Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apteczka samochodowa. Co powinno się w niej znajdować?

(wak)
Wybierając się na wczasy, warto zabrać ze sobą apteczkę. I to dobrze zaopatrzoną (fot. Czesław Wachnik)
Wybierając się na wczasy, warto zabrać ze sobą apteczkę. I to dobrze zaopatrzoną (fot. Czesław Wachnik)
Pozostało nam jeszcze prawie trzy tygodnie wakacji. To oznacza, że wielu z nas ma jeszcze szansę wyjazdu nad morze czy w góry. Jak powinna wyglądać apteczka samochodowa?

Czytaj też: Remonty na krajowej ,,trójce”. Jak uniknąć korków?

Wybierając się na urlop wyposażamy naszą apteczkę przede wszystkim w zestaw do udzielania pierwszej pomocy (opatrunki, wodę utlenioną, rękawiczki, gaziki do dezynfekcji rany, maść na różne otarcia i skaleczenia). Równie ważne są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niezbędne jest zabranie ze sobą kremów z filtrem UV, a na wypadek, gdy dojdzie do oparzeń słonecznych. Wskazane jest również zaopatrzenie się w kremy pielęgnujące skórę podrażnioną i wysuszoną oraz balsamy do ciała zawierające rumianek i prowitaminę B5. Jeśli zamierzamy podróżować samochodem z dziećmi, zabierzmy leki niwelujące objawy choroby lokomocyjnej.

1. Upały, słońce i skaleczenia. Poparzenia słoneczne są częstą przypadłością podczas urlopu. Skóra staje się czerwona, nieprzyjemnie piecze i swędzi. Sposobem na ograniczenie dolegliwości są specjalne kosmetyki, przeznaczone do poparzonej i obolałej skóry, nawilżające i szybko wchłaniane przez naskórek, takie jak balsam do ciała czy kremy zawierające substancje przyspieszające regenerację naskórka.

2. Ryzyko poparzenia skóry promieniami słonecznymi, dotyczy również dzieci. Maluchy najlepiej trzymać z daleka od palącego słońca. Starsze pociechy ochronimy, smarując odkrytą skórę kremem z wysokim filtrem UV. Po powrocie do domu, warto posmarować skórę dziecka maścią pielęgnacyjną z witaminą F. Dzięki swojemu składowi wspomaga ona odbudowę naskórka, jednocześnie nawilża i uelastycznia skórę.

3. Bez względu na to czy odpoczywamy nad morzem czy w górach, ryzykujemy, że nasza skóra stanie się szorstka i przesuszona na skutek podrażnienia wiatrem. Świetną receptą na ten problem są kremy ochronne z alantoiną i witaminą A, które łagodzą skutki działania zwłaszcza wiatru oraz nadmiernie suchego powietrza.

4. Podczas urlopu wysokie temperatury sprzyjają odparzeniom niemowląt. Dlatego przed założeniem nowej pieluchy można posmarować skórę kremem z witaminą F lub maścią zawierającą składniki pielęgnujące i leczące naskórek.

5. Podczas urlopu łatwo o skaleczenia i rany. Wystarczy chwila nieuwagi, a zadrapiemy ręce lub nogi o ostre gałęzie czy kamienie. Przez niewygodne buty na stopach pojawią się odciski. W takich przypadkach warto mieć w apteczce zestaw do udzielania pierwszej pomocy: wodę utlenioną, opatrunki, plastry, gaziki do dezynfekcji rany.

6. Zapisz numer telefonu. Gdziekolwiek jedziemy, dowiedzmy się wcześniej, gdzie na miejscu można skorzystać z pomocy lekarskiej. Kontakt do lokalnego lekarza pediatry uzyskamy też zapewne w miejscowej aptece.

Czytaj też: Jakie wynagrodzenie przysługuje nam podczas urlopu?

7. To nam może się przydać:

a/ zestaw do udzielania pierwszej pomocy (opatrunki, plastry, rękawiczki, gaziki do dezynfekcji rany),

b/ pianki chroniące przed kleszczami i komarami,

c/ leki zapobiegające biegunce i lekarstwa walczące już z objawami biegunki,

d/ leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,

e/ kremy i maści na urazy i otarcia,

f/ maści i kremy na poparzenia słoneczne,

g/ wilgotne chusteczki,

h/ nożyczki do obcinania paznokci,

i/ termometr do mierzenia temperatury,

j/ pianki regenerujące skórę po nadmiernym opalaniu.

8. Warto wziąć ze sobą:

a/ aviomarin - środek na chorobę lokomocyjną,

b/ plaster dla dzieci z kolorowymi obrazkami,

c/ kremy nawilażające. Zawarte w nich składniki łagodzą podrażnienie skóry, szybko doprowadzając ją do pożądanej formy,

d/ emulsję odstraszająca owady,

e/ maść lub kremy redukuje świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, przynosząc ukojenie i ulgę. Krem lub maść przyspieszą gojenie się ran i skaleczeń,

f/ leki przeciwbólowe,

Czytaj też: Remonty na lubuskich drogach. Sprawdź, które miejsca lepiej omijać

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska