zezulą, i choć w finale nie odnieśli zwycięstwa, to uzyskali kwalifikację. Tę musi zatwierdzić związek, ale - zgodnie z wewnętrznymi kryteriami w kadrze - wydaje się to formalnością.

- Ostatnie pięć tygodni było dla mnie bardzo ważne, stąd trochę milczałem od czasu kwalifikacji na C2, był to okres bardzo emocjonujący. Tydzień po kwalifikacjach na C2 zdobyłem pierwsze miejsce na C1, co dawało mi najlepsza i zarazem w miarę stabilna sytuacje w tym sezonie - napisał na Facebooku Głazunow. - Przyszedł czas na pierwsze zawody międzynarodowe Puchar Świata w Szeged. Były to ważne zawody ponieważ właśnie w Szeged z Tomaszem Barniakiem ścigaliśmy się o bilet na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, osada z która konkurowaliśmy to Aleksander Kitewski / Norman Zezula. Rywalizację tę wygraliśmy, awansując do Finału A, w którym uplasowaliśmy się na 4 pozycji. Marzenia się w końcu spełniają, będę mógł reprezentować Polskę na IO. I tu w tym miejscu może niektórych zaskoczę, ale nie tylko na C2, ale tez C1, gdyż są to pierwsze IO, gdzie może wystartować dwóch zawodników na C1. Teraz przede mną Puchar Świata w Rosji (Barnaul), gdzie będę się mógł sprawdzić w C1. Dziękuję wszystkim tym, którzy dobrze mi życzyli i trzymali kciuki! A najbardziej dziękuję moim trenerom Markowi Plochowi i Markowi Zacharze, bo gdyby nie ich wiara we mnie, nie wiem czy bym był w tym miejscu, gdzie jestem.

Do Tokio polecą też zielonogórzanie

W Szeged awans na igrzyska, ale paraolimpijskie, zdobyli też zawodnicy Startu Zielona Góra: pochodząca z Małomic Kamila Kubas oraz z Wolsztyna Mateusz Surwiło.

Przemysław Korsak z Rafałem Rosolski poza IO

O awans na igrzyska olimpijskie w Szeged walczyła też para Przemysław Korsak z G`Power Gorzów i pochodzącym z Gorzowa Rafał Rosolski, broniącym barw Dojlidy Białystok. Ta dwójka w K-2 1000 m była druga w finale regat kwalifikacyjnych do IO, a bilet do Tokio zapewniał triumf w tym wyścigu.

Tych zdjęć małego Bartosza Zmarzlika jeszcze nie widzieliści...

Tak mieszka zawodnik Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik, mistrz ś...